29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Neobjasněné události
Změněné stavy vědomí: Prý mohou otevřít cestu do jiných světů
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 4.3.2020
6.1tis
Kudy vede cesta do jiných světů?
293
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Změněné stavy vědomí jsou v posledních desetiletích extrémně horkým bramborem, který si mezi sebou přehazují psychologové, psychiatři, historikové náboženství, lékaři a chemici i mnozí jiní experti.

Zdá se, že je využívají prakticky všechna světová náboženství, ale dosud není jasné, co je v těchto stavech vlastně možné spatřit! Ukazují nám halucinace, či nadpřirozené světy?

Kudy vede cesta do jiných světů? V coloradském Durangu šamani působí dodnes. Znají někteří lidé způsob, jak otevřít lidské mysli bránu do jiných dimenzí? Americký psychiatr Rick Strassman
V coloradském Durangu šamani působí dodnes.

Na snědých tvářích indiánských žen je vidět strach. Je duben 2010 a v indiánské vesnici Durango v americkém Coloradu právě umírá pětileté děvčátko. Tělíčko mu hoří horečkou a třese se zimnicí. Vedle sedí na zemi šaman oděný do zvířecích kůží a na hlavě má děsivou masku.

Vzduchem se šíří vůně omamných bylin a zvuk bubnů, jež mu proniká hluboko do hlavy. Šaman se kývá ze strany na stranu a pak strne jako mrtvola! Obrací oči v sloup a zdá se, že skutečně vypustil duši. Ženy ho napjatě pozorují, ale on je nevnímá.

Jeho duše putuje kdesi daleko – prochází bránou do jiného světa, kde chce získat lék na zákeřnou nemoc. Při duchovním putování potkává podivuhodnou bytost, prý ducha jakési rostliny, jež mu dá radu, jak dítě vyléčit.

Když se probouzí z transu, dokáže uvařit odvar z bylin, který holčičku za pár dní skutečně uzdraví. Je to shoda okolností, že domorodý léčitel uměl najít správný lék? Nebo šamani při transu opravdu putují do jiných – duchovních světů, kde potkávají nadpřirozené bytosti?

Znají někteří lidé způsob, jak otevřít lidské mysli bránu do jiných dimenzí?

TAJEMSTVÍ MYSTIKŮ, JOGÍNŮ A ŠAMANŮ

Šamani, medicinmani a čarodějové domorodých kmenů prý znají způsoby, jak se dostat do stavu transu, který jim má otevírat bránu do jiných dimenzí! Tam mohou údajně komunikovat s duchy svých předků, kultovními zvířaty a duchovními bytostmi různých sfér.

Mohou tu prý hledat léky na nemoci, nacházet řešení problémů a duchovních otázek kmene. „Způsobů, jak se do změněných stavů vědomí dostat, je mnoho – mohou být navozeny třeba monotónním zpěvem, hudbou, zvukem bubnů, tancem, meditací, dechovými technikami, ale také půstem, nedostatkem spánku, fyzickým sebetrýzněním či pomocí omamných rostlinných látek,“ vysvětluje rumunský historik náboženství prof.

Mircea Eliade (1907–1986). Do změněných stavů vědomí se podle něj nedostávají jenom šamani, ale také křesťanští mystici nebo jogíni, kteří prý při náboženské extázi či meditacích také pronikají do jiných, nadpřirozených světů, kde potkávají duchovní bytosti, třeba anděly. Co jsou tyto tajuplné stavy vědomí vlastně zač?

Americký psychiatr Rick Strassman

HALUCINACE ČI JINÁ REALITA?

Vědci, kteří tento fenomén zkoumají, přirovnávají mozek k jakémusi přijímači. Ten je za normálních podmínek schopen vnímat pouze jistý frekvenční rozsah, jež k nám okolní svět vysílá. „Změněné stavy vědomí (trans, vytržení a jiné) však zřejmě mozku umožňují vnímat i další frekvence a spatřit věci, které jsou pro nás běžně neviditelné,“ domnívá se americký psychiatr Rick Strassman (*1952), který je zkoumá již 20 let.

Věnuje se vládou financovanému výzkumu látky DMT (dimethyltryptamin), obsažené v indiánském lektvaru z ayahuasky (liána z amazonských pralesů – pozn. red.). Testuje ho na dobrovolnících a dochází k šokujícím závěrům!

„Halucinogeny jsou jedním z účinných způsobů, jak změněný stav vědomí navodit. Mohou nastavit lidský mozek na příjem odlišných vlnových délek a umožnit kontakt s neviděnými světy a jejich obyvateli, které v normálním stavu vědomí nevnímáme, ale jsou přesto naprosto reálné,“ tvrdí.

Halucinogeny podle něj dosahují podobných výsledků jako jiné duchovní metody, třeba holotropní dýchání, meditace či šamanské techniky. Většina ortodoxních vědců však vize spatřené ve změněném stavu vědomí považuje za halucinace, vytvořené narušenou chemickou rovnováhou (chemismem) mozku. Podaří se někdy odpovědět na otázku, co je ve změněném stavu vědomí možné spatřit?

Lenka Kabeláčová

Foto: fineartamerica.com, sociedelic.com, thecannabischannel.com, durango.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.2tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.3tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Adriana Vojtíšková 26.11.2022 1.0tis
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ…     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, při němž je […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.2tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]