Dotýkat se předmětu, který mohl být svědkem klíčových okamžiků lidských dějin, je dozajista mimořádný zážitek. Když se teprve před několika lety podařilo přečíst nápis na římském prstenu nalezeném při vykopávkách v letech 1968-69, všichni se ptali: Je to opravdu prsten Piláta Pontského?
Pilát Pontský byl v období let 26-36 našeho letopočtu římským prefektem provincie Judea. Pravděpodobně by na něj historie už zapomněla, nebýt jednoho podstatného faktu. Prý to byl on, kdo odsoudil Ježíše Krista k trestu smrti ukřižováním.
Archeologická senzace
Inkriminovaný prsten byl nalezen na blízkovýchodní archeologické lokalitě Herodion. Vyroben byl z mědi a na jeho povrchu byl jednoslovný řecký nápis odkazující snad na římského prefekta, který vešel do dějin. Byl to opravdu prsten, který nosil Pilát Pontský?
Ano, první komentáře provázející tento senzační archeologický objev tuto hypotézu potvrzovaly.
Pak se však objevily i pochybnosti? Jakého druhu? V prvé řadě se vyrojily názory, že by takový prsten mocný římský úředník pravděpodobně nenosil.
Jednalo se totiž o nepříliš kvalitní práci, při které byla navíc použita měď a nikoli zlato, jak by snad někdo očekával.
Pilát, nebo jeho písař?
Nápis na prstenu však skutečně odkazoval na Piláta, což bylo relativně vzácné jméno. Pokud tedy prsten nenosil Pilát Pontský, pro koho mohl být vyroben? Odborníci navrhli kompromisní teorii.
Cenově dostupný šperk byl zhotoven pro někoho, kdo pracoval v početné Pilátově administrativě, například pro písaře. Pokud tomu tak bylo, není vyloučeno že skutečně mohl být na „onom místě a v onom čase“, kdy byl vynesen verdikt nad Ježíšem. Svědek okamžiků, které proměnily svět!