Skip to content

Záhady lidských dějin: Kdo byl skutečným vládcem Říma?

Na přelomu letopočtu stojí v čele Římské říše dva významní císaři: Augustus a Tiberius. Otěže moci ale v rukou pevně drží zřejmě někdo úplně jiný. Je to Augustova žena a Tiberiova matka Livia Drusilla? Že to s vládnutím myslí skutečně vážně, naznačují informace o množství lidí, které údajně nechává zavraždit, aby dosáhla svého cíle. Skutečně jde nejmocnější žena římských dějin za svým cílem i přes mrtvoly?

Uzavřel Oktavian sňatek z rozumu?

Píše se rok 39 před Kristem a jednadvacetiletá Livia Drusilla (58 př. n. l.–29 n. l.) si po velmi krátké známosti bere Octaviana (63 př. n. l.–14 n. l.), pozdějšího císaře Augusta. Svatba spojí dva bývalé nepřátele. Je za tím láska, nebo vypočítavost? Pikantní na tom je, že v tom okamžiku Livia Drusilla čeká narození svého již druhého syna se svým bývalým manželem. A Oktavián se rozvede jen několik dní před svatbou, ačkoliv i jeho tehdejší žena Scribonia (68 př. n. l.–16 n. l.) má každým okamžikem porodit. Tímto sňatkem se Livia stává nemocnější ženou říše a zřejmě toho chce také náležitě využít!

Livia Drusilla, vládkyně Říma
JEDNOU DOLE, JEDNOU NAHOŘE

Přitom nebýt císařovy amnestie, skončilo by všechno úplně jinak! Drusillin otec a bratranec se totiž přidali na stranu Caesarových vrahů a bojovali proti jeho nástupci Octavianovi (je prasynovcem Gaia Julia Caesara 100–44 př. n. l. – pozn. red.). Po porážce žije rodina v emigraci a do Říma se vrací až v roce 38 před Kristem. Jen několik měsíců na to se Livia vdává! Historikové však nejsou v hodnocení tohoto vztahu jednotní. Ať tak nebo tak, tímto okamžikem se prý Drusilla stává na bezmála padesát let neoficiální vládkyní říše! Na veřejnosti vystupují Livia s Oktavianem jako ideální pár. Je to jen přetvářka, aby si oba upevnili rostoucí moc? Pokud ano, tak se jim to daří. Oktavian dosáhne absolutního vlivu, když se v roce 27 před Kristem stane císařem Augustem. Také Livia upevní své postavení. Je držitelkou mnoha vyznamenání, smí zadávat zakázky na stavbu nových budov a dokonce přijímá vyslance cizích zemí. Pokud její muž odjede do ciziny, přebírá jeho pečeť, čímž se fakticky stává naprostou vládkyní Říma. Takové privilegium se žádné římské ženě nikdy nedostalo a nedostane! Císař si údajně od své manželky nechává radit a ona mu pomáhá řešit diplomatické spory. O Livii se už začíná šuškat, že stále častěji splétá podivná spiknutí. Je to pletichářka, která nechá zabít každého, kdo jí stojí v cestě?

Prolila Drusilla kvůli Tiberiovi krev neviňátek?
NECHÁVÁ ZABÍT DĚTI?

Stále palčivějším problémem je určení Augustova nástupce. Livia Drusilla s ním nemá žádné potomky, takže v úvahu připadají děti z jeho předchozích manželství. Jenže Drusilla by na trůnu ráda viděla svého prvorozeného syna Tiberia (42 př. n. l.–37 n. l.). K tomu však ještě vede dlouhá cesta. Augustovy děti začínají záhadně umírat jedno po druhém. Otázka nástupnictví se začíná vyjasňovat. Najala si snad Livia nějakého vraha? Zbývá už jen poslední Tiberiův konkurent – Augustův vnuk Agrippa Postumus (12 př. n. l.–14 n. l.). Ani on to ale nebude mít jednoduché. Je totiž jakousi ženou obviněn ze znásilnění. To ho z boje o tůn distancuje a je vyhoštěn na opuštěný ostrov. Císař mu chce dát milost, ale ještě pře tím náhle umírá. Na svého syna prý pamatuje v závěti, kde jej jmenuje svým nástupcem. Listina se však za podivných okolností ztrácí! Má také v tom prsty Drusilla? Než se celý spor vyřeší, Postumus je zabit! Císařem se stává Tiberius. Tuší, že má vedle sebe nebezpečného konkurenta – vlastní matku? Snaží se údajně její vliv postupně mírnit, avšak Livia Drusilla se nedá jen tak odsunout na vedlejší kolej. Když v 86 letech zemře, Tiberius si může konečně oddychnout. Na pohřeb jí ale nejde! Teprve až jeho syn ji prohlásí za božskou. Byla ale skutečně Livia božská, anebo byla vražedkyní, jež v boji o moc nelítostně likvidovala své konkurenty?

Jan Zeman

Foto: flickr.com, pinterest.com, reaction.life
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Smrtonosné syčení: Děsil Kalifornii osmnáctimetrový had?
epochalnisvet.cz

Smrtonosné syčení: Děsil...

Anakonda velká a krajta mřížkovaná jsou dva nám známé...
Mark Zuckerberg: Jak ve studentském pokoji rozjet největší sociální síť?
epochaplus.cz

Mark Zuckerberg: Jak ve...

Světla počítačových monitorů vídá mladý Mark Zuckerberg...
Komu se chce zalíbit?
nasehvezdy.cz

Komu se chce zalíbit?

Na veřejnosti se moc často společně neukazují, a...
Komu se nejlépe daří dodržovat léčbu?
epochalnisvet.cz

Komu se nejlépe daří...

Nejčastější výmluvy pacientů, proč nedodržují...
Kuba: Ostrov doutníků, rumu a salsy
epochanacestach.cz

Kuba: Ostrov doutníků, rumu...

Zvolněte tempo, nechte...
V Dubaji skončil historicky první hodinářský týden LVMH Watch Week Dubai
iluxus.cz

V Dubaji skončil historicky...

Od 13. do 15. ledna probíhal v Bvlgari...
Těžká rána pro svět technologií: Robotickým restauracím v San Franciscu se nedaří
21stoleti.cz

Těžká rána pro svět...

Kde jinde by měly technologie ovlivňovat...
Chichén Itzá: Na jeden rituál Mayové obětovali až 80 tisíc lidí!
epochanacestach.cz

Chichén Itzá: Na jeden rituál...

Zbytky prastarého mayského...
Připomeňte si hrůzné experimenty Anděla smrti Mengeleho
epochaplus.cz

Připomeňte si hrůzné...

Rok 1943 se stal pro nacistického doktora Josefa...
Záchranná stanice ARCHA přijala v roce 2019 rekordních 1575 zvířat
21stoleti.cz

Záchranná stanice ARCHA...

Zoologická zahrada Liberec není jenom zoo, ale...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Poznáte andělská znamení?
nasehvezdy.cz

Poznáte andělská znamení?

Všechna čísla něco sdělují. Říká se, že andělé s námi...