Skip to content

Záhadné trosky na biblické hoře: Jde o Noemovu archu?

Potopa světa je jeden z nejznámějších mýtů, který se objevuje u mnoha kultur po celém světě. Odehrál se ale doopravdy? Důkazem by mohla být slavná Noemova archa, v níž se podle Bible zachránili živí tvorové včetně člověka.

Lidé po ní proto pátrají už dlouhá staletí a na stopě jí nejsou zdaleka poprvé!

„Nejsme si jisti na sto procent, že je to archa, ale na 99,9 procenta ano,“ prohlásil do médií Yeung Wing-cheung, člen čínsko-turecké expedice pátrající na vrcholu hory Ararat. Tato expedice v roce 2010 objevila zvláštní jeskyni se zbytky dřevěných trámů a obložení.

Dutina se nachází ve čtyřech tisících metrech nad mořem, což vylučuje, že by šlo o lidské sídlo. Ta totiž nikdy předtím nebyla objevena ve větší výšce než 3500 metrů nad mořem. Výzkumníci měli i další důkaz, stáří dřeva bylo radiouhlíkovou metodou určeno na 4800 let.

Senzace, kterou tato zpráva vyvolala, ale brzy utichla.

NEDOŘEŠENÉ OTAZNÍKY

Prvním šokem bylo, když americký archeolog a spolupracovník expedice Randall Price označil celý nález za podvod. Zbytky dřeva byly prý do jeskyně úmyslně nanošeny z jiných nalezišť. Do věci se pak vložilo i turecké ministerstvo kultury, které se zajímalo o to, jak se expedici podařilo převézt archeologické vykopávky z Turecka do Číny, kde byly prozkoumány.

Nálezy totiž musely nepozorovaně projít přes přísně střežené oblasti. O pár měsíců později pak beze stopy zmizel skotský cestovatel, který chtěl jeskyni prozkoumat. Pochybnosti mají i odborníci: „Kdyby potopa dokázala před 4800 lety vynést obří loď do výšky čtyř kilometrů, musely by o potopě existovat i další důkazy.

Nic takového ale neznáme,“ je přesvědčen britský archeolog Mik Pitt.

KTERÁ JE TA PRAVÁ?

V okolí hory Ararat, na které měl podle biblické legendy Noe s archou zakotvit, je ale další naleziště, které tvrdí, že jde právě o zbytky mýtického plavidla. Rozruch okolo této lokality vzbudil již v roce 1960 letecký snímek zvláštního skalního útvaru, který na první pohled připomínal trup velké lodi.

Skalisko přitom leží jen 15 kilometrů od úpatí Araratu, nedaleko tureckého města Dogubayazit. První detailnější archeologický průzkum tu provedl tým pod vedením amerického dobrodruha Rona Wyatta a jejich zprávy zněly více než slibně.

Rozměry i tvar podivného útvaru totiž odpovídaly biblickému textu.

PŘESNĚ PODLE NÁVODU

Jak má být archa velká, totiž podle Bible nadiktoval Noemovi samotný Bůh. Podle měření expedice měla skalní útvar od přídě k zádi 515 stop neboli přesně 300 egyptských loktů. Šířka průměru byla 50 loktů.

Což odpovídá nejen Bibli, ale i zmínkám v Koránu. K názoru, že opravdu jde o legendární archu se tak začala přiklánět i turecká vláda. Podle badatelů je možné rozeznat i rozdělení údajného lodního trupu na 9 sekcí.

Přesně, jak je to uvedeno v mezopotamském eposu o potopě světa, jehož hlavním hrdinou je Gilgameš. Původní lodní trup prostě v zemi za dlouhá tisíciletí zmineralizoval a zkameněl, proto prý vypadá jako skála.

KOTVY I KOVOVÉ NÝTY

Chemické rozbory opravdu v některých místech ukázaly zbytky železa a uhlíku naznačující, že by mohlo jít o zkamenělé dřevo. Teorii o arše mají podporovat také další nálezy. Například oblé kovové kusy připomínající svým tvarem zbytky nýtů držících trup lodi.

Zhruba 20 kilometrů daleko pak byly objeveny zvláštní kamenné bloky, které svým tvarem připomínají kotvy používané u starověkých lodí. Hledači Noemovy archy jsou přesvědčení, že jde o kamenné kotvy, kterými byla archa vybavena podle Koránu.

Ani tyto důkazy ale ani zdaleka nestačily pro to, aby přesvědčily vědce a historiky, že archa byla skutečně objevena.

Kamenné bloky vypadají jako kotvy. Má se jednat o přírodní útvar.
POUHÝ GEOLOGICKÝ ÚTVAR

Proti nadšení zastánců teorie o zkamenělé arše mluví celá řada argumentů. Podle geologů skalisko zcela jistě nevzniklo mineralizací dřevěného lodního trupu. Nejen že neobsahuje částice dřeva, ale stopy uhlíku byly objeveny jen minimální a pouze v určitých místech, nikoliv po celé délce trupu.

