reklama
26. června 2016: V penzionu v obci Nedamov se poprvé projevuje zdejší poltergeist.
Domů     Neobjasněné události
Změněné stavy vědomí: Prý mohou otevřít cestu do jiných světů
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 4.3.2020
6.1tis
Kudy vede cesta do jiných světů?
293
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Změněné stavy vědomí jsou v posledních desetiletích extrémně horkým bramborem, který si mezi sebou přehazují psychologové, psychiatři, historikové náboženství, lékaři a chemici i mnozí jiní experti.

Zdá se, že je využívají prakticky všechna světová náboženství, ale dosud není jasné, co je v těchto stavech vlastně možné spatřit! Ukazují nám halucinace, či nadpřirozené světy?

Kudy vede cesta do jiných světů? V coloradském Durangu šamani působí dodnes. Znají někteří lidé způsob, jak otevřít lidské mysli bránu do jiných dimenzí? Americký psychiatr Rick Strassman
V coloradském Durangu šamani působí dodnes.

Na snědých tvářích indiánských žen je vidět strach. Je duben 2010 a v indiánské vesnici Durango v americkém Coloradu právě umírá pětileté děvčátko. Tělíčko mu hoří horečkou a třese se zimnicí. Vedle sedí na zemi šaman oděný do zvířecích kůží a na hlavě má děsivou masku.

Vzduchem se šíří vůně omamných bylin a zvuk bubnů, jež mu proniká hluboko do hlavy. Šaman se kývá ze strany na stranu a pak strne jako mrtvola! Obrací oči v sloup a zdá se, že skutečně vypustil duši. Ženy ho napjatě pozorují, ale on je nevnímá.

Jeho duše putuje kdesi daleko – prochází bránou do jiného světa, kde chce získat lék na zákeřnou nemoc. Při duchovním putování potkává podivuhodnou bytost, prý ducha jakési rostliny, jež mu dá radu, jak dítě vyléčit.

Když se probouzí z transu, dokáže uvařit odvar z bylin, který holčičku za pár dní skutečně uzdraví. Je to shoda okolností, že domorodý léčitel uměl najít správný lék? Nebo šamani při transu opravdu putují do jiných – duchovních světů, kde potkávají nadpřirozené bytosti?

Znají někteří lidé způsob, jak otevřít lidské mysli bránu do jiných dimenzí?

TAJEMSTVÍ MYSTIKŮ, JOGÍNŮ A ŠAMANŮ

Šamani, medicinmani a čarodějové domorodých kmenů prý znají způsoby, jak se dostat do stavu transu, který jim má otevírat bránu do jiných dimenzí! Tam mohou údajně komunikovat s duchy svých předků, kultovními zvířaty a duchovními bytostmi různých sfér.

Mohou tu prý hledat léky na nemoci, nacházet řešení problémů a duchovních otázek kmene. „Způsobů, jak se do změněných stavů vědomí dostat, je mnoho – mohou být navozeny třeba monotónním zpěvem, hudbou, zvukem bubnů, tancem, meditací, dechovými technikami, ale také půstem, nedostatkem spánku, fyzickým sebetrýzněním či pomocí omamných rostlinných látek,“ vysvětluje rumunský historik náboženství prof.

Mircea Eliade (1907–1986). Do změněných stavů vědomí se podle něj nedostávají jenom šamani, ale také křesťanští mystici nebo jogíni, kteří prý při náboženské extázi či meditacích také pronikají do jiných, nadpřirozených světů, kde potkávají duchovní bytosti, třeba anděly. Co jsou tyto tajuplné stavy vědomí vlastně zač?

Americký psychiatr Rick Strassman

HALUCINACE ČI JINÁ REALITA?

Vědci, kteří tento fenomén zkoumají, přirovnávají mozek k jakémusi přijímači. Ten je za normálních podmínek schopen vnímat pouze jistý frekvenční rozsah, jež k nám okolní svět vysílá. „Změněné stavy vědomí (trans, vytržení a jiné) však zřejmě mozku umožňují vnímat i další frekvence a spatřit věci, které jsou pro nás běžně neviditelné,“ domnívá se americký psychiatr Rick Strassman (*1952), který je zkoumá již 20 let.

Věnuje se vládou financovanému výzkumu látky DMT (dimethyltryptamin), obsažené v indiánském lektvaru z ayahuasky (liána z amazonských pralesů – pozn. red.). Testuje ho na dobrovolnících a dochází k šokujícím závěrům!

„Halucinogeny jsou jedním z účinných způsobů, jak změněný stav vědomí navodit. Mohou nastavit lidský mozek na příjem odlišných vlnových délek a umožnit kontakt s neviděnými světy a jejich obyvateli, které v normálním stavu vědomí nevnímáme, ale jsou přesto naprosto reálné,“ tvrdí.

Halucinogeny podle něj dosahují podobných výsledků jako jiné duchovní metody, třeba holotropní dýchání, meditace či šamanské techniky. Většina ortodoxních vědců však vize spatřené ve změněném stavu vědomí považuje za halucinace, vytvořené narušenou chemickou rovnováhou (chemismem) mozku. Podaří se někdy odpovědět na otázku, co je ve změněném stavu vědomí možné spatřit?

Lenka Kabeláčová

Foto: fineartamerica.com, sociedelic.com, thecannabischannel.com, durango.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.6.2022 246
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 170
Bermudský trojúhelník, známý také jako Ďáblův trojúhelník, je shodou okolností jedním z nejzáhadnějších míst na této planetě. Nachází se u jihovýchodního pobřeží USA v Atlantském oceánu, mezi Bermudami, Floridou a Portorikem, region se stal Centrem nevyřešených záhad. Zvláštní název, pro zvláštní místo Termín „Bermudský trojúhelník“ poprvé použil Vincent Gaddis v roce 1964 ve svém článku […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 98
Jednou ze znervózňujících záhad trojúhelník je ta spojená s americkým škunerem z bílého dubu Ellen Austinovou. V roce 1881 se 210 stop dlouhá Ellen Austinová chystala z Londýna do New Yorku, když poblíž Bermudského trojúhelníku narazila na opuštěnou loď. Posádka chyběla Všechno se zdálo v pořádku, protože neznámý škuner byl unášen severně od Sargasového moře, […]
od Filip Appl 23.6.2022 2.3tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Tzv. Tulliho papyrus je považován za možná největší důkaz o přítomnosti mimozemšťanů ve starém Egyptě vůbec. Má to ale jeden háček. Nikdo ho nemůže najít! Byl cíleně zničen? Svítek, který se údajně datuje do éry faraona Thutmose III. (vládl 1486–1425 př. n. l.), obsahuje svědectví o tom, jak z nebe sestoupil ohnivý disk. Patřit měl […]