Na palubě mohutného korábu panuje ranní klid. Členové posádky smotávají lana a opravují plachty, když v tom z podpalubí vyskočí vysoký urostlý muž v tmavém dlouhém kabátu a s kordem u pasu.
Jeho tvář obtěžkaná hustým černým plnovousem zamračeně obhlíží posádku a uděluje rozkazy. Zařídil právě tento muž, obávaný anglický pirát Edward Teach (1680–1718), zkázu své vlastní posádky?
„Země na obzoru!“ zakřičí náhle námořník ve strážním koši. Teach, známý pod přezdívkou Černovous, přebírá kormidlo a začíná manévrovat s lodí tak, aby bezpečně zakotvil v dostatečné vzdálenosti od pobřeží.
Někteří členové posádky se po sobě tázavě podívají, když zjistí, že je koráb blíž, než by měl. Loď s sebou náhle trhne, div někteří nepřepadnou do moře. Ozve se zvuk praskajícího dřeva a plachetnice postupně zpomaluje, až zastaví úplně.
Takto mohl vypadat konec slavné Pomsty královny Anny, velké děsivé lodě piráta Černovouse. Co tomu všemu ale předcházelo?
Černovousův plán
Karibik brázdí na začátku 18. století slavný pirát Černovous, který se proslaví nejen svou krutostí, ale i obrovskou lodí jménem Pomsta královny Anny.
Mohutná plachetnice se 40 děly označená vlajkou ďábla, který do srdce bodá oštěp, byla v letech 1717–1718 postrachem moří. O to větší překvapení tehdy i dnes panuje z toho, jak nakonec dopadla.
Už od roku 1996, kdy byla u pobřeží Severní Karolíny nalezena kotva patřící této lodi, probíhají spekulace o tom, že ji Černovous možná potopil záměrně jako součást plánu, jak získat většinu naloupeného pokladu jen pro sebe.
Když je v roce 2011 nalezen vrak, odborníci se shodují, že loď pravděpodobně najela na mělčinu, ze které už se jí nepodařilo nijak dostat. Snažil se tak Černovous zbavit části své posádky, zahladit po sobě stopy a s pokladem zmizet na jiné menší lodi?
Co našli archeologové?
Bádání v uplynulých letech ukazuje, že před potopením se na palubě lodi opravdu odehrávalo něco divného. Většina nákladu i vybavení byla přesunuta na záď, což by nasvědčovalo tomu, že se Černovous snažil loď z mělčiny dostat.
Podle skotského historika Anguse Konstama (*1960) to ale nemusí teorii o záměrném odstavení lodi odporovat. „Černovous se snažil svou posádku podvést.
Když loď uvízla, muselo to vypadat jako nehoda, jinak by ho jeho muži zlynčovali,“ říká badatel. Ostatně, badatelům se zatím nepodařilo najít zlatý poklad, který údajně Černovous získal při blokádě nedalekého přístavu Chesterton.
A to by teorii o podvodu také nahrávalo. Ať už to bylo jakkoliv, mnoho času, aby si zlato užil, pirátovi nezbývalo. V listopadu 1718 byl zabit při námořní bitvě v Ocracokské zátoce. Kam zmizelo jeho zlato? To je zůstává záhadou.