Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Zlatá Baba: Mocný předmět, který střeží uralští domorodci

Ural. Čarokrásné prostředí špičatých rozlehlých hor, hlubokých údolí a roklí a obtížně přístupných míst. Divoká krajina oddělující evropské a asijské Rusko stále tak trochu vzdoruje podrobnému a definitivnímu prozkoumání.

A právě to je možná důvod, proč se v ní stále drží mnohé legendy. Ta o Zlaté Babě patří k nejúchvatnějším. Jde o cenný poklad, nebo nějakou tajemnou bytost?

Italsko-polský spisovatel, voják a historik Alexander Guagnini (1538–1614) se unaveně posadí na velký kámen a zamyšleně si prohlíží své poznámky a narychlo načrtnutou mapu okolí hory Kojp. Právě v její blízkosti se má údajně nacházet tajuplný duch či démon zvaný Zlatá Baba, který straší obyvatele nedalekých vesnic svým strašlivým řevem.

Guagnini samozřejmě ničemu takovému nevěří. Je přesvědčený, že místní jsou prostě jen příliš pověrčiví, a pokud někdo z nich opravdu něco slyšel, bylo to zřejmě jen nějaké obyčejné zvíře. Jenže pak se to stane.

Když už se Guagnini zvedne, aby pokračoval dál po úpatí zubaté černající se hory, zaslechne zprvu nezřetelný, ale záhy jasný zvuk, při kterém tuhne krev v žilách. Dobrodruh se nejprve snaží zachovat chladnou hlavu, ale nakonec se dává na ústup a vyděšený k smrti kvapně míří k nejbližší vesnici a z ní pak domů do Evropy.

Potvrzuje jeho příběh existenci zvláštní Zlaté Baby?

Alessandro Guagnini.
POHANSKÝ KULT

Pohoří Ural patří bezpochyby mezi nejtajemnější oblasti světa. Záhadologové s ním spojují celou řadu nevyjasněných událostí a fenoménů. Jedním z nich je i Zlatá Baba. Legendární idol uctívaný domorodými národy severovýchodní Evropy.

Území, na kterém o ní dost pravděpodobně něco slyšeli, je skutečně rozlehlé. Táhne se od hranic se Skandinávií přes Ural, řeky Ob či Dvina až po Tajmyrský poloostrov, který vyrůstá z centrálního ruského území.

A z toho, v jaké oblasti po Zlaté babě pátráme a které kultury se ptáme, hodně vyplývá, co o ní vlastně zjistíme. Zatímco některé národy hovoří o Zlaté Babě jako o bohyni porodů a života a staví ji vedle jiných pohanských kultů ze slovanského prostředí, jiné z ní dělají ženu z masa a kostí, která obchází některé hory a žehná nebo proklíná poutníky.

Další příběhy zase tvrdí, že Zlatá baba je ve skutečnosti prastarý artefakt v podobě zlaté sošky znázorňující ženu. Ten prý může mít obrovskou léčivou i ničivou moc, které se nic jiného na světě nevyrovná.

Nemůže jít tedy nakonec o zbraň?

Zlato babu prý uctívali domorodci na velkém území.
BOHYNĚ HOR?

My se při našem zkoumání Zlaté Baby zaměříme přímo na oblast severního Uralu. Legendy o ní si zde předávají hlavně tzv. Mansijci. Prastarý národ obývající levý břeh řeky Ob, jehož mnozí členové dodnes žijí téměř původním a velmi prostým způsobem života.

Podle jejich pověsti je Zlatá Baba velikou zářící ženou, paní hor, která je laskavá k těm, kteří ji uctívají nebo alespoň respektují. „Vetřelce ale dokáže krutě ztrestat. Její obávanou zbraní je údajně neobyčejně silný hlas.

Horší je ovšem situace, kdy se opravdu rozhněvá. Tehdy prý horami otřásá divoký ryk, připomínající zlověstné troubení,“ uvádí český autor a záhadolog Vladimír Červinka. Mansijci údajně prováděli a dost možná v některých vesnicích stále provádějí řadu rituálů s cílem naklonit si tuto Zlatou babu.

To ostatně potvrzují i badatelé, kteří se po stopách této zvláštní ikony vydali.

Legendy o této bohyni kolují hlavně mezi potomky domorodých Mansijců.
POZNÁNÍ STARÝCH UČENCŮ

Že má legenda o Velké babě velmi dávnou historii, dokládají zmínky o ní, které najdeme v některých historických spisech. Tak například už v roce 1517, tedy mnoho desítek let před výpravou Alexandera Guagniniho, o ní píše polský lékař, historik a geograf Matěj Miechowský (1457–1523) a popisuje ji jako starou dámu zbožňovanou a uctívanou národy v centrálním ruském regionu Scythia.

Zhruba o 80 let později se Zlatá baba objevuje znovu, tentokrát v díle anglického básníka a diplomata Gilese Fletchera (1548–1611). Ten se zmiňuje o zlaté bábě, která slouží jako orákulum domorodým kněžím.

V blízkosti řeky Ob je podle něj skála připomínající otrhanou ženu s dítětem v náručí, kterou místní obyvatelé užívají při svých obřadech. A ani to není všechno. Zlatá baba bývá znázorněna i na některých historických mapách či v literárních dílech.

Mohl mít Fletcher pravdu a jde jen o prastaré rituální místo?

Nejuctívanější je Zlatá baba v okolí pohoří Ural.
DOKÁŽE LÉČIT A VĚŠTIT?

Americký záhadolog Paul Stonehill se ve svém textu o Zlaté babě vrací k dílu zmíněného Alexandera Guagniniho. V jednom z jeho textů lze prý najít popis jakéhosi rituálu, při kterém byl obětován jelen, a jeho krev skropila zlatou sošku, kterou Mansijci uctívali.

„Krev poté záhadně zmizela. Guagniniho napadlo, jestli to onen mrtvý idol všechno vypil. A je vůbec mrtvý? Údajně reagoval na dotazy a dával lidem přesné odpovědi,“ uvádí Stonehill a potvrzuje tak domněnku, že Zlatá baba by v sobě mohla spojovat všechny zmíněné věci – Mohlo by jít o rituální místo s jeskyní, která ukrývala – nebo stále ukrývá – prastarou zlatou sošku ženy znázorňující kdysi mocnou bytost.

Provedení rituálu u této sošky pak mohlo aktivovat její moc léčit či přivolat samotnou bohyni, která následně věštila a odpovídala na otázky. Šlo jen o trik mansijských šamanů, nebo za vším skutečně bylo něco nadpřirozeného?

Probíhají dodnes hluboko v horách rituály s touto tajemnou soškou?
MIMOZEMSKÝ ROBOT?

Stonehill poukazuje na fakt, že uralští domorodci nejsou zdaleka jediní, u kterých se příběhy o zlaté ženě s nadpřirozenou mocí objevují. Upozorňuje, že více či méně podrobné zkazky najdeme v kulturách prakticky po celém světě.

Například bohyně plodnosti a rodu ze starověké Sumerské říše prý nese úplně stejné znaky. Podobný kult se vyskytuje také v Indii nebo u vikinských předků dnešních severských národů. I proto se někteří záhadologové domnívají, že jde ve skutečnosti o další důkaz, že v dávných dobách navštívili naši Zemi mimozemšťané a pro mnohé kultury se stali bohy.

A lze jít ještě dál. Vyskytuje se názor, že soška Zlaté baby, kterou spatřil Guagnini, není ničím jiným než důmyslným mimozemským robotem. „Zařízení, které ho pohání, váží několik tun a dodnes je ukryto v tajné svatyni, kterou střeží celá družina oddaných věřících,“ rozvádí tuto teorii americký záhadolog Joseph Manola.

Dávnověký robot, nebo obyčejná zlatá soška?
Foto: res.cloudinary.com, soomeugri.weebly.com, Wikimedia Commons, eurooppalaisuus.wordpress.com, salik.biz, eldermountain.files.wordpress.com, rodnik-altaya.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhada jehněčí lebky pod lidskou tváří: Pozůstatek dávného magického rituálu?
epochalnisvet.cz

Záhada jehněčí lebky pod lidskou...

Bezmála půl století si ruští archeologové...
Proč se Plodková tolik vyhýbá svatbě?
nasehvezdy.cz

Proč se Plodková tolik...

Jsou spolu už mnoho...
Předstírá lásku, aby vzbudila žárlivost?
nasehvezdy.cz

Předstírá lásku, aby vzbudila...

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) je...
Mata Hari: Nejslavnější špionka, která nikdy žádné informace nedodala
epochaplus.cz

Mata Hari: Nejslavnější...

Je 15. října 1917. První světová válka trvá...
Využití virtuální reality pro plánování a simulaci vojenských misí
epochaplus.cz

Využití virtuální reality pro...

Unikátní systém, kombinující využití virtuální...
Čistá a ekologická domácnost, co má styl
iluxus.cz

Čistá a ekologická...

Eko drogerie je fenomén, nad kterým prostě nemůžete zavírat...
Trápí vás bromodóza?
panidomu.cz

Trápí vás bromodóza?

Nejde o nic jiného než o výrazný zápach nohou....
Zbořme mýtus MP3, můžete mít víc
21stoleti.cz

Zbořme mýtus MP3, můžete mít...

Máme pocit, že mezi většinovým vzorkem...
Švýcarsko: Země lanovek a železnic
epochanacestach.cz

Švýcarsko: Země lanovek a...

Švýcarsko je stát...
Když chcete, na každém se najde škraloup!
skutecnepribehy.cz

Když chcete, na každém se...

S manželem jsme byli...
Vertikální relaxace v koupelně
rezidenceonline.cz

Vertikální relaxace v koupelně

Tropický déšť jemně masíruje unavené tělo, smysly...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...