Některé organismy se vyznačují vlastnostmi, které se vymykají ostatnímu pozemskému životu. Patří mezi ně i záhadné hlenky. Tato slizská stvoření bez očí a uší disponují schopnostmi jako ze sci-fi filmů. Jak je to možné?
Hlenky, dříve nazývané jako slizovky, najdeme i na území našeho státu. Daří se jim na vlhkých pařezech, kamenech, senu a na vodou nasáklé zemi. Nejde o žádné obry, takže jste je možná již někdy v přírodě přehlédli. Avšak zato jsou velcí svou záhadností!
Tyto amébovité organismy totiž dokáží vytvořit mnoho různých typů pohlaví, přičemž jejich počet se liší podle druhu hlenky. K rozmnožování jim však stačí pouhé dvě pohlaví! Poskytuje jim to jistou evoluční výhodu při rozmnožování?
I když se objevují téměř na celém světě a je jich již popsáno přes tisíc druhů, jejich existence není mezi lidmi příliš známa. Nezasloužili by si však podrobnější výzkum?
SLIZ S VLASTNOSTMI HUB, ZVÍŘAT I ŽIVOČICHŮ?!
Tyto záhadné organismy totiž vypadají jako „vetřelčí“ sliz nebo podivná houba, avšak o houby, stejně jako o rostliny nebo živočichy rozhodně nejde!
Hlenky v sobě totiž propojují vlastnosti buněk z říše hub i zvířat, ačkoliv nejsou blíže příbuzné ani jedněm z nich! Ale co jsou tedy zač?!
Vědci je sice považují za prvoky, ale hlenky stejně jako houby tvoří rozmnožovací spóry. Také stejně jako rostliny vytvářejí hlenky celulózu (polysacharid nutný k tvorbě rostlinných buněčných stěn – pozn. redakce).
Jenže přitom se pohybují z místa na místo a živí se pohlcováním okolních baktérií a kvasinek! Mají také paměť a dokáží se mezi sebou dorozumívat – podobně jako zvířata! Jde tedy o jakési mutanty mezi různými formami života?
BYL JEJICH DOMOVEM VESMÍR?
Aby toho nebylo málo – komunikace mezi hlenkami probíhá na dosud neznámém principu. Jak je také možné, že slizovky mají téměř zázračnou schopnost přežítí a adaptace? Neublíží jim ani vážné poškození velké části jejich těla!
Také pokud hlenkám dojde potrava, dokážou se rychle rozmnožit třemi různými způsoby. Pokus japonských vědců také dokázal, že hlenky vypuštěné do bludiště umí najít potravu vždy nejkratším možnou cestou!
Jak to však natolik malí a zdánlivě primitivní tvorové bez vlastního mozku dokážou?
Nezvyklé vlastnosti a chování hlenek proto vedou některé vědce k odvážné hypotéze, že původně nepocházejí ze Země! Je možné, že se k nám kdysi dostaly na povrchu meteoritů odněkud z vesmíru?
I když to vypadá podivně, vysvětlovalo by to zřejmě nejedno související mystérium. Část expertů totiž spekuluje o jednodušších formách života, který se prý může vyskytovat i ve Sluneční soustavě. Například na Jupiterově měsíci Europě…
Foto: Wikipedia.org