reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Neobjasněné události
3 Tajemné otázky: Co (ne)víte o Maharalovi a jednorožcích?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 2.1.2022
1.6tis
Arcibiskup Isidor ze Sevilly věří, že tihle tvorové existují… Foto: Pixabay
161
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Víte, co znamená Maharal a kdo to byl? Anebo, zda může přežít pes, kterému je přišita další funkční hlava? A přemýšleli jste někdy nad tím,  zda nemůže být na bájích o jednorožcích kus pravdy? 

Arcibiskup Isidor ze Sevilly věří,  že tihle tvorové existují... Foto: Pixabay Od bájí k realitě není dlouhá cesta. Foto: Sailko /  Creative Commons - CC BY-SA 3.0 Morenu Ha-Rav Liva.    Maharal. Foto: Thomazzo / Creative Commons  - volné dílo

OTÁZKA 1.: Kdo nebo co je Maharal?

Pokud nejde vyloženě o nějakou v neznámém kontextu použitou tajnou šifru, pak je Maharal bezpochyby člověk. A dokonce velice významná osoba své doby! Židovský rabín, učenec a mystik Jehuda Liva ben Becalel (asi 1520–1609) neboli rabi Löw je známý také jako MaHaRaL.

Tato zkratka vznikla složením slov Morenu Ha-Rav Liva – náš velký učitel rabi Liva. Mimo jiné proslul rabi Löw stvořením legendárního Golema. Během své praxe prošel mnoho zemí, ale zemřel v Praze, kde je také pohřben.

Tajemnou postavu z něj dělá jeho židovský mysticismus a také kontakty s alchymisty a tajnosnubným císařem Rudolfem II. (1552–1612). Všichni se údajně snažili o sestrojení umělého člověka, což se možná podařilo právě Maharalovi v případě pražského Golema. Důkazy o jeho existenci ale chybí.

Morenu Ha-Rav Liva. Maharal. Foto: Thomazzo / Creative Commons – volné dílo

OTÁZKA 2.: Vážně v rámci experimentů žili psi se dvěma hlavami?

Psi s přišitou hlavou jiného psa bohužel opravdu existovali. Tyto dvouhlavé psy vyráběl bizarní ruský vědec Vladimír Petrovič Děmichov (1916–1998). Transplantovaná hlava se prý měla čile k životu, stejně jako hlava stávající, a obě přijímaly potravu.

Na(ne)štěstí se tak dělo jen po dobu několika málo dní. Rekordem zvráceného pokusu, kdy pes s přišitou „parazitickou“ hlavou jiného nebohého psa dokázal přežít, je 29 dní. Ruský fantasta Sergej Sergejevič Brjuchoněnko (1890–1960) se zase pokoušel oživovat amputované psí hlavy. Jeho výsledky už však tak „úspěšné“ nebyly.

Od bájí k realitě není dlouhá cesta. Foto: Sailko / Creative Commons – CC BY-SA 3.0

OTÁZKA 3.: Mohl existovat pohádkový jednorožec?

Bájný jednorožec má být stvoření, které má tělo a hlavu koně. Ocas tohoto živočicha má pocházet ze lva, nohy a kopyta zas pro změnu z jelena. Charakteristickým rysem legendárního tvora je závitnicový roh, jenž vychází z prostředku jeho čela.

Podle známých náboženství má jednorožec znázorňovat různé ušlechtilé vlastnosti. Staří Egypťané ho považují za zosobnění všech morálních ctností, křesťané vnímají jeho jeden roh jako jedinou podstatu Krista, syna božího, a například Řekové a Římané zas jeho roh uctívají jako měsíční srpek, atribut všech panenských a měsíčních bohyň, jako jsou Artemis nebo Diana.

Fyzický důkaz o jeho existenci v ruce nemáme. Arcibiskup Isidor ze Sevilly (560–636) však pevně uvěřil v jeho existenci a v 18. století bylo údajně velmi podobné zvíře uloveno indiány na severoamerické půdě.

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.7.2022 224
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.8tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]