Stromy v britském lese Blythburgh jsou spálené na uhel. Mezi ohořelými pahýly je možné spatřit trosky bombardéru B-24 Liberator, v němž měl sedět nejstarší bratr J. F. Kennedyho. Jeho ostatky se ale nikdy nenajdou.
Údajně jsou při výbuchu, který zničí vše živé v okruhu tří kilometrů, rozmetány na kusy. Je to pravda?
Slavnější klan bychom za oceánem jen těžko hledali. Řeč je o Kennedyových, jimž se přezdívá „americká královská rodina.“ Její členové totiž stáli vždy velmi vysoko a tahali za nitky moci. Rodina ale jako kdyby přitahovala tragédie.
Prvním členem klanu, který zemřel za nevyjasněných okolností, byl roku 1944 Joe Kennedy (1915–1944). Ten to přitom podle otce měl jednou dotáhnout až na amerického prezidenta.
„Mimořádné studijní výsledky utvrdily náročného otce v přesvědčení, že by se měl Joe stát jeho politickým nástupcem, jenž udělá z Kennedyů nejvlivnější rodinu Spojených států,“ uvádí španělský historik Jesús Hernández (*1966).
Záhadná mise ale udělá jeho snům přítrž. Co se při ní stalo?
Příkladný hrdina
Na britské vojenské letiště Dunkeswell dosedá stroj pilotovaný Joe Kennedym. 2. světová válka je v plném proudu.
Nejstarší syn Josepha Kennedyho (1888–1969) se k letectvu přihlásí v roce 1941. Nejprve projde výcvikem v Portoriku a ve střední Americe, následně je pak odeslán do Velké Británie, kde se zúčastní 30 náletů na Německo.
Tím je jeho závazek u letectva u konce a může se vrátit domů. Joe je ale hrdina, který chce jít příkladem. Jako dobrovolník se přihlásí k dalším deseti misím. Ta poslední se stane mladíkovi osudnou.
„Svěřili mu přísně tajný úkol – zúčastnit se operace Kovadlina,“ popisuje Hernández.
Bombová letadla
Hrabstvím Suffolk se ozve ohlušující detonace. V kalendáři je 12. srpen 1944 a nad lesem Blythburgh zrovna explodoval bombardér B-24 Liberator. Na sklonku války se Spojenci pustí do tajného super projektu. V jeho rámci vznikají bombardéry přezdívané Baby.
Stroje jsou zbavené veškerého vybavení a napěchované výbušninami. „Nesly 10 tun směsi TNT, dynamitu a napalmu, která při nárazu na zem detonovala,“ píše americký publicista Edward Klein (*1937).
Posádku bombových letadel tvořili dva lidé, jejichž úkolem bylo nad Anglií aktivovat rozbušku a vyskočit ze stroje ven. Prázdný letoun pak na cíl navedlo mateřské letadlo. Joe Kennedy se zúčastní devíti takovýchto misí. Při desáté ale jeho letoun exploduje.
Kletba, nebo zbloudilá střela?
Letečtí odborníci sbírají trosky bombového letadla. Rádi by zjistili, co způsobilo jeho zkázu. Vyjasnit příčinu tragédie se jim úplně nepovede. Už od počátku se spekuluje, že za výbuchem nemusela být vadná roznětka, ale zbloudilá střela.
Že nešlo o obyčejnou nehodu, nasvědčuje i to, že k odtajnění dokumentů o operaci došlo až v roce 1966. Někteří milovníci konspiračních teorií dokonce tvrdí, že byl Joe sestřelen záměrně.
Jeho otec se nedlouho předtím zapletl s mafií, na ostrovech, kde působil jak velvyslanec, byl navíc mimořádně neoblíbený. Šlo o antisemitu, který byl proti válce s Německem a toužil se osobně setkat s Hitlerem (1989–1945).
„Joe jako první člen Kennedyových padl za oběť rodinné kletbě,“ domnívá se záhadolog Pauli Poisuo. Ta se na klan údajně snesla za to, že mladíkův otec v roce 1941 poslal svoji nejstarší dceru na lobotomii, po níž dívka přišla o rozum.