Kongamato: Pterosaurus z afrických močálů
V bažinatých oblastech Afriky, zejména mezi Angolou, Zambií a Demokratickou republikou Kongo se domorodci opakovaně setkávají s děsivým ptákem. Jeho popis je vždy stejný.
Tělo krvavě rudé barvy je zakončeno dlouhým ocasem, na krku mu sedí bílá kostnatá hlavase zobákem plným zlověstně vyhlížejících zubů a svými blanitými křídly dosahuje rozpětí více než 2 metry! Živí se opicemi, ale někdy zaútočí i na člověka.
Popis nápadně připomíná dimorphodono, ptakoještěra, který žil zhruba před 195 až 190 miliony let.
Mokele-mbembe: Africký brontosaurus
Nejen domorodci, ale také několik vědců se v džunglích v Kongu už po staletí setkávají s obrovským monstrem, které obývá vodní toky a jejich okolí. Má dlouhý krk, který ční z vody, malou hlavu a asi 5 metrů dlouhá záda.
Americká výprava z roku 1983 domorodcům ukazuje kartičky s různými živočichy. Všichni bezpečně určují jako mokele-mbembe obrázek s kresbou brontosaura.
Stoa: Teropod z vrchu Kurupira
Stolová hora Kurupira je naprosto izolovaná plošina, ležící na pomezí Brazílie a Venezuely. Vznikla před 2,5 miliardami až 540 miliony let a od té doby zůstala nepozměněna. Podle zpráv místních indiánů na ní přežívají tajemní tvorové. Jedním z nich je stoa.
Asi 7,5 metru dlouhý plaz, který připomíná kajmana, ale chodí jen po zadních. Přední končetiny jsou totiž zakrnělé a na zem nedosáhnou. Nad jeho očima se tyčí dva rohy. Tento popis nápadně připomíná řadu teropodních dinosaurů!
Mapinguari: Obří lenochod Jižní Ameriky
Jihoameričtí indiáni cestovatelům vyprávějí o tvorovi, kterému říkají mapinguari. Má velké zahnuté drápy, dlouhé zuby, načervenalou barvu a projevuje se charakteristickým zápachem, který prý může způsobovat dezorientaci.
Před kulkami ho chrání tlustá kůže s kostnatými destičkami. Často se pohybuje po dvou končetinách a ze všeho nejvíc připomíná obřího lenochoda. Teprve před časem vyšlo najevo, že takový druh skutečně existoval a žil v Jižní Americe. Vyhynout měl teprve před 5000 lety.
Queenslandský tygr: Vakolev, který přežil
Z australské divočiny pravidelně přicházejí zprávy o spatření podivné tygru podobné šelmy s vakem na břiše. Známý je jako queenslandský tygr nebo též yarri. Šelma dlouhá až dva metry se podobá levhartovi, ale na těle má svislé pruhy.
Má tlapy podobné kočkovitým šelmám, hrozivé tesáky a přední zuby vypadají jako bobří. Je zaznamenáno několik případů, kdy šelma zaútočila na člověka. Popis Yarriho se shoduje s dravým vačnatcem rodu thylacoleo carnifex, známý též jako vakolev. Ten na území skutečně žil, ale údajně vyhynul před 15 000 lety.
Nessie: Skotský plesiosaurus
Lochnesská příšera, bezesporu jeden z nejslavnějších kryptidů, údajně přežívá ve skