23. května 1964: Vzniká záhadná fotografie astronauta ze Solway, který se objevil v pozadí rodinného snímku.
Domů     Neobjasněné události
Zlatá Baba: Mocný předmět, který střeží uralští domorodci
Filip Appl
od Filip Appl 7.11.2019
4.5tis
44
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Ural. Čarokrásné prostředí špičatých rozlehlých hor, hlubokých údolí a roklí a obtížně přístupných míst. Divoká krajina oddělující evropské a asijské Rusko stále tak trochu vzdoruje podrobnému a definitivnímu prozkoumání.

A právě to je možná důvod, proč se v ní stále drží mnohé legendy. Ta o Zlaté Babě patří k nejúchvatnějším. Jde o cenný poklad, nebo nějakou tajemnou bytost?

Italsko-polský spisovatel, voják a historik Alexander Guagnini (1538–1614) se unaveně posadí na velký kámen a zamyšleně si prohlíží své poznámky a narychlo načrtnutou mapu okolí hory Kojp.

Právě v její blízkosti se má údajně nacházet tajuplný duch či démon zvaný Zlatá Baba, který straší obyvatele nedalekých vesnic svým strašlivým řevem. Guagnini samozřejmě ničemu takovému nevěří. Je přesvědčený, že místní jsou prostě jen příliš pověrčiví, a pokud někdo z nich opravdu něco slyšel, bylo to zřejmě jen nějaké obyčejné zvíře.

Jenže pak se to stane. Když už se Guagnini zvedne, aby pokračoval dál po úpatí zubaté černající se hory, zaslechne zprvu nezřetelný, ale záhy jasný zvuk, při kterém tuhne krev v žilách. Dobrodruh se nejprve snaží zachovat chladnou hlavu, ale nakonec se dává na ústup a vyděšený k smrti kvapně míří k nejbližší vesnici a z ní pak domů do Evropy. Potvrzuje jeho příběh existenci zvláštní Zlaté Baby?

Alessandro Guagnini.

POHANSKÝ KULT

Pohoří Ural patří bezpochyby mezi nejtajemnější oblasti světa. Záhadologové s ním spojují celou řadu nevyjasněných událostí a fenoménů. Jedním z nich je i Zlatá Baba. Legendární idol uctívaný domorodými národy severovýchodní Evropy.

Území, na kterém o ní dost pravděpodobně něco slyšeli, je skutečně rozlehlé. Táhne se od hranic se Skandinávií přes Ural, řeky Ob či Dvina až po Tajmyrský poloostrov, který vyrůstá z centrálního ruského území.

A z toho, v jaké oblasti po Zlaté babě pátráme a které kultury se ptáme, hodně vyplývá, co o ní vlastně zjistíme. Zatímco některé národy hovoří o Zlaté Babě jako o bohyni porodů a života a staví ji vedle jiných pohanských kultů ze slovanského prostředí, jiné z ní dělají ženu z masa a kostí, která obchází některé hory a žehná nebo proklíná poutníky.

Další příběhy zase tvrdí, že Zlatá baba je ve skutečnosti prastarý artefakt v podobě zlaté sošky znázorňující ženu. Ten prý může mít obrovskou léčivou i ničivou moc, které se nic jiného na světě nevyrovná. Nemůže jít tedy nakonec o zbraň?

Zlato babu prý uctívali domorodci na velkém území.

BOHYNĚ HOR?

My se při našem zkoumání Zlaté Baby zaměříme přímo na oblast severního Uralu. Legendy o ní si zde předávají hlavně tzv. Mansijci. Prastarý národ obývající levý břeh řeky Ob, jehož mnozí členové dodnes žijí téměř původním a velmi prostým způsobem života.

Podle jejich pověsti je Zlatá Baba velikou zářící ženou, paní hor, která je laskavá k těm, kteří ji uctívají nebo alespoň respektují. „Vetřelce ale dokáže krutě ztrestat. Její obávanou zbraní je údajně neobyčejně silný hlas.

Horší je ovšem situace, kdy se opravdu rozhněvá. Tehdy prý horami otřásá divoký ryk, připomínající zlověstné troubení,“ uvádí český autor a záhadolog Vladimír Červinka. Mansijci údajně prováděli a dost možná v některých vesnicích stále provádějí řadu rituálů s cílem naklonit si tuto Zlatou babu. To ostatně potvrzují i badatelé, kteří se po stopách této zvláštní ikony vydali.

Legendy o této bohyni kolují hlavně mezi potomky domorodých Mansijců.

POZNÁNÍ STARÝCH UČENCŮ

Že má legenda o Velké babě velmi dávnou historii, dokládají zmínky o ní, které najdeme v některých historických spisech. Tak například už v roce 1517, tedy mnoho desítek let před výpravou Alexandera Guagniniho, o ní píše polský lékař, historik a geograf Matěj Miechowský (1457–1523) a popisuje ji jako starou dámu zbožňovanou a uctívanou národy v centrálním ruském regionu Scythia.

Zhruba o 80 let později se Zlatá baba objevuje znovu, tentokrát v díle anglického básníka a diplomata Gilese Fletchera (1548–1611). Ten se zmiňuje o zlaté bábě, která slouží jako orákulum domorodým kněžím.

V blízkosti řeky Ob je podle něj skála připomínající otrhanou ženu s dítětem v náručí, kterou místní obyvatelé užívají při svých obřadech. A ani to není všechno. Zlatá baba bývá znázorněna i na některých historických mapách či v literárních dílech. Mohl mít Fletcher pravdu a jde jen o prastaré rituální místo?

Nejuctívanější je Zlatá baba v okolí pohoří Ural.

DOKÁŽE LÉČIT A VĚŠTIT?

Americký záhadolog Paul Stonehill se ve svém textu o Zlaté babě vrací k dílu zmíněného Alexandera Guagniniho. V jednom z jeho textů lze prý najít popis jakéhosi rituálu, při kterém byl obětován jelen, a jeho krev skropila zlatou sošku, kterou Mansijci uctívali.

„Krev poté záhadně zmizela. Guagniniho napadlo, jestli to onen mrtvý idol všechno vypil. A je vůbec mrtvý? Údajně reagoval na dotazy a dával lidem přesné odpovědi,“ uvádí Stonehill a potvrzuje tak domněnku, že Zlatá baba by v sobě mohla spojovat všechny zmíněné věci – Mohlo by jít o rituální místo s jeskyní, která ukrývala – nebo stále ukrývá – prastarou zlatou sošku ženy znázorňující kdysi mocnou bytost.

Provedení rituálu u této sošky pak mohlo aktivovat její moc léčit či přivolat samotnou bohyni, která následně věštila a odpovídala na otázky. Šlo jen o trik mansijských šamanů, nebo za vším skutečně bylo něco nadpřirozeného?

Probíhají dodnes hluboko v horách rituály s touto tajemnou soškou?

MIMOZEMSKÝ ROBOT?

Stonehill poukazuje na fakt, že uralští domorodci nejsou zdaleka jediní, u kterých se příběhy o zlaté ženě s nadpřirozenou mocí objevují. Upozorňuje, že více či méně podrobné zkazky najdeme v kulturách prakticky po celém světě.

Například bohyně plodnosti a rodu ze starověké Sumerské říše prý nese úplně stejné znaky. Podobný kult se vyskytuje také v Indii nebo u vikinských předků dnešních severských národů. I proto se někteří záhadologové domnívají, že jde ve skutečnosti o další důkaz, že v dávných dobách navštívili naši Zemi mimozemšťané a pro mnohé kultury se stali bohy.

A lze jít ještě dál. Vyskytuje se názor, že soška Zlaté baby, kterou spatřil Guagnini, není ničím jiným než důmyslným mimozemským robotem. „Zařízení, které ho pohání, váží několik tun a dodnes je ukryto v tajné svatyni, kterou střeží celá družina oddaných věřících,“ rozvádí tuto teorii americký záhadolog Joseph Manola.

Dávnověký robot, nebo obyčejná zlatá soška?
Foto: res.cloudinary.com, soomeugri.weebly.com, Wikimedia Commons, eurooppalaisuus.wordpress.com, salik.biz, eldermountain.files.wordpress.com, rodnik-altaya.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 1.6tis
Psal se rok 2013 a tehdy jedenadvacetiletá studentka Elisa Lam byla prohlášená za nezvěstnou. Brzy po nahlášení se její tělo objevilo ve střešní nádrži na vodu v Los Angeles. Jak se tam dostalo? Tělo objevil pracovník údržby v hotelu Cecil poté, co se vypravil nádrž zkontrolovat pro časté stížnosti na divnou chuť vody a její […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.7tis
Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA známá pouze jako Allyson. Když se ráno připravovala do práce, zjistila, že jí v kabelce chybí peněženka, což bylo zvláštní, byla si jistá, že večer byla ještě na svém místě. Allyson a její manžel mají v bytě umístěné kamery, jelikož se k nim již několikrát někdo […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Jan Kukrál 17.5.2022 1.8tis
Je 29. května 1953 a novozélandský horolezec Edmund Hillary (1919–2008) pokládá jako první člověk v historii nohu na absolutní vrchol Mount Everestu. V doprovodu Šerpy Tenzinga Norgaye (1914–1986) dokazuje do té doby nemožné, oba se stávají světově známými celebritami. Není jim ale výjimečné prvenství přisouzeno neprávem? V roce 1924 chtějí masivní horu pokořit dva angličtí […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.5tis
Manévry záhadných světel doprovázené přistáním obrovského létajícího kotouče nedaleko německého Frankfurtu pozorovala početná skupina svědků včetně šesti policistů. Přistání je doprovázeno poruchami rádiových a televizních signálů a událost potvrzují na svém radaru pracovníci blízké vojenské základny.     Za chladné jarní noci v pátek 12. března roku 1982 se v Messelu u Darmstadtu jen pár […]