Ty jsou přitom až z doby třetihor, tedy o miliony let starší, než Noemův příběh. Podobný útvar dokáží navíc vytvořit obyčejné přírodní procesy odhalující geologická zvrásnění zemské kůry. Takzvaná vrása obsahuje navíc množství magnetitu, na který pak detektory reagují, jako na kov.

Také údajné kotevní kameny mají ryze přírodní původ. Jsou z vyvřelých hornin hojných v okolí Araratu.

PROBLÉM S NÁZVEM ARARAT

Historikové navíc zpochybňují už to, že by se mělo po arše pátrat právě na hoře Ararat. „V první části Starého zákona nazvaného Genesis se totiž píše, že Noe s archou přistál někde v Urartu, což bylo starověké království na východě dnešního Turecka,“ vysvětluje americký historik Jack Sasson. Podle něj se o Araratu začalo mluvit až daleko později.

Konkrétně někdy v 10. století našeho letopočtu, kdy název království začali zaměňovat za jméno konkrétní hory. Problémem může být i samotná Bible, která rozhodně nepatří k přesným historickým dokumentům a je plná alegorií a nepřesností.

A také není jediným textem, který se o arše zmiňuje.

Někteří historikové se o Araratu začalo mluvit mnohem později.
CO KDYŽ BYLA KULATÁ?

O záchraně před velkou potopu totiž vypráví i babylonský text na hliněné destičce, kterou si po 2. světové válce odvezl z oblastí Blízkého východu pilot RAF Leonard Simmons. Suvenýr popsaný klínovým písmem nakonec po dlouhých desetiletích dostal k rozluštění expert Britského muzea Irvin Finkel. Šedesát řádků textu vypráví příběh lodi, která zachránila ctnostného muže, jeho rodinu a zvířata před obří potopou. Zajímavý ale je samotný popis lodi. Podle Babyloňanů se totiž jednalo o kruhový vor, což odpovídá plavidlům, která se dodnes v Íránu a Iráku používá pro přepravu zvířat.

Podle Babyloňanů byla Noemova loď kulatá.
PŘEDÁVANÁ LEGENDA

Hliněná destička je datována do období 1700 let před naším letopočtem a ukazuje mimo jiné, že Židé se o potopě mohli dozvědět už během babylonského zajetí a pak ho po svém zakomponovat do Starého zákona.

Příběh o potopě se totiž neobjevuje jen v křesťanství a judaismu. Znali ho staří obyvatelé Mezopotámie, píše se o něm v Koránu a své ví i řada dalších civilizací. Současné vědecké výzkumy ukazují, že se podobná katastrofická záplava doopravdy mohla odehrát někdy na začátku doby kamenné.

Co je však pravdy na příběhu plavidla, které zachránilo život na Zemi, zůstává záhadou. Nezbývá, než pátrat dál.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čtyři vodopády Černé Desné
epochanacestach.cz

Čtyři vodopády Černé Desné

Červená turistická trasa...
Rizoto s medovou dýní
nasehvezdy.cz

Rizoto s medovou dýní

Nádech medu a zázvoru udělá z rizota...
Detailní pohled na značku Bohematic
iluxus.cz

Detailní pohled na značku...

Nejmladší česká značka na trhu s hodinkami...
Interiér s dekorem kamene
rezidenceonline.cz

Interiér s dekorem kamene

Návrat k tradicím, přírodě a touha po příjemně...
11 největších divadelních budov světa: Kde zhlédne nevšední umělecký zážitek nejvíce diváků za večer?
epochalnisvet.cz

11 největších divadelních budov světa:...

Divadelní představení se těšila velké...
Když se lámou kosti
epochaplus.cz

Když se lámou kosti

Mírný pád, lehký náraz nebo pouhé kýchnutí....
Setkání Jiřího z Poděbrad a Matyáše Korvína skončilo rvačkou šašků
epochaplus.cz

Setkání Jiřího z Poděbrad a...

„Potom v tom čase zjevil se nám bratr Paleček a my s...
Benediktinský klášter Broumov
epochanacestach.cz

Benediktinský klášter Broumov

Broumovský klášter...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
V mládí zažila Milena Dvorská opravdovou pohádku, ve stáří pak smutek nad vztahem s dcerou!
nasehvezdy.cz

V mládí zažila Milena Dvorská...

Díky jednomu setkání se Milena Dvorská (+71)...
Příběh tuby: Proč už nejsou v módě?
epochalnisvet.cz

Příběh tuby: Proč už nejsou v...

V 19. století to malíři nemají jednoduché....