Vážně jsou ve Štěchovicích ukryty německé bankovky, umělecké předměty a možná i zlato? A existoval poklad generála Jamašity? A co poklad kapitána Kidda!
Štěchovický poklad: Hledání bez konce
Umělecké předměty, německé bankovky, cenné papíry a tajné materiály vojenského významu. To vše má obsahovat štěchovický poklad. Jestli je to ale pravda, to nedokáže nikdo potvrdit. Bedny s nacistickým bohatstvím jsou totiž skryty neznámo kde.
Od roku 1945 po nich pátrají desítky badatelů a dobrodruhů. Prozatím neúspěšně.
Píše se duben roku 1945 a nacisté provádí výkopy v okolí Štěchovické přehrady jižně od Prahy.
Pod zem přitom putuje německý archiv, který se podaří objevit v únoru 1946. Skryto má být v okolí ale i něco víc. Alespoň v to věří hledači pokladů. Důkazem jim jsou dokumenty i vzpomínky pamětníků. Opírají se ale o věrohodné informace?
„Na základě sesbíraných informací jsme dospěli k názoru, že na štěchovickém ‚pokladu‘ je zhruba 80–90 procent pravdy,“ říká badatel Josef Mužík.
Historik a pedagog Vladimír Nálevka (1941–2010) však jeho nadšení nesdílí: „Já osobně jsem vůči této možnosti skeptický, protože koneckonců vnitro se všemi svými instrumenty hledalo ve Štěchovicích od 50. let. A nic nenašlo.“
Existoval poklad generála Jamašity?
Do kategorie pokladů z období 2. světové války nepatří jen štěchovický poklad. Ohromné bohatství se má ukrývat také na Dálném východě.
Na ostrovech v Tichém oceánu má být totiž uložen majetek, který měl nashromáždit a opatrovat japonský generál Tomojuki Jamašita (1885–1946).
Po podepsání japonské kapitulace je Jamašita obviněn z válečných zločinů. Vyšetřovatele však nezajímá jen jeho vojenská činnost, ale řeší také zprávy o jeho legendárním pokladu. Generál má být kvůli výpovědi dokonce mučen. Nic však neprozradí.
Stojí za jeho mlčením nezdolný charakter vojáka, který nechce vyzradit svou kořist, nebo spíše fakt, že není co by řekl?
Zda Jamašitův poklad existoval, to není jasné. Přesto probíhají od konce války pátrací akce.
A jak říká filipínský historik a žurnalista Ambeth Ocampo (*1961): „Co mě zneklidňuje, je fakt, že přes takový počet hledačů, jejich map, ústních svědectví, detektorů kovů a nejmodernější techniky nikdo nenašel vůbec nic.“
Znamená to snad, že žádný poklad neexistuje? Nebo jde spíše o důkaz, že byl dobře ukryt?
Kde hledat poklad kapitána Kidda?
Píše se rok 1883 a skotskému spisovateli Robertu Louisi Stevensonovi (1850–1894) vychází kniha s názvem Ostrov pokladů. Dílo plné dobrodružství vypráví o hledání skrytého bohatství kapitána Flinta.
Není přitom žádným tajemstvím, že příběh je inspirován skutečností. Od roku 1701 se totiž pátrá po jmění, které měl nashromáždit a kdesi ukrýt jistý kapitán Kidd (1645–1701)!
William Kidd žil v 17. století a živil se jako korzár přepadáváním nepřátelských lodí. Říká se, že pověst krvelačného piráta získal omylem, když oloupil plavidlo arménských kupců a to z něj učinilo psance.
Poklad, který ukryl před spravedlností, chtěl vyměnit za svůj život. Před soudci dokonce sliboval, že pokud ho pustí, „zasype Londýn zlatem“.
Nic takového se však nestalo. Kidd je popraven a po jeho jmění tak už 300 let pátrají dobrodruzi. Vydávají se po korzárových stopách a hledají nejen v Karibiku, ale i v Čínském moři. Bez úspěchu.
Ohromné množství zlata a drahých kamenů tak stále čeká na své objevení. A my můžeme jen spekulovat o tom, kde se bájný ostrov plný pokladů může nacházet.
Na stopě pokladu Jeana Lafitteho
Jean Lafitte (1776–1823) patří mezi nejznámější piráty a korzáry, kteří brázdili světovými oceány. A jak už to u mořských tuláků bývá, tak i on je obestřen tajemstvím.
Záhadou přitom zůstává nejen jeho neurčitý původ a neobjasněný skon, ale především jeho ztracený poklad. Má totiž dosahovat astronomických hodnot!
Kde se může nalézat bohatství slavného mořského vlka? Odpovědět je těžké. Osud Lafitteho je totiž obestřen tajemstvím. Narodit se měl ve Francii nebo francouzské kolonii v Karibiku, zemřít pak na území Mexika či Azorských ostrovů.
A právě mezi těmito místy měl schovat své bohatství. Pátrání po něm je proto podobné pověstnému hledání jehly v kupce sena.
Kolují ale i teorie, podle kterých nemá hledání Lafitteho pokladu smysl. Dnes už prý totiž neexistuje. Vysvětlení přitom zní jednoduše. Lafitte platí za drsného námořníka se vším všudy. Poklad měl proto utratit ještě za svého života za alkohol a jiné neřesti. Pro toto tvrzení však neexistuje důkaz.