3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     3 Tajemné otázky: Co (ne)víte o Maharalovi a jednorožcích?
3 Tajemné otázky: Co (ne)víte o Maharalovi a jednorožcích?
od 2.1.2022
1.6tis
Arcibiskup Isidor ze Sevilly věří, že tihle tvorové existují… Foto: Pixabay
161
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Víte, co znamená Maharal a kdo to byl? Anebo, zda může přežít pes, kterému je přišita další funkční hlava? A přemýšleli jste někdy nad tím,  zda nemůže být na bájích o jednorožcích kus pravdy? 

Arcibiskup Isidor ze Sevilly věří, že tihle tvorové existují... Foto: Pixabay Od bájí k realitě není dlouhá cesta. Foto: Sailko / Creative Commons - CC BY-SA 3.0 Morenu Ha-Rav Liva. Maharal. Foto: Thomazzo / Creative Commons - volné dílo

OTÁZKA 1.: Kdo nebo co je Maharal?

Pokud nejde vyloženě o nějakou v neznámém kontextu použitou tajnou šifru, pak je Maharal bezpochyby člověk. A dokonce velice významná osoba své doby!

reklama

Židovský rabín, učenec a mystik Jehuda Liva ben Becalel (asi 1520–1609) neboli rabi Löw je známý také jako MaHaRaL. Tato zkratka vznikla složením slov Morenu Ha-Rav Liva – náš velký učitel rabi Liva. Mimo jiné proslul rabi Löw stvořením legendárního Golema.

Během své praxe prošel mnoho zemí, ale zemřel v Praze, kde je také pohřben. Tajemnou postavu z něj dělá jeho židovský mysticismus a také kontakty s alchymisty a tajnosnubným císařem Rudolfem II. (1552–1612).

Všichni se údajně snažili o sestrojení umělého člověka, což se možná podařilo právě Maharalovi v případě pražského Golema. Důkazy o jeho existenci ale chybí.

Morenu Ha-Rav Liva. Maharal. Foto: Thomazzo / Creative Commons - volné dílo
Morenu Ha-Rav Liva. Maharal. Foto: Thomazzo / Creative Commons – volné dílo

OTÁZKA 2.: Vážně v rámci experimentů žili psi se dvěma hlavami?

Psi s přišitou hlavou jiného psa bohužel opravdu existovali. Tyto dvouhlavé psy vyráběl bizarní ruský vědec Vladimír Petrovič Děmichov (1916–1998). Transplantovaná hlava se prý měla čile k životu, stejně jako hlava stávající, a obě přijímaly potravu.

reklama

Na(ne)štěstí se tak dělo jen po dobu několika málo dní. Rekordem zvráceného pokusu, kdy pes s přišitou „parazitickou“ hlavou jiného nebohého psa dokázal přežít, je 29 dní.

Ruský fantasta Sergej Sergejevič Brjuchoněnko (1890–1960) se zase pokoušel oživovat amputované psí hlavy. Jeho výsledky už však tak „úspěšné“ nebyly.

Od bájí k realitě není dlouhá cesta. Foto: Sailko / Creative Commons - CC BY-SA 3.0
Od bájí k realitě není dlouhá cesta. Foto: Sailko / Creative Commons – CC BY-SA 3.0

OTÁZKA 3.: Mohl existovat pohádkový jednorožec?

Bájný jednorožec má být stvoření, které má tělo a hlavu koně. Ocas tohoto živočicha má pocházet ze lva, nohy a kopyta zas pro změnu z jelena. Charakteristickým rysem legendárního tvora je závitnicový roh, jenž vychází z prostředku jeho čela.

Podle známých náboženství má jednorožec znázorňovat různé ušlechtilé vlastnosti.

Staří Egypťané ho považují za zosobnění všech morálních ctností, křesťané vnímají jeho jeden roh jako jedinou podstatu Krista, syna božího, a například Řekové a Římané zas jeho roh uctívají jako měsíční srpek, atribut všech panenských a měsíčních bohyň, jako jsou Artemis nebo Diana.

reklama

Fyzický důkaz o jeho existenci v ruce nemáme. Arcibiskup Isidor ze Sevilly (560–636) však pevně uvěřil v jeho existenci a v 18. století bylo údajně velmi podobné zvíře uloveno indiány na severoamerické půdě.

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 383
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.5tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.7tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.7tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.