Skip to content

Život v radioaktivní oblasti

Od hrůzné události, jež se odehrála v japonské jaderné elektrárně Fukušima, uběhlo již devět let, okolí elektrárny se po katastrofě od té doby stalo pustým místem, alespoň se to doposud předpokládalo, američtí přírodovědci z University of Georgia však tento fakt nyní vyvrací.

Podle vědců se vylidněná oblast stala domovem divokých zvířat. Evakuační zóna byla odborníky při terénním šetření rozdělena do tří lokalit – na oblasti, do nichž nesmí kvůli vysoké úrovni radiace vstoupit žádná lidská noha, na místa s omezeným přístupem, kam člověk nesmí kvůli středně vysoké úrovni radiace, a nakonec na lokality, kde pro slabou radiaci smějí lidé pobývat.

Torzo elektrárny je tak moderní pamětihodností. Neodmyslitelnou výbavou výpravy do blízkého okolí jsou tzv. dozimetry, což jsou přístroje na okamžité měření úrovně radioaktivity. Foto: Yuri_B / pixabay
VŠE BYLO ZDOKUMENTOVÁNO

Zóny byly po 120 dní pod dohledem odborníků, k tomu jim napomohlo 106 fotopastí, díky jejich pomoci bylo pořízeno neuvěřitelných 167 tisíc snímku, na nichž byla zachycena divoká zvířata. Podle všech informací se jednalo o více než dvacet druhů, mezi nimi byli divočáci, opice, jeleni, lišky, pávy a další.

Není se čemu divit, že byli přírodovědci příjemně překvapeni, situace totiž poukazuje na fakt, že si příroda zkrátka umí poradit za všech okolností, i tehdy, pokud je zdevastovaná jadernou katastrofou.

Naše výsledky představují první důkaz, že se ve fukušimské evakuační zóně podařilo úspěšně uchytit řadě živočišných druhů, které se tu potom rozšířily, a to přes radiologické znečištění,“ řekl biolog James Beasley, vedoucí výzkumu.

Názory na příval turistů se různí. „Často vidím turistické skupiny, jak si prohlížejí zchátralé domy. Nechci být žádnou atrakcí,“ stěžuje si Majumi Matsumotová z města Namie. Foto: chriswanders / pixabay
POČETNÍ PŘEVAHA

Oblast v blízkosti elektrárny se stala oblíbenou zejména pro ty druhy, které jsou na člověka zvyklé a jež se díky odchodu lidí měla asi nejlépe. Mezi všemi zástupci zvířecí zvíře zvítězila v početnosti divoká prasata (Sus scrofa). Pro představu, 46 tisíc snímků zahrnovalo divoká prasata, 26 tisíc z nich bylo zachyceno v neobydlených místech, 13 tisíc v omezených lokalitách a 7 tisíc se týkalo obydlených oblastí. Pokud by se to mělo říct zjednodušeně, pak prasatům vadila více lidská přítomnost než samotná radiace.

Jiní se k tomu staví pozitivně a turisty naopak vítají. Je to jeden ze způsobu, jak vrátit do nehostinného regionu opět život. Foto: Dieterich01 / pixabay

Oblasti bez lidí upřednostňovali také psíci mývalovití (Nyctereutes procyonoides), kunovité šelmy, sobolové východní (Martes melampus) a makakové (Macaca). Nevýhodou celého výzkumu je, že vědci jen z pouhých fotografií nedokážou posoudit zdravotní stav zvěře v zamořené oblasti, zřejmé je pouze to, že se zvířata zde uchytila, a dokonce se mohou úspěšně bez jakýchkoli komplikací rozmnožovat.

Turisté poznají současnou situaci, načerpají mnoho zážitků, a i díky cestovním kancelářím mohou investovat peníze do obnovy regionu. Foto: MetsikGarden / pixabay
Foto: Úvodní foto: acof0714 / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Nová kolekce slunečních brýlí Cartier
iluxus.cz

Nová kolekce slunečních...

Cartier pro sezónu podzim-zima odhaluje novou kolekci...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Likvidace polské elity: Soutěž SS se sovětskou NKVD
epochaplus.cz

Likvidace polské elity:...

Zatímco se zbytky polské armády snaží utéct a...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...