Na jihu Tuniska se nachází osada Chenini, která je proslulá svou bílou mešitou Sedmi obrů. V jejím okolí se nacházejí záhadami opředené obrovské hroby. Byli v nich opravdu pohřbeni obři, jak tvrdí někteří badatelé?
Osadu Chenini zbudují Berbeři, původní prastarý národ severní Afriky, z nichž si někteří na jihu Tuniska dodnes udržují tradiční způsob života.
Jeho příslušníci si mezi sebou předávají legendu O sedmi spáčích, jež vypráví příběh o sedmi křesťanech pronásledovaných římskými vojáky. Jaký je její obsah?
Poblíž skalního města v Chenini se nachází bílá mešita Sedmi obrů, jejíž pojmenování úzce souvisí s osudem pronásledovaných křesťanů. Právě uvnitř této mešity se totiž nachází jeskyně, ve které se oněch sedm mužů schovalo. Jak to s nimi dopadlo?
„Poté, co se zde křesťané za dávných časů ukryli a usnuli na 300 let, se změnili. Nevyrostly jim pouze vlasy, vousy a nehty. Oni zázračně vyrostli celí!
Za ta staletí se z nich během spánku stali obři, měřící až čtyři metry,“ tvrdí místní 98letá Berberka, jež je nejstarší obyvatelkou Chenini.
Když se sedm křesťanů po 300 letech probudí, nevěří vlastním očím. Svět je jiný a lidé kolem nich v sobě uchovávají víru, která se nazývá islám. Každý, na koho narazí, proti nim vypadá jako trpaslík. Svým vzezřením tedy obři budí velkou pozornost.
Nakonec se rozhodnou vrátit zpět do jeskyně, kde zemřou. „Ještě před smrtí se však vzdali své víry a obrátili se na islám. A právě to jim zajistilo odchod do ráje,“ říkají Berbeři z Chenini.
Vesničané, kteří těla obrů v jeskyni později najdou, se pak údajně rozhodnou pohřbít je opodál. Sedm obrovských hrobů je možné nalézt v Chenini i v současnosti.