Farní kostel Govan ve skotském Glasgow je místem, kde můžete spatřit soubor raně středověkých vyřezávaných kamenů. Předpokládá se, že kameny pochází ze ztraceného království Strathclyde.
Po pádu Římské říše mělo právě království Strathclyde představovat nástupnický stát po římské správě na Britských ostrovech. Přesné hranice království Strathclyde jsou stále zahaleny rouškou tajemství.
Památka na vikingy
V osmdesátých letech minulého století čítal soubor čtyřicet pět kamenů. Část těchto památek však padla za oběť asanaci sousedních loděnic, kdy byly tyto artefakty omylem pokládány za stavební suť. Jeden z kamenů byl dokonce znovuobjeven v roce 2019.
Vznik zdobených kamenů je datován do období 9. a ž 11. století, kdy v této lokalitě probíhaly boje s vikingy. Ti zničili důležitou pevnost Dumbarton. Kameny dokazují, že alespoň část této lokality byla dlouhodobě osídlena vikingy.
Vědci se nyní snaží přijít na kloub záhadě kontaktů království Strathclyde se Skandinávií.
Kristus v plné zbroji?
Detailní výzkum související s kameny prezentovanými v kostele Govan stále probíhá. Historikové označují tuto část britských dějin jako dobu temna. Možná právě kameny z kostela Govan do ní vnesou více světla. Tajemstvím jsou obestřeny i některé výjevy zobrazené na kamenech.
U jednoho se předpokládá, že by se mohlo jednat o vyobrazení vládce království Srathclyde, jiná řezba je označována jako vypodobnění Ježíše Krista vjíždějícího do Jeruzaléma. Má to však jednu chybu, údajný Kristus je těžce ozbrojen. Záhada vikinských kamenů není stále rozluštěna.