Domů     Záhady historie
Záhady lidských dějin: Kdo byl skutečným vládcem Říma?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 11.12.2019
5.8tis
205
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Na přelomu letopočtu stojí v čele Římské říše dva významní císaři: Augustus a Tiberius. Otěže moci ale v rukou pevně drží zřejmě někdo úplně jiný. Je to Augustova žena a Tiberiova matka Livia Drusilla?

Že to s vládnutím myslí skutečně vážně, naznačují informace o množství lidí, které údajně nechává zavraždit, aby dosáhla svého cíle. Skutečně jde nejmocnější žena římských dějin za svým cílem i přes mrtvoly?

Uzavřel Oktavian sňatek z rozumu?

Píše se rok 39 před Kristem a jednadvacetiletá Livia Drusilla (58 př. n. l.–29 n. l.) si po velmi krátké známosti bere Octaviana (63 př. n. l.–14 n. l.), pozdějšího císaře Augusta.

Svatba spojí dva bývalé nepřátele. Je za tím láska, nebo vypočítavost? Pikantní na tom je, že v tom okamžiku Livia Drusilla čeká narození svého již druhého syna se svým bývalým manželem. A Oktavián se rozvede jen několik dní před svatbou, ačkoliv i jeho tehdejší žena Scribonia (68 př.

n. l.–16 n. l.) má každým okamžikem porodit. Tímto sňatkem se Livia stává nemocnější ženou říše a zřejmě toho chce také náležitě využít!

Livia Drusilla, vládkyně Říma

JEDNOU DOLE, JEDNOU NAHOŘE

Přitom nebýt císařovy amnestie, skončilo by všechno úplně jinak! Drusillin otec a bratranec se totiž přidali na stranu Caesarových vrahů a bojovali proti jeho nástupci Octavianovi (je prasynovcem Gaia Julia Caesara 100–44 př.

n. l. – pozn. red.). Po porážce žije rodina v emigraci a do Říma se vrací až v roce 38 před Kristem. Jen několik měsíců na to se Livia vdává! Historikové však nejsou v hodnocení tohoto vztahu jednotní. Ať tak nebo tak, tímto okamžikem se prý Drusilla stává na bezmála padesát let neoficiální vládkyní říše!

Na veřejnosti vystupují Livia s Oktavianem jako ideální pár. Je to jen přetvářka, aby si oba upevnili rostoucí moc? Pokud ano, tak se jim to daří. Oktavian dosáhne absolutního vlivu, když se v roce 27 před Kristem stane císařem Augustem.

Také Livia upevní své postavení. Je držitelkou mnoha vyznamenání, smí zadávat zakázky na stavbu nových budov a dokonce přijímá vyslance cizích zemí. Pokud její muž odjede do ciziny, přebírá jeho pečeť, čímž se fakticky stává naprostou vládkyní Říma.

Takové privilegium se žádné římské ženě nikdy nedostalo a nedostane! Císař si údajně od své manželky nechává radit a ona mu pomáhá řešit diplomatické spory. O Livii se už začíná šuškat, že stále častěji splétá podivná spiknutí. Je to pletichářka, která nechá zabít každého, kdo jí stojí v cestě?

Prolila Drusilla kvůli Tiberiovi krev neviňátek?

NECHÁVÁ ZABÍT DĚTI?

Stále palčivějším problémem je určení Augustova nástupce. Livia Drusilla s ním nemá žádné potomky, takže v úvahu připadají děti z jeho předchozích manželství. Jenže Drusilla by na trůnu ráda viděla svého prvorozeného syna Tiberia (42 př.

n. l.–37 n. l.). K tomu však ještě vede dlouhá cesta. Augustovy děti začínají záhadně umírat jedno po druhém. Otázka nástupnictví se začíná vyjasňovat. Najala si snad Livia nějakého vraha? Zbývá už jen poslední Tiberiův konkurent – Augustův vnuk Agrippa Postumus (12 př.

n. l.–14 n. l.). Ani on to ale nebude mít jednoduché. Je totiž jakousi ženou obviněn ze znásilnění. To ho z boje o tůn distancuje a je vyhoštěn na opuštěný ostrov. Císař mu chce dát milost, ale ještě pře tím náhle umírá.

Na svého syna prý pamatuje v závěti, kde jej jmenuje svým nástupcem. Listina se však za podivných okolností ztrácí! Má také v tom prsty Drusilla? Než se celý spor vyřeší, Postumus je zabit! Císařem se stává Tiberius.

Tuší, že má vedle sebe nebezpečného konkurenta – vlastní matku? Snaží se údajně její vliv postupně mírnit, avšak Livia Drusilla se nedá jen tak odsunout na vedlejší kolej. Když v 86 letech zemře, Tiberius si může konečně oddychnout.

Na pohřeb jí ale nejde! Teprve až jeho syn ji prohlásí za božskou. Byla ale skutečně Livia božská, anebo byla vražedkyní, jež v boji o moc nelítostně likvidovala své konkurenty?

Jan Zeman

Foto: flickr.com, pinterest.com, reaction.life
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 4.12.2021 931
Historikové nemají příliš v oblibě tvrzení: Co by bylo, kdyby? Jaký by však byl svět, kdyby životní pouť Adolf Hitlera skončila ve výbuchu, který by na vůdce nacistického Německa vyšlehl v roce 1939 z jihlavského podzemí? V březnu 1939 měl Adolf Hitler v plánu navštívit Jihlavu. Ve městě žila početná německá komunita, ke které plánoval pronést projev před […]
od Pavel Polcar 2.12.2021 2.8tis
Jedním z dinosaurů, který nebyl ušetřen historických nepřesných úprav, byl brachiosaurus, obří býložravý dinosaurus. V první řade je třeba zmínit, že se v žádném případě nejednalo o přežvýkavce tak, jak je známe dnes, tito gigantičtí sauropodi svou potravu maximálně kousali. Ke žvýkání neměli uzpůsobené čelisti ani zuby. Nekýchal To ovšem není jediný omyl, kterého se […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.8tis
Příběhů o rodičích, kteří odloží své dítě, je možné nalézt bezpočet. Plní nejen stránky odborných knih či novin, ale vyprávějí se o nich i fantaskní historky. Pohádka o Plaváčkovi mezi ně patří.     Český spisovatel a sběratel lidových pověstí Karel Jaromír Erben (1811–1870) ji zachycuje v báchorce o Třech zlatých vlasech děda Vševěda: „Král […]
od Adriana Vojtíšková 30.11.2021 2.6tis
Skotský spisovatel, básník a cestovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) i britský lékař a spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930) se proslaví psaním knih plných napětí a dobrodružství. Inspirují se během jejich tvorby skutečnými událostmi?   Stevenson otevřeně přiznává řadu inspiračních zdrojů. V eseji Moje první kniha píše o tom, že si do díla Ostrov pokladů vypůjčil […]
od Pavel Polcar 30.11.2021 3.0tis
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]