22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Neobjasněné události
Změněné stavy vědomí: Prý mohou otevřít cestu do jiných světů
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 4.3.2020
6.1tis
Kudy vede cesta do jiných světů?
293
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Změněné stavy vědomí jsou v posledních desetiletích extrémně horkým bramborem, který si mezi sebou přehazují psychologové, psychiatři, historikové náboženství, lékaři a chemici i mnozí jiní experti.

Zdá se, že je využívají prakticky všechna světová náboženství, ale dosud není jasné, co je v těchto stavech vlastně možné spatřit! Ukazují nám halucinace, či nadpřirozené světy?

Kudy vede cesta do jiných světů? V coloradském Durangu šamani působí dodnes. Znají někteří lidé způsob, jak otevřít lidské mysli bránu do jiných dimenzí? Americký psychiatr Rick Strassman
V coloradském Durangu šamani působí dodnes.

Na snědých tvářích indiánských žen je vidět strach. Je duben 2010 a v indiánské vesnici Durango v americkém Coloradu právě umírá pětileté děvčátko. Tělíčko mu hoří horečkou a třese se zimnicí. Vedle sedí na zemi šaman oděný do zvířecích kůží a na hlavě má děsivou masku.

Vzduchem se šíří vůně omamných bylin a zvuk bubnů, jež mu proniká hluboko do hlavy. Šaman se kývá ze strany na stranu a pak strne jako mrtvola! Obrací oči v sloup a zdá se, že skutečně vypustil duši. Ženy ho napjatě pozorují, ale on je nevnímá.

Jeho duše putuje kdesi daleko – prochází bránou do jiného světa, kde chce získat lék na zákeřnou nemoc. Při duchovním putování potkává podivuhodnou bytost, prý ducha jakési rostliny, jež mu dá radu, jak dítě vyléčit.

Když se probouzí z transu, dokáže uvařit odvar z bylin, který holčičku za pár dní skutečně uzdraví. Je to shoda okolností, že domorodý léčitel uměl najít správný lék? Nebo šamani při transu opravdu putují do jiných – duchovních světů, kde potkávají nadpřirozené bytosti?

Znají někteří lidé způsob, jak otevřít lidské mysli bránu do jiných dimenzí?

TAJEMSTVÍ MYSTIKŮ, JOGÍNŮ A ŠAMANŮ

Šamani, medicinmani a čarodějové domorodých kmenů prý znají způsoby, jak se dostat do stavu transu, který jim má otevírat bránu do jiných dimenzí! Tam mohou údajně komunikovat s duchy svých předků, kultovními zvířaty a duchovními bytostmi různých sfér.

Mohou tu prý hledat léky na nemoci, nacházet řešení problémů a duchovních otázek kmene. „Způsobů, jak se do změněných stavů vědomí dostat, je mnoho – mohou být navozeny třeba monotónním zpěvem, hudbou, zvukem bubnů, tancem, meditací, dechovými technikami, ale také půstem, nedostatkem spánku, fyzickým sebetrýzněním či pomocí omamných rostlinných látek,“ vysvětluje rumunský historik náboženství prof.

Mircea Eliade (1907–1986). Do změněných stavů vědomí se podle něj nedostávají jenom šamani, ale také křesťanští mystici nebo jogíni, kteří prý při náboženské extázi či meditacích také pronikají do jiných, nadpřirozených světů, kde potkávají duchovní bytosti, třeba anděly. Co jsou tyto tajuplné stavy vědomí vlastně zač?

Americký psychiatr Rick Strassman

HALUCINACE ČI JINÁ REALITA?

Vědci, kteří tento fenomén zkoumají, přirovnávají mozek k jakémusi přijímači. Ten je za normálních podmínek schopen vnímat pouze jistý frekvenční rozsah, jež k nám okolní svět vysílá. „Změněné stavy vědomí (trans, vytržení a jiné) však zřejmě mozku umožňují vnímat i další frekvence a spatřit věci, které jsou pro nás běžně neviditelné,“ domnívá se americký psychiatr Rick Strassman (*1952), který je zkoumá již 20 let.

Věnuje se vládou financovanému výzkumu látky DMT (dimethyltryptamin), obsažené v indiánském lektvaru z ayahuasky (liána z amazonských pralesů – pozn. red.). Testuje ho na dobrovolnících a dochází k šokujícím závěrům!

„Halucinogeny jsou jedním z účinných způsobů, jak změněný stav vědomí navodit. Mohou nastavit lidský mozek na příjem odlišných vlnových délek a umožnit kontakt s neviděnými světy a jejich obyvateli, které v normálním stavu vědomí nevnímáme, ale jsou přesto naprosto reálné,“ tvrdí.

Halucinogeny podle něj dosahují podobných výsledků jako jiné duchovní metody, třeba holotropní dýchání, meditace či šamanské techniky. Většina ortodoxních vědců však vize spatřené ve změněném stavu vědomí považuje za halucinace, vytvořené narušenou chemickou rovnováhou (chemismem) mozku. Podaří se někdy odpovědět na otázku, co je ve změněném stavu vědomí možné spatřit?

Lenka Kabeláčová

Foto: fineartamerica.com, sociedelic.com, thecannabischannel.com, durango.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.1tis
V srpnu 2016 se v severním Londýně začal 26letý Kennedy Ife chovat divně a agresivně poté, co ho bolelo v krku. Údajně kousl svého otce, vyhrožoval, že si uřízne penis, a stěžoval si na krajtu nebo hada v sobě, než ho jeho rodina připoutala k posteli pomocí kabelových svazků a nadměrné síly. Náhle zemřel Kennedy […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.3tis
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 3.1tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 3.3tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]