20. července 1969: Den, kdy lidstvo přistálo na Měsíci, je dodnes předmětem mnoha konspirací a leckdo věří, že byl historický okamžik natočen ve filmovém studiu.
Domů     3 nejtajemnější podzemí světa: Skrývají se duchové pod našima nohama?
3 nejtajemnější podzemí světa: Skrývají se duchové pod našima nohama?
od 5.8.2023
3.0tis
Co se skrývá v podzemích velkých měst? Prohání se v nich duchové nebo jsou jen zapomenutými připomínkami minulosti?
339
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Snad pod každým městem lze nalézt více či méně strašidelné podzemní prostory, které lákají fanoušky záhad i lovce duchů. Podívejte se s ENIGMOU na tři nejtajemnější, z jejichž historie tuhne krev v žilách!

Co se skrývá v podzemích velkých měst? Prohání se v nich duchové nebo jsou jen zapomenutými připomínkami minulosti? Straší v podzemí duchové obětí vražd? Nasákly chodby portlandského podzemí utrpením unesených lidí? Kam až vedou místní tunely? Sloužily kdysi k pašování lidí? Opravdu zde každý návštěvník zažije něco paranormálního? Slouží Metro 2 dodnes jako úkryt pro politiky? Proč je existence dalšího podzemního komplexu tunelů tak utajovaná? Je možné, že žádné druhé metro neexistuje? Co se v něm dnes případně odehrává?

Seattle: Duchové děsí turisty

Podzemí amerického Seattlu je zvláštní místo. Je tvořeno zbytky původního města, které koncem 19. století zničil požár. Nové ulice a domy byly poté mnohdy postaveny přímo nad těmi starými a to, co bylo v přízemí, se náhle ocitlo zapomenuto pod zemí.

O něco později se ale podzemní komplex Seattlu stává turistickou atrakcí. A čím víc návštěvníků přichází, tím víc přibývá údajných setkání s duchy! Jde snad o oběti ničivého požáru?

Na podzemí Seattlu se na čas zapomene. Co se v něm v tu dobu děje?
Na podzemí Seattlu se na čas zapomene. Co se v něm v tu dobu děje?

Ukryti pod zemí

Poté, co nad zničenými ulicemi vzniknou nové, se do podzemí stahují lidé z okraje společnosti. Z chodeb se stávají domovy pro bezdomovce, či drogová doupata. Je zaznamenáno i několik vražd.

Velmi často prý dochází k projevům nadpřirozených sil v místech, kde rozzuřený dav měšťanů vnikl do cely a během lynče zavraždil dva vězně čekající na soud. Soudce smrti unikl jen o vlas. Známý je také přízrak ženy v bílých šatech.

Straší v podzemí duchové obětí vražd?
Straší v podzemí duchové obětí vražd?

Paranormální procházka

Dnes je možné podniknout v podzemí prohlídku a dokonce si i vypůjčit zařízení na měření elektromagnetického pole a rekordéry pro nahrávání možných hlasů ze záhrobí.

Mnohým návštěvníkům se podařilo zachytit několik mrazivých nahrávek, a dokonce fotek, na kterých se objevují mlžné postavy! Před lety tu pobýval televizní štáb lovců duchů, který zaznamenalklepání, vrzání, a dokonce šepot. Promluvili k nim duchové?

Nasákly chodby portlandského podzemí utrpením unesených lidí?
Nasákly chodby portlandského podzemí utrpením unesených lidí?

Portland: Vzpomínka na únosy

Po téměř 100 let se v americkém Portlandu v Oregonu rozmáhala nešťastná praxe zvaná „shanghaiing“, která vymizela až v první polovině 20. století. Námořníci unášeli muže na své lodě jako neplacenou pracovní sílu.

Lodě pak mířily na obchodní plavby, nejčastěji do Asie. V Portlandu tak tehdy mizejí lidé jeden po druhém.  

Kam až vedou místní tunely? Sloužily kdysi k pašování lidí?
Kam až vedou místní tunely? Sloužily kdysi k pašování lidí?

Perfektní vězení

Muže i ženy kdosi unáší z ulic a domovů. Zatímco muži jsou mučeni a nakonec donuceni podepsat pracovní smlouvu, která je posílá daleko od domovů, ženy většinou končí v Asii jako prostitutky.

Přestože neexistuje žádný přímý důkaz, místní legenda říká, že oběti byly převáženy a drženy v podzemním systému tunelů pod portlandskou čtvrtí Staré Město. Utrpení unesených je tu prý cítit dodnes!

Opravdu zde každý návštěvník zažije něco paranormálního?
Opravdu zde každý návštěvník zažije něco paranormálního?

Chodby plné duchů

Mnoho dnešních návštěvníků údajně v chodbách pozoruje ženu v bílých šatech. Známý je také duch, který prý patří devítiletému chlapci jménem Joshua. Ten za peníze měnil uvězněným nočníky. Spatření těchto duchů jsou podle místního průvodce velice častá!

Kdo se do tunelů vydá, ten velice pravděpodobně také zaslechne hrubý mužský šepot. Říká „Odejdi!“ nebo naopak „Zůstaň“. Jsou to ozvěny těch, kteří zde prožili muka?

Slouží Metro 2 dodnes jako úkryt pro politiky?
Slouží Metro 2 dodnes jako úkryt pro politiky?

Moskva: Tajné metro pro elitu

Kromě běžného moskevského metra prý existuje i speciální utajená sestava linek. Říká se jí Metro 2 a leží prý hluboko pod metrem normálním, asi 200 až 300 metrů pod povrchem Moskvy.

Tajné metro údajně spojuje Kreml s letištěm a několika dalšími body s politickou a vojenskou důležitostí. Podle některých tvrzení při něm lze najít dokonce i tajné základny, schopné pojmout až 10 000 lidí. Pokud je to pravda, k čemu tyto základny slouží?

Proč je existence dalšího podzemního komplexu tunelů tak utajovaná?
Proč je existence dalšího podzemního komplexu tunelů tak utajovaná?

Až nastane soudný den

Podle některých názorů začala výstavba metra v době vlády sovětského diktátora Josifa Stalina (1878–1953), který byl obavami o vlastní bezpečnost posedlý. A jeho následovníci v tom možná pokračovali.

Dnes má Metro 2 sloužit k evakuaci ruské elity v případě jakéhokoliv ohrožení. Politici, vysoce postavení představitelé armády i špičkoví vědci by prý mohli nalézt úkryt v tajném moskevském podzemí.

Je možné, že žádné druhé metro neexistuje? Co se v něm dnes případně odehrává?
Je možné, že žádné druhé metro neexistuje? Co se v něm dnes případně odehrává?

Oficiálně neexistuje

Ruská vláda existenci podzemního systému pochopitelně popírá. Jenže novináři, kteří chtějí vědět příliš mnoho, nebo ti, kteří příliš mnoho zjistí, jsou poté vyslýcháni tajnou službou. Proč, by se tak dělo, kdyby Metro 2 neexistovalo?

Několik lidí údajně do podzemí proniklo a pořídilo sérii fotografií i videí. Na nich je patrné, že „neexistující“ dráhy jsou v současnosti stále používané. I bývalý šéf moskevského metra tvrdí, že by byl překvapen, kdyby Metro 2 neexistovalo!

Foto: Pxfuel
Lokalita:
Související články
od 17.7.2024 2.5tis
V ostravském městském obvodu Slezská Ostrava stojí hrad, který by neměl uniknout pozornosti žádného milovníka záhad. V jeho prostorách údajně působí neznámé síly a přímo pod ním se prý nacházejí dosud neprozkoumané chodby. ENIGMA navštívila Slezskoostravský hrad ve společnosti slavného záhadologa Arnošta Vašíčka! Slezskoostravský hrad
od 13.7.2024 3.5tis
Pořídit si selfie není žádná věda. Stačí digitální fotoaparát či chytrý telefon a touha zvěčnit se v tom správném okamžiku. Na fotografii obvykle pořízené z ruky se však nemusí vždy objevit jen nějaký roztomilý moment. Existují totiž selfies, na kterých mají být zachyceni duchové!  Hvězda mnohých hollywoodských trháků Jessica Alba (*1981) je
od 12.7.2024 2.8tis
Pomalu, ale jistě se rozpadají zdi původně mocného hradu Rosenbergu, vypínajícího se kdysi v plné kráse nad městem Krupkou. Hrad i město v minulosti patřily tehdejším pánům z Koldic. Pan Timo z Koldic byl bohatý a měl krásnou dceru. Tajná setkání Na nedalekém Supím hradě žil mladý, udatný a smělý rytíř, jenž se zamiloval do krásné Koldicovy dcery Dony. Ona j
od 11.7.2024 3.1tis
Snad každý už si někdy pořídil tu svou selfie. Občas se však na tomto autoportrétu, který je obvykle pořízen za pomoci digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu, objeví cosi nevysvětlitelného. ENIGMAPLUS představuje selfies, na kterých jsou údajně zachyceni duchové! Dvě přibližně dvacetileté dívky vyběhnou se smíchem z baru v centru anglického m
od 10.7.2024 2.9tis
Zřícenina hradu Vrškamýk (zvaný také Hunec) se nachází v obci Kamýk nad Vltavou v malebném údolí, kterým protéká řeka Vltava. Hrad byl založen již Václavem I. kolem roku 1240, ale dokončen byl až Přemyslem Otakarem II. Loupeživý rytíř Bohužel již za Václava II. začal význam hradu upadat a v roce 1569 je už uváděn jako pustý. Na hradě pak sídlila lupičská tl
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan