3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     5 věcí, které jste nevěděli o Stonehenge
5 věcí, které jste nevěděli o Stonehenge
od 25.1.2022
2.8tis
Stonehenge sloužilo jako astronomická observatoř i pohřebiště, foto Pixabay
279
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

O žádné megalitické památce se nemluví tolik, jako o Stonehenge nacházejícím se v Jižní Anglii. Nejčastěji je připomínán neznámý účel stavby a obdivuhodné znalosti jejích tvůrců.

Mnohem méně se hovoří o tom, že prapůvodní význam je dobře znám, zatímco někdejší podoba kamenného kruhu už zmizela v propadlišti času…

Stonehenge sloužilo jako astronomická observatoř i pohřebiště, foto Pixabay Podoba kruhu se v průběhu času měnila, foto Lucas de Heere / Creative Commons / Volné dílo Zbytky původního kamenného kruhu v Preseli Hills, foto Hansjoerg Lipp / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

VZNIKLO JAKO POHŘEBIŠTĚ

Význam Stonehenge je předmětem žhavých diskuzí. Stavba mohla být využívána jako památník věnovaný vůdci okolních kmenů, astronomická observatoř nebo kalendář. Není však vyloučeno, že se využití Stonehenge v průběhu času měnilo.

reklama

Archeologický průzkum ale dokazuje, že místo bylo poprvé využíváno asi před 5000 lety jako pohřebiště. Do jednoduchých jam tu zdejší obyvatelé ukládali ostatky zpopelněných mrtvých. Kamenný kruh byl vztyčen až o pár stovek let později. Tušili vůbec jeho stavitelé, že ho budují na starém pohřebišti?

VÝZNAMNÝ ZLOM V DĚJINÁCH

Pohřební tradice v místě údajně ještě nějaký čas pokračovala. Je tedy možné, že původní kamenný kruh byl vystavěn jako pocta někomu důležitému, kdo byl na místě pochován.

Nálezy z doby kolem vzniku kamenného kruhu dosvědčují, že vznikl v době, kdy pravěké kultury doprovázely velké změny. Objevuje se propracovaná keramika, znalost obrábění kovů a nakonec se mění i způsob pohřbívání.

Možná i proto Stonehenge ztratilo svůj původní význam a bylo přestavěno v něco jiného.

MĚL KAMENNÝ KRUH STŘECHU?

Je rovněž známo, že konstrukce kruhu se postupem času měnila. Kameny byly přidávány a odstraňovány v průběhu asi 1500 let. Proč tomu tak bylo a čeho se stavitelé snažili dosáhnout, není známo. Stojí za tím měnící se využití stavby?

reklama

Uvnitř kamenného kruhu bylo v roce 1666 nalezeno 56 vyhloubených jam, jejichž účel dosud zůstává neznámý. Vědci ale spekulují, že mohly sloužit pro ukotvení trámů. Existuje totiž hypotéza, podle které byla většina kamenných kruhů zastřešena.

Podoba kruhu se v průběhu času měnila, foto Lucas de Heere / Creative Commons / Volné dílo
Podoba kruhu se v průběhu času měnila, foto Lucas de Heere / Creative Commons / Volné dílo

PŮVODNĚ STÁLO JINDE

Monument je vyroben ze dvou hlavních typů kamene. Větší z nich jsou sarseny, což je velmi tvrdý druh pískovce. Některé jsou vysoké až 9 metrů a váží více než 20 tun.

reklama

Zřejmě sem byly dopraveny pomocí velkých polen pomazaných zvířecím tukem z místa asi 30 km vzdáleného. Druhý typ, sopečné modré kameny, podle původních odhadů putovaly z pohoří Preseli Hills.

Vědci nedávno zjistili, že původní stavba stála právě v Preseli Hills, odkud ji tehdejší stavitelé z nějakých důvodů přenesli do Salisbury. Proč vynaložili nepředstavitelné úsilí, aby obří kameny přemístili, zůstává nejisté.

Zbytky původního kamenného kruhu v Preseli Hills, foto Hansjoerg Lipp / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Zbytky původního kamenného kruhu v Preseli Hills, foto Hansjoerg Lipp / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

MAJÍ LÉČIVOU MOC?

Kamennému kruhu jsou postupem let připisovány mnohé magické vlastnosti. To je způsobeno zejména tajemstvím, které kruhy obklopuje. Může ale na pověstech být špetka pravdy? Několik britských legend se nezávisle na sobě zmiňuje o léčivé síle kamenů.

Někteří badatelé dokonce věří, že byly v těch místech prováděny určité primitivní chirurgické operace. Toto tvrzení mají dokládat kostry se stopami po těžkém zranění, které byly nalezeny opodál. Zmiňovaná zranění však mohla vzniknout mnoha způsoby, nejen při operaci.

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 351
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.1tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.5tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.1tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112