Pomořansko je historické území při pobřeží Baltského moře. V roce 1945 bylo rozděleno mezi Polsko a Německo. V polské části Pomořanska je řada záhadných a tajemných lokalit. Patří k nim dozajista i tajné podzemní prostory a strašidelný les. Co o těchto místech víme?
Tento region měl často pohnutou historii, a to včetně časů druhé světové války. Nelze se tak divit, že záhadná aura kolem mnoha míst je spojena právě s obdobím posledního globálního válečného konfliktu.
Poklad v podzemí
Městské legendy metropole polského Pomořanska – Štětína zmiňují existenci dosud neprobádaného podzemí. Nelze se ani divit, že by některé štoly unikly pozornosti badatelů. Odhaduje se totiž, že by se pod Štětínem mohlo nacházet až 400 podzemních prostor.
Ty by byly skvělým místem pro ukrýt pokladu. Jakého? Ukryté cennosti údajně pocházejí z období druhé světové války, kdy město přecházelo z německé pod polskou správu. Rabující bandy tehdy nacházely úkryt v podzemí. Když se tyto živly podařilo eliminovat, jejich lup se kamsi záhadně ztratil.
Málo prozkoumané podzemní prostory se nacházejí i na ostrově Wolin. Byly vybudovány polskou armádou ve 30. letech 20. století, tedy ještě před vypuknutím druhé světové války, jako podzemní velitelství pro obranu baltského pobřeží.
Strašidelný les
Tradičním místem pro dostaveníčka záhadologů je v polském Pomořansku strašidelný les u města Gryfino. Tvoří jej bizarně tvarované borovice, u kterých stálé není jasné, jak k deformacím kmenů došlo.
Existující teorie připouštějí nespecifikovaný nadpřirozený zásah i působení větru. Jedna zajímavá spekulace však opět sahá do období druhé světové války. V závěru bojů v Pomořansku prý projela lesem-školkou borovic formace tanků.
Pásy těžkých obrněnců měly mladé stromky vážně poničit. Houževnaté borovice to však nevzdaly a nakonec vyrostly. Výsledek je turistickou atrakcí. Bylo tomu tak? Kdoví… Pravdou je, že stáří borovic je osmdesát let.
Lehký početní úkon nás tak snadno přenese do roku 1944, kdy o tanky ve zdejší krajině rozhodně nebyla nouze, co říkáte?!