Existuje samozřejmě velká spousta teorií o tom, co následuje po smrti. Je to nějaký další život, nebo zátka nic, prázdno? Na tři nejznámější teorie se dnes podíváme.
1. TEPRVE NÁSLEDUJE SKUTEČNÝ ŽIVOT
S touto teorií přišel i filozof Vladislav Klíma, podle něj byl zjednodušeně denní život jen výtvorem naší snové fantazie a naopak naše sny skutečnou realitou.
Na to navazuje i spekulace o tom, že sníme pořád jako bytosti, které cestují galaxií a životem, který sní, udržují v aktivaci svůj mozek. Poté, co zemřeme, pak sen skončí a nastane ta skutečná realita.
3. ŽIVOT, CO SE OPAKUJE STÁLE DOKOLA
Říká se tomu déjà vu. Zážitek, u kterého nám přijde, že jsme ho už někdy absolvovali. A to většinou na místě, které už jsme někdy viděli, i když jsme si jistí, že tady jsme poprvé.
Podle některých vědeckých teorií může jít o jakési zaseknutí při předávání informací a vjemů z jedné poloviny mozku do druhé. Podle hypotézy o opakujícím se životě už jsme něco takového opravdu zažili.
Život se totiž opakuje dokola jako zaseknutá deska a smrt vlastně nikdy nepřijde.
3. NENÁSLEDUJE NIC
Bohužel je to nejspíše ta nejpravděpodobnější možnost. Po smrti přijde pouze a jen rozklad těla. Žádná duše neexistuje, stejně tak jako posmrtný život. Světlo světa už prostě navždy zhasne a nikdy se znovu nerozsvítí.
Podle citátu slavného řeckého filozofa Epikúra se nás ale smrt netýká: „Jsme-li my, není smrt, a je-li smrt, nejsme my.“