Pátrání po zlatém pokladu ukrytém ve Skotsku probíhá již od osmnáctého století. Takzvané jakobitské zlato mělo tehdy pomoci financovat skotské povstání. Legendární bohatství se ztratilo v čase, ale zůstalo snem hledačů pokladů.
Poklad spojovaný s jezerem Loch Arkaig má původ ve Španělsku a Francii. Tyto kontinentální mocnosti poskytly zlato pro materiální zajištění jakobitského povstání.
Španělské a francouzské zlato
Ve hře bylo tehdy hodně. Jakobité byli příznivci bývalého krále Jakuba II. z rodu Stuartovců, který byl sesazen v roce 1688. Nároky Stuartovců na trůn podporoval francouzský král Ludvík XV. Připojilo se i Španělsko. Přímá vojenská podpora se ovšem nekonala.
Jakobitům přišla vhod alespoň finanční výpomoc. Zlato do Skotska dopravily francouzské lodě. Část peněz se k povstalcům nikdy nedostala a byla zabavena ještě na pobřeží.
Povstání bylo utopeno v krvi, ovšem finanční podpora ze Španělska stále do Skotska směřovala. Tentokráte již neměla sloužit k financování vojenských střetnutí, ale usnadnit, potažmo zaplatit útěk jakobitských prominentů do Francie.
Stopa mizí u Loch Arkaig
Šest beden se zlatem bylo přemístěno do okolí skotského jezera Loch Arkaig. Zde se stopa pokladu záhadně ztrácí.
Ačkoli historikové předpokládají, že část těchto peněz byla utracena v pozdějších letech přeživšími jakobity, podstatný díl zlata byl ukrytý neznámo kde. Jakobitské zlato lákalo již v osmnáctém století. První hledač ztraceného pokladu však zaplatil životem.
Důvodem nebylo ani to, že se snažil v okolí Loch Arkaig najít ukryté zlato, ale skutečnost, že se před lety aktivně účastnil jakobitského povstání.
Epilog
Jistá stopa pokladu se objevuje až o sto let později, kdy byl v polovině devatenáctého století nalezen v lese u Loch Arkaig větší počet francouzských mincí.
O pokladu se živě hovořilo i v roce 2015, kdy jeden z hledačů zveřejnil prohlášení, že se mu podařilo najít tajnou značku odkazující na polohu pokladu. Zpráva o nalezeném zlatě, jeho ryzosti a množství už ale nenásledovala… Záhada pokladu u Loch Arkaig trvá!