18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Neobjasněné události
3 Tajemné otázky: Co (ne)víte o Maharalovi a jednorožcích?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 2.1.2022
1.6tis
Arcibiskup Isidor ze Sevilly věří, že tihle tvorové existují… Foto: Pixabay
161
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Víte, co znamená Maharal a kdo to byl? Anebo, zda může přežít pes, kterému je přišita další funkční hlava? A přemýšleli jste někdy nad tím,  zda nemůže být na bájích o jednorožcích kus pravdy? 

Arcibiskup Isidor ze Sevilly věří,  že tihle tvorové existují... Foto: Pixabay Od bájí k realitě není dlouhá cesta. Foto: Sailko /  Creative Commons - CC BY-SA 3.0 Morenu Ha-Rav Liva.    Maharal. Foto: Thomazzo / Creative Commons  - volné dílo

OTÁZKA 1.: Kdo nebo co je Maharal?

Pokud nejde vyloženě o nějakou v neznámém kontextu použitou tajnou šifru, pak je Maharal bezpochyby člověk. A dokonce velice významná osoba své doby! Židovský rabín, učenec a mystik Jehuda Liva ben Becalel (asi 1520–1609) neboli rabi Löw je známý také jako MaHaRaL.

Tato zkratka vznikla složením slov Morenu Ha-Rav Liva – náš velký učitel rabi Liva. Mimo jiné proslul rabi Löw stvořením legendárního Golema. Během své praxe prošel mnoho zemí, ale zemřel v Praze, kde je také pohřben.

Tajemnou postavu z něj dělá jeho židovský mysticismus a také kontakty s alchymisty a tajnosnubným císařem Rudolfem II. (1552–1612). Všichni se údajně snažili o sestrojení umělého člověka, což se možná podařilo právě Maharalovi v případě pražského Golema. Důkazy o jeho existenci ale chybí.

Morenu Ha-Rav Liva. Maharal. Foto: Thomazzo / Creative Commons – volné dílo

OTÁZKA 2.: Vážně v rámci experimentů žili psi se dvěma hlavami?

Psi s přišitou hlavou jiného psa bohužel opravdu existovali. Tyto dvouhlavé psy vyráběl bizarní ruský vědec Vladimír Petrovič Děmichov (1916–1998). Transplantovaná hlava se prý měla čile k životu, stejně jako hlava stávající, a obě přijímaly potravu.

Na(ne)štěstí se tak dělo jen po dobu několika málo dní. Rekordem zvráceného pokusu, kdy pes s přišitou „parazitickou“ hlavou jiného nebohého psa dokázal přežít, je 29 dní. Ruský fantasta Sergej Sergejevič Brjuchoněnko (1890–1960) se zase pokoušel oživovat amputované psí hlavy. Jeho výsledky už však tak „úspěšné“ nebyly.

Od bájí k realitě není dlouhá cesta. Foto: Sailko / Creative Commons – CC BY-SA 3.0

OTÁZKA 3.: Mohl existovat pohádkový jednorožec?

Bájný jednorožec má být stvoření, které má tělo a hlavu koně. Ocas tohoto živočicha má pocházet ze lva, nohy a kopyta zas pro změnu z jelena. Charakteristickým rysem legendárního tvora je závitnicový roh, jenž vychází z prostředku jeho čela.

Podle známých náboženství má jednorožec znázorňovat různé ušlechtilé vlastnosti. Staří Egypťané ho považují za zosobnění všech morálních ctností, křesťané vnímají jeho jeden roh jako jedinou podstatu Krista, syna božího, a například Řekové a Římané zas jeho roh uctívají jako měsíční srpek, atribut všech panenských a měsíčních bohyň, jako jsou Artemis nebo Diana.

Fyzický důkaz o jeho existenci v ruce nemáme. Arcibiskup Isidor ze Sevilly (560–636) však pevně uvěřil v jeho existenci a v 18. století bylo údajně velmi podobné zvíře uloveno indiány na severoamerické půdě.

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 18.1.2022 94
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]
od Michaela Holubová 13.1.2022 3.4tis
Talentovaná herečka, která je velmi trefně nazývána „Marilyn Monroe“ francouzského filmu, umírá v nedožitých 47 letech. Přes její slávu a bohatství má však Martine Carol osobní život plný zmatků a neklidu…     Pomyslná horská dráha života nešťastné Carol zahrnuje pokus o sebevraždu, zneužívání drog a také čtyři sňatky. V profesním životě se jí nejprve […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 2.9tis
Jaroslav Štencl bydlel v přízemí dnes už zbouraného domu v Rolnické ulici v Opavě, kde žil spolu s rodiči, o patro výš bydlela jeho sestra s rodinou. Štencl ji často navštěvoval, když potřebovala pohlídat děti. „Téměř vždy nás ale vzbudil hluk, který přicházel stropem z půdního prostoru. Znělo to, jako když se po podlaze válí […]