Skip to content

Změněné stavy vědomí: Prý mohou otevřít cestu do jiných světů

Změněné stavy vědomí jsou v posledních desetiletích extrémně horkým bramborem, který si mezi sebou přehazují psychologové, psychiatři, historikové náboženství, lékaři a chemici i mnozí jiní experti. Zdá se, že je využívají prakticky všechna světová náboženství, ale dosud není jasné, co je v těchto stavech vlastně možné spatřit!

Ukazují nám halucinace, či nadpřirozené světy?

V coloradském Durangu šamani působí dodnes.

Na snědých tvářích indiánských žen je vidět strach. Je duben 2010 a v indiánské vesnici Durango v americkém Coloradu právě umírá pětileté děvčátko. Tělíčko mu hoří horečkou a třese se zimnicí. Vedle sedí na zemi šaman oděný do zvířecích kůží a na hlavě má děsivou masku.

Vzduchem se šíří vůně omamných bylin a zvuk bubnů, jež mu proniká hluboko do hlavy. Šaman se kývá ze strany na stranu a pak strne jako mrtvola! Obrací oči v sloup a zdá se, že skutečně vypustil duši.

Ženy ho napjatě pozorují, ale on je nevnímá. Jeho duše putuje kdesi daleko – prochází bránou do jiného světa, kde chce získat lék na zákeřnou nemoc. Při duchovním putování potkává podivuhodnou bytost, prý ducha jakési rostliny, jež mu dá radu, jak dítě vyléčit.

Když se probouzí z transu, dokáže uvařit odvar z bylin, který holčičku za pár dní skutečně uzdraví. Je to shoda okolností, že domorodý léčitel uměl najít správný lék? Nebo šamani při transu opravdu putují do jiných – duchovních světů, kde potkávají nadpřirozené bytosti?

Znají někteří lidé způsob, jak otevřít lidské mysli bránu do jiných dimenzí?
TAJEMSTVÍ MYSTIKŮ, JOGÍNŮ A ŠAMANŮ

Šamani, medicinmani a čarodějové domorodých kmenů prý znají způsoby, jak se dostat do stavu transu, který jim má otevírat bránu do jiných dimenzí! Tam mohou údajně komunikovat s duchy svých předků, kultovními zvířaty a duchovními bytostmi různých sfér.

Mohou tu prý hledat léky na nemoci, nacházet řešení problémů a duchovních otázek kmene. „Způsobů, jak se do změněných stavů vědomí dostat, je mnoho – mohou být navozeny třeba monotónním zpěvem, hudbou, zvukem bubnů, tancem, meditací, dechovými technikami, ale také půstem, nedostatkem spánku, fyzickým sebetrýzněním či pomocí omamných rostlinných látek,“ vysvětluje rumunský historik náboženství prof. Mircea Eliade (1907–1986). Do změněných stavů vědomí se podle něj nedostávají jenom šamani, ale také křesťanští mystici nebo jogíni, kteří prý při náboženské extázi či meditacích také pronikají do jiných, nadpřirozených světů, kde potkávají duchovní bytosti, třeba anděly.

Co jsou tyto tajuplné stavy vědomí vlastně zač?

Americký psychiatr Rick Strassman
HALUCINACE ČI JINÁ REALITA?

Vědci, kteří tento fenomén zkoumají, přirovnávají mozek k jakémusi přijímači. Ten je za normálních podmínek schopen vnímat pouze jistý frekvenční rozsah, jež k nám okolní svět vysílá. „Změněné stavy vědomí (trans, vytržení a jiné) však zřejmě mozku umožňují vnímat i další frekvence a spatřit věci, které jsou pro nás běžně neviditelné,“ domnívá se americký psychiatr Rick Strassman (*1952), který je zkoumá již 20 let.

Věnuje se vládou financovanému výzkumu látky DMT (dimethyltryptamin), obsažené v indiánském lektvaru z ayahuasky (liána z amazonských pralesů – pozn. red.). Testuje ho na dobrovolnících a dochází k šokujícím závěrům!

„Halucinogeny jsou jedním z účinných způsobů, jak změněný stav vědomí navodit. Mohou nastavit lidský mozek na příjem odlišných vlnových délek a umožnit kontakt s neviděnými světy a jejich obyvateli, které v normálním stavu vědomí nevnímáme, ale jsou přesto naprosto reálné,“ tvrdí. Halucinogeny podle něj dosahují podobných výsledků jako jiné duchovní metody, třeba holotropní dýchání, meditace či šamanské techniky. Většina ortodoxních vědců však vize spatřené ve změněném stavu vědomí považuje za halucinace, vytvořené narušenou chemickou rovnováhou (chemismem) mozku.

Podaří se někdy odpovědět na otázku, co je ve změněném stavu vědomí možné spatřit?

Lenka Kabeláčová

Foto: fineartamerica.com, sociedelic.com, thecannabischannel.com, durango.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Omega Constellation s mimostřednou vteřinkou
iluxus.cz

Omega Constellation s...

Řada hodinek Omega Constellation se...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Jak se stát oblíbeným?
epochaplus.cz

Jak se stát oblíbeným?

Být oblíbeným není nikdy na škodu. Leckteré...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...