19. června 2013: Na japonské dívčí škole ve městě Kamigōri propuká masové hysterie. Podle školaček na ně útočí jakýsi démon.
Domů     5 tajemných otázek: Vyhrávají věštci loterii?
5 tajemných otázek: Vyhrávají věštci loterii?
od 16.3.2023
2.7tis
EpochaPlus.cz odpovídá na zvídavé otázky. Foto: Pixabay
287
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Mohou z nebe pršet zvířata? Existuje někdo, kdo má opravdu modrou krev? A zvládnou věštci vyhrát loterii? EnigmaPlus.cz má pro vás další dávku odpovědí na dotazy, které trápí nejednoho z nás! 

EpochaPlus.cz odpovídá na zvídavé otázky. Foto: Pixabay Francouzský déšť ryb roku 1555. Foto: Creative commons - volné dílo Boogeymana kreslí i Goya. Foto: Creative commons - volné dílo

OTÁZKA 1.: Kdo je Boogeyman?

Výraz boogeyman není ničím jiným než anglickým vyjádřením pro strašidlo nebo strašáka. Boogeyman, stejně jako strašák, má přitom blíže neurčitou hrozivou podobu a slouží rodičům k tomu, aby mohli strašit své ratolesti. Hrůzu však vyvolává i z jiného důvodu.

Přezdívku boogeyman totiž nosil i americký sériový vrah a pedofil Albert Hamilton Fish (1870–1936), který má mít na svědomí minimálně 5 životů.

Boogeymana kreslí i Goya. Foto: Creative commons - volné dílo
Boogeymana kreslí i Goya. Foto: Creative commons – volné dílo

OTÁZKA 2.: Existuje městečko Silent Hill?

Snímek Silent Hill natočený v roce 2006 podle úspěšné série počítačových her vypadá jako hororová podívaná z jiného světa. Rose hledá svou ztracenou dceru a přitom přichází do podivného, na první pohled mrtvého městečka, kde vládnou neznámé ďábelské síly.

Podobný osud jako fiktivní obec Silent Hill však potká i skutečné městečko Centralia, které leží ve státě Pensylvánie na východě USA. V roce 1962 tam totiž vzplanou podzemní ložiska uhlí. Plameny se přitom nedaří uhasit a uhlí od té doby neustále hoří.

A odborníci odhadují, že tomu tak bude ještě následujících 250 let! K vytvoření děsivé atmosféry filmu ale posloužily tvůrcům i jiné „mrtvé“ lokality než Centralia. Jednalo se především o nacistické koncentrační tábory, ruský Černobyl nebo japonskou Hirošimu.

OTÁZKA 3.: Proč se říká, že šlechtici mají modrou krev?

Pověst o modré krvi coby znaku šlechtického původu mohla vzniknout dvěma způsoby. První možnost je, že pochází ze Španělska a váže se k extrémně bílé pleti zdejších aristokratů, kterou prosvítají modré žilky.

Také však může souviset s modrou barvou, která byla oblíbena na většině dvorů, zejména pak v Polsku. Žádný člověk, který by skutečně modrou krev měl, však neexistuje. Jinak je tomu v říši zvířat.

Naprostým unikátem je mořský členovec hrotnatec nesoucí název Ostrorep americký. Vyskytuje se v Mexickém zálivu a na pobřeží Severní Ameriky a jeho krev má modré zbarvení, jelikož obsahuje měď.

OTÁZKA 4.: Mohou lidé s věšteckými schopnostmi svůj dar použít k tomu, aby vyhráli v loterii?

Obecně se věří, že nadání, jakým je například jasnovidectví, by jeho nositelé neměli zneužívat ve svůj prospěch. Mohli by prý totiž o něj přijít.

Ovšem existují i případy takových jedinců, kteří v loterii vyhráli, a možná, že na tom jejich nadpřirozené schopnosti podíl měly. Jednou z nich je Britka Beti Schulz, která se ještě donedávna živila jako jasnovidka a vykladačka tarotových karet.

Roku 2012 v Národní loterii vyhrála v přepočtu 23 milionů korun! Zatímco její klienti jsou přesvědčeni, že využila svých schopností, ona sama si to nemyslí. Výhra ji údajně naprosto vyvedla z míry. Byla snad jen náhoda, že na losu zaškrtla ta správná čísla?

Francouzský déšť ryb roku 1555. Foto: Creative commons - volné dílo
Francouzský déšť ryb roku 1555. Foto: Creative commons – volné dílo

OTÁZKA 5.: Mohou z nebe pršet zvířata?

Fenomén zvířat padajících z nebe je stále aktuální. Poslední skutečně bizarní případ se odehrál v Americe na jihu Kalifornie v golfovém klubu San Juan Hills. Na konci října 2012 spadne k jedné z golfových jamek žralok! Oceán je přitom asi 6 kilometrů daleko.

Zvíře je okamžitě uloženo do slané vody a později vpuštěno zpátky do moře. Jak se ale na golfové hřiště dostalo? Asi nejpravděpodobnější teorií je, že žraloka ulovil nějaký velký dravý pták, který ho takovou vzdálenost přenesl a následně upustil. Ne každý je ale ochoten tomuto vysvětlení věřit…

Foto: CC, Pixabay
Související články
od 18.6.2026 1.6tis
Americký kovář Erasmus Shue posílá v roce 1897 mladého syna svých sousedů, aby se zeptal jeho asi 24leté těhotné ženy Zony, zda nepotřebuje něco přinést z obchodu. Kluk vyběhne ven a marně si láme hlavu, proč se Erasmus tvářil tak znepokojivě.  Projde předními dveřmi sousedova domu v okrese Greenbrier ve státě Západní Virginie a zarazí se. Na úpatí schodi
od 18.6.2026 1.7tis
Dlouho jsou považováni za mýtus a předmět zájmu kryptozoologie, nyní ale prý mají nálepku „existence prokázána“. Jaká stvoření již nejsou řadou lidí považována za kryptidy, ačkoliv jimi dlouho byla? A opravdu je jejich původ objasněn?
od 17.6.2026 2.6tis
V září roku 1954 vzlétne z Německa komerční let Santiago 513. Míří do Brazílie, někde nad Atlantikem ale ztratí spojení se zemí a zmizí. Pak se v polovině října 1989, o dlouhých 35 let později, náhle zjeví nad letištěm Porto Alegre, kam měl původně doletět. Na palubě je ale pouze 92 kostlivců! Odehrála se tato událost nebo si ji vymyslel novinář? [gallery ids="168985,168986,168991,168992,16
od 16.6.2026 3.0tis
Členové ostrahy nevěří vlastním očím. Na záběrech z kamer totiž spatří postavu v hábitu a s kápí na hlavě. „Netušíme, kdo, nebo co, to je,“ uvede mluvčí londýnského Hampton Courtu. V roce 2003 se po paláci prochází cosi, co připomíná smrtku. V rezidenci jsou ale na podobné věci zvyklí. K paranormálním jevům zde prý dochází neobyčejně často. [gallery ids="169038,169039,169040,169041,169043,1
od 15.6.2026 3.0tis
Na Žitném ostrově, největším říčním ostrově Evropy, který leží na jihu Slovenska, se po staletí vypráví příběhy o tajemném vodníkovi, který vládne dunajským ramenům a bažinám. Místní lidé věří, že nejde o obyčejnou pohádkovou postavu. Podle legend se objevuje za mlhavých nocí, střeží poklady ukryté pod hladinou a trestá každého, kdo zneuctí řeku. Záhadologové dodnes přemýšlejí, zda nejde o ozv
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Znáte topinambury?
epochalnisvet.cz
Znáte topinambury?
Říká se jim také židovské brambory nebo jeruzalémské artyčoky. Ale jsou příbuzné se slunečnicí, takže je to rostlina pro oko i pro žaludek. Možná máte tento klenot na zahrádce i vy.   Proč bychom je měli jíst? V jejich hlízách je obsažen především škrob inulin, vhodný nejen pro diabetiky, ale i pro všechny ostatní, protože snižuje
Má Etzler doma průšvih kvůli Cibulkové?
nasehvezdy.cz
Má Etzler doma průšvih kvůli Cibulkové?
Je to ale nešťastník! Domácí pohoda herci ze seriálu Polabí Miroslavu Etzlerovi (61) dlouho nevydržela. Alespoň podle toho, co se povídá. Tolik se přitom snaží, aby mu to s partnerkou Helenou Bartal
Největší loď novověku: Vasa vydrží na hladině jen pár hodin
epochaplus.cz
Největší loď novověku: Vasa vydrží na hladině jen pár hodin
Z přístavu vyplouvá majestátní loď. Její stěžně jsou vyšší než kostelní věž. Den je klidný, svítí slunce, vane mírný vítr. Ze dvou dělových palub zazní slavnostní salva a dav na břehu jásá. Tak nádhernou a velikou loď svět ještě neviděl! Král Gustav II. Adolf (1594–1632) se už připravuje na třicetiletou válku, ale už teď válčí s Poláky.
Citronová roláda s tvarohem
nejsemsama.cz
Citronová roláda s tvarohem
Svěží varianta, která je ideální ke kávě nebo jako lehký dezert. Ingredience: ● 4 vejce ● 100 g cukru ● 100 g hladké mouky ● kůra z 1 citronu ● 250  g tvarohu ● 2 lžíce medu ● 1 lžíce citronové šťávy Postup: Vejce s cukrem vyšlehejte do světlé, pevné pěny, která bude základem nadýchaného těsta. Následně jemně vmíchejte mouku a nastrouhanou citronovou kůru, která dodá korpusu příjemnou svěžest.
Motocykl Ferdinanda Habsburga pomůže nasytit děti. Do dražby míří unikátní BMW R 80
iluxus.cz
Motocykl Ferdinanda Habsburga pomůže nasytit děti. Do dražby míří unikátní BMW R 80
Ne každá aukce nabízí příležitost získat výjimečný sběratelský stroj a zároveň změnit životy tisíců dětí. Právě takový příběh stojí za charitativní dražbou motocyklu rakouského závodníka Ferdinanda Ha
Znojemské historické vinobraní
epochanacestach.cz
Znojemské historické vinobraní
Historické centrum Znojma ožije 11.–13. září 2026 největší slavností vína a historie v České republice. Znojemské historické vinobraní nabídne čtrnáct multižánrových scén, stovky programových bodů, desítky vinařů, velkolepý historický průvod krále Jana Lucemburského i koncerty známých českých interpretů. Na jeden víkend se celé město promění v živoucí kulisu středověku, kde se historie prolíná se současnou
Jogurtová rodina ZORBA se rozrostla. Přibyli dva krémoví sourozenci
panidomu.cz
Jogurtová rodina ZORBA se rozrostla. Přibyli dva krémoví sourozenci
V lednicích mnoha domácností už má své pevné místo. Jemný krémový jogurt ZORBA si získal oblibu díky své husté konzistenci, jemné chuti a širokému využití v kuchyni. Není zbytečně kyselý, netvoří hrudky a skvěle se hodí nejen ke snídani, ale i do slaných receptů. Dosud byla stálicí rodiny ZORBA osvědčená kilovka, která si získala oblibu
Odbojářka Catherine Diorová: Šrámy na duši si léčila mezi růžemi
historyplus.cz
Odbojářka Catherine Diorová: Šrámy na duši si léčila mezi růžemi
V Provence jí hořela půda pod nohama, a tak odjela za bratrem do Paříže. V jeho bytě se občas schází s dalšími členy protinacistického odboje. Jenže gestapo nespí! V červenci 1944 je Catherine zatčena. Nacisté ji budou krutě mučit a pak ji odvlečou do Německa. Žijí na severozápadě Francie, v normandském přístavním městě Granville. Z
Opulentní klasika dubajské vily
rezidenceonline.cz
Opulentní klasika dubajské vily
Rezidence navržená studiem Covet House, situovaná v srdci „Města zlata“, je oslavou dokonale propracovaného designu. Mistrná kombinace vznešenosti a sofistikovanosti v ní vytváří prostory, odrážející osvědčenou zdejší tradici v kontextu s aktuální modernou.   Nádheru klasického designu podtrhují mramorové detaily, současný nábytek, osvětlení a doplňky z bohaté nabídky Covet House pak vnášejí do interiérů potřebný
Lívance americké babičky
tisicereceptu.cz
Lívance americké babičky
Na lahodných nadýchaných lívancích si pochutnají nejen děti. Připravte své rodině skvělou nedělní snídani. Suroviny 250 g hladké mouky 3 lžičky prášku do pečiva špetka jedlé sody špetka soli
Nezničily mě dluhy, ale zrada
skutecnepribehy.cz
Nezničily mě dluhy, ale zrada
Žila jsem tak jako řada žen mého věku, kterým už osud vzal partnera. Sama, ale s dobrou kamarádkou po boku. Byla jako moje sestra… Pětačtyřicet let jsme spolu sdílely recepty na koláče, radost z prvních krůčků dětí i slzy po odchodech našich manželů. Dana pro mě byla jistotou v nejistém běhu života. Nikdy by mě nenapadlo, že právě ona
Geny versus výchova: Jak je utvářena naše osobnost?
21stoleti.cz
Geny versus výchova: Jak je utvářena naše osobnost?
Kat navlékne odsouzenci oprátku. Je to ještě mladík, a přesto patří k nejhorším zločincům v českých zemích. Měl přitom rodiče, kteří ho milovali, hlavně matka jej zbožňovala. Netrpěl ani hmotným nedos
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz