15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Neobjasněné události
Zvířecí migranti ovládli Suezský průplav
Mirek Brát
od Mirek Brát 10.4.2021
5.8tis
Lodní karamboly, velké či malé, nedokážou ohrozit neviditelné migrační trasy pod mořskou hladinou.
487
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Zaklíněná kontejnerová loď v Suezském průplavu byla uvolněna a svět sčítá ekonomické škody způsobené krátkodobou blokací této životně důležité spojovací tepny mezi Středozemním a Rudým mořem.

Lodní karamboly, velké či malé, nedokážou ohrozit neviditelné migrační trasy pod mořskou hladinou.

Lulanka commersonova je rybou typickou pro Rudé moře. Tento snímek však pochází ze středomořského pobřeží Izraele.

Jedovatý perutýn u pobřeží Kréty.
Tropická jedovatá ježovka ve vodách u řeckého letoviska Matala.

Existuje však ještě jeden Suez, který lodní dopravní zácpu nijak nepocítil. Jen pár metrů pod hladinou zde totiž funguje migrační trasa, na kterou nemají vlády ani nadnárodní korporace ty správné „páky“.

Dálnice pod hladinou

Ferdinand Marie Vicomt de Lesseps, stavitel Suezského průplavu, byl poháněn tvůrčím zápalem a touhou spojovat moře a oceány. Svým dílem však usnadnil i pronikání živočišných druhů z Rudého do Středozemního moře.

V současnosti je ve Středozemním moři mnoho set nových živočišných druhů – z toho asi polovina pochází právě z ekosystému Rudého moře.

Lulanka commersonova je rybou typickou pro Rudé moře. Tento snímek však pochází ze středomořského pobřeží Izraele.

Dálnice života pod hladinou Suezského průplavu má dokonce svoje vlastní označení: Lessepsiánská migrace. Z Rudého do Středozemního moře se šíří ryby, korýši, mlži, ježovky, řasy i parazitické buchanky. Některé druhy invazivních ryb jsou navíc jedovaté a člověku nebezpečné.

Jedovatý perutýn u pobřeží Kréty.

Příkladem je známý perutýn. Na první pohled krásná a dekorativní ryba, která je však dravcem narušujícím již tak křehkou rovnováhu středomořské fauny.

Tropická jedovatá ježovka ve vodách u řeckého letoviska Matala.

Bariéry již dávno padly

Suezský kanál byl otevřen v roce 1869. Téměř sto let celkem účinně blokovala větší pronikání flóry a fauny mezi oběma moři slaná jezera, která jsou součástí Suezského kanálu. Se změnami salinity v těchto jezerech a se stavbou Asuánské přehrady na Nilu v roce 1960 padly přírodní bariéry pro transport druhů pod hladinou Suezu. Lessepsiánští migranti ovládli Suez!

Foto: Autor
reklama
Související články
od Filip Appl 13.8.2022 2.3tis
Mikronésie ležící v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie je exotickou lokalitou plnou nekonečného oceánu, ale i fascinujících přírodních scenérií. Nedaleko největšího ostrova mikronéské federace se pak rozkládá také jedna z nejzáhadnějších lokalit planety: ruiny prastarého města Nan Madol. Proč do nich už zamířily kroky nejednoho slavného záhadologa? Guvernér kolonie Německá Nová Guinea Victor Berg (1861–1907) si prohlíží […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.7tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 3.2tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 3.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]