Božskému vládci Egypta se ještě nechce spát. Navíc neuškodí, když si před ulehnutím na lůžko projde pár hlášení o sklizni úrody v deltě Nilu. Natáhne ruku po ozdobném tlačítku ve tvaru krokodýlí hlavy. Zmáčkne zlatého plaza. Prásk! Co se stalo?
Rozmrzele tleskne dlaněmi. Ze stínu sloupu neslyšně vystoupí jeho osobní sluha: Zase vypadly pojistky. Koukejte to opravit, nebo poznáte faraonův hněv!
Představa faraona, kterému právě v paláci přestala svítit elektrická noční lampička, je tak trochu na pováženou. Stejně pobaveně můžeme hledět na jeho sluhu, který míří ke starověké pojistkové skříni.
Všechno by to bylo jen k úsměvu, pokud by neexistovala záhada takzvaného světla z Dendery? Opravdu mohl dávný Egypt znát nějakou formu elektrického světla?
Otazníky kolem Dendery
Za celou záhadou stojí podivná vyobrazení v chrámu v egyptské lokalitě Dendera. Podle historiků jde pouze o zpracování mýtu o stvoření světa.
Jedna interpretace těchto obrazů se ovšem přiklání k názoru, že postavy na reliéfu drží v rukou přístroje podobné moderní obloukové lampě či katodové trubici.
Provedení reliéfu rovněž svádí k tomu, aby člověk ve vyobrazení rozpoznal například i přípojnou šňůru přivádějící do obří “lampy” elektrický proud. Zatím však archeologové nenalezli žádné pozůstatky těchto zařízení, o zmíněné pojistkové skříni ani nemluvě.
Technologie dávného Egypta
Pravdou je, že staroegyptské zdroje se zmiňují o podivných sloupech s měděnými hlavicemi, které byly vztyčovány, aby za bouřky ukonejšily nebesa. Je tak možné, že za oponu záhady elektrické energie již začali Egypťané alespoň nesměle nahlížet.
Pokud by se podařilo využít tuto sílu v praxi, kdo myslíte, že by měl k plodům staroegyptského génia nejsnadnější přístup? Ano, faraon.
Otázkou jen zůstává, zda by se raději nevrátil k osvědčeným olejovým lampám. S těmi pojistkami v paláci je pořád jen samé trápení, nemyslíte?! A tak se elektrifikace Egypta odložila o celá tisíciletí…