Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

3 záhady druhé světové války: Jantarová komnata i tajemné zmizení vojenské letky

Druhá světová válka je spojována s celou řadou záhad. Jaké skutečnosti nedají badatelům spát ani v současnosti?

1. Kde skončil nejúchvatnější poklad historie?

Zatímco o nacistické jaderné bombě lze pochybovat, existence slavného pokladu v podobě nástěnného zdobení nevyčíslitelné hodnoty, je nezpochybnitelná. Pouze nikdo neví, kde se tzv. jantarová komnata v současnosti nachází.

Její příběh začíná v 18. století, kdy cenná výzdoba ohromuje návštěvníky Kateřinského paláce nedaleko ruského Petrohradu. Jenže když se nacisté v říjnu 1941 do města dostávají, neberou si s cenným dílem servítky.

Jantarovou komnatu bez milosti rozebírají, balí do 27 beden a odesílají do Kaliningradu, kde dílo hrdě ukazují svým příznivcům. Ani tam však nezůstane dlouho. V závěru roku 1944, v době, kdy už je zřejmé, že nacisté válku prohrají, mizí nadobro.

Shořela cenná výzdoba při požáru zámku dobývaného sovětskou armádou? Nebo ji nacisté předtím stihli někde ukrýt?

Jantarová komnata

JE NA NAŠEM ÚZEMÍ?

Teorií o tom, kde jantarová komnata skončila, je celá řada. Jedna například říká, že výzdobu sbalenou do beden ve skutečnosti našli sovětští vojáci a že je dodnes nejspíš někde na ruském území. Část badatelů pak věří, že nacisté cenný poklad naložili do vlaku a odvezli do Polska, do Čech nebo až do Německa.

„Ke konci války křižovalo Evropu mnoho vlaků s obrovskými a cennými uměleckými sbírkami. Jantarová komnata by mohla být v jednom takovém,“ věří například britský spisovatel TOM BOWER (*1946). Zatímco mnozí hledači pokladu věří, že by komnata mohla být ve zlatém vlaku, po kterém se už několik let pátrá nedaleko polského Walbrzychu, němečtí výzkumníci ERICH STENZ a GEORG MEDERER mají jiný názor.

Může být opravdu ukrytá na zámku ve Frýdlantu, jak tvrdí? Nebo bychom měli v hledání zamířit spíše do Německa?

2. Operace Mincemeat: Ukradla kvůli ní MI5 tělo vojáka?

Mezi všemi záhadami s UFO a konspiračními teoriemi vyniká bezpochyby i nejméně jedna tajná akce, která je dodnes obestřena aurou tajemství. V roce 1943, v době kdy se iniciativa války překlápí v neprospěch Německa, rozjeli Spojenci akci, která měla přesvědčit německé velení o útoku na Řecko a Sardinii, zatímco ten skutečný přijde na Sicílii.

V hlavní roli této akce je vedle řady dalších aktivit i mrtvola navlečená do důstojnické uniformy s falešnými dokumenty o útoku, kterou vyplaví moře na břeh poblíž španělské Hualvy. Mrtvolu připravuje k misi britská tajná služba, která do dnešní doby mlží o tom, komu vlastně tělo patřilo.

Šlo skutečně o bezdomovce z Walesu jménem GLYNDWR MICHAEL, který zemřel na otravu jedem na krysy? Nebo je pravda ještě trochu jiná?

HMS Dasher

CO ARMÁDA TAJILA?

O mrtvole se znovu začíná mluvit po válce. Mnozí badatelé poukazují na fakt, že bezdomovec se zkaženými zuby a s orgány zničenými alkoholem takovou roli nikdy sehrát nemohl. Americký záhadolog BRENT SWANCER upozorňuje na zpochybňující výpovědi důstojníků a na pitvu těla, která ukázala, že dotyčný ve skutečnosti utonul.

Tělo tak prý mohlo patřit vojenskému námořníkovi, což z pochopitelných důvodů MI5 nikdy nesměla prozradit. „Jedna populární teorie říká, že šlo o tělo námořníka z vojenské lodi HMS Dasher, kde došlo 27.

března 1943 k výbuchu, po kterém se potopila. Britské úřady se snažily incident ututlat, aby se veřejnost nedozvěděla o závadách v konstrukcích některých amerických lodí,“ dodává Swancer s tím, že zemřelí z této lodi byli pohřbeni do hromadného hrobu, což bylo ideální pro zakrytí stop.

Opravdu tají britské velení zneužití těla jednoho z vojáků, nebo jde jen o nepodloženou konspiraci?

3. Zmizení vojenské letky: Udeřil bermudský trojúhelník?

Z americké vojenské základny ve Fort Lauderdale startuje pětice torpédových bombardérů Avenger. Píše se 5. pro since 1945 a před několika měsíci byl konečně podepsán mír, který definitivně ukončil druhou světovou válku.

Piloti vyráží z Floridy s jasným úkolem – proletět zadanou trasu s nácvikem bombardování a vrátit se na základnu. Jenže po svržení cvičných bomb v oblasti bermudského trojúhelníku hlásí ostřílený velitel letky CHARLES TAYLOR podivné chování palubních kompasů, zhoršenou viditelnost a další problémy, které zamezují návratu letadel na základnu.

Spojení začíná být problematické, až po chvíli vypadne docela. Je vyhlášena pohotovost a v bermudském trojúhelníku se rodí jedna z největších záhad v dějinách. Co se stalo pětici letadel pilotovaných zkušenými vojáky?

Skončila americká letka pod hladinou?

PÁTRÁNÍ PŘINÁšÍ DALŠÍ ZTRÁTY

Námořní letectvo okamžitě vysílá pátrací oddíly, které pročesávají kilometr po kilometru v místech, kde letadla zmizela. Všechno je ale marné a letectvo přitom za podivných okolností přichází o další letadlo s třinácti členy posádky.

Dalších pět dní pátrá námořnictvo a letectvo po zmizelých strojích a 27 vojácích. Bez výsledku. Případ je uzavřen se slovy, že letka zmizela z „neznámých příčin a důvodů“. Záhy se začíná mluvit o tom, že za události mohou tajemné jevy v bermudském trojúhelníku – magnetické anomálie, brány do paralelních dimenzí či mimozemský zásah.

Tajemnosti případu přidalo i objevení nových skutečností na straně velitele letky Taylora. Ten prý před letem žádal o uvolnění z mise, důvod však neuvedl. „Prostě na tuhle nechci jít,“ řekl pouze. Měl snad předtuchu, že půjde o jeho poslední let?

Nebo jde jen o podivnou shodu náhod?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Návrat běžného nachlazení
21stoleti.cz

Návrat běžného nachlazení

S příchodem podzimního počasí se očekává také návrat běžných...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Co vyčteme z ruky?
epochaplus.cz

Co vyčteme z ruky?

Chiromantie je diagnostika z ruky. Chiromantici...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Nový objev přepisuje učebnice! V době bronzové vládly i ženy!
epochaplus.cz

Nový objev přepisuje učebnice!...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...
Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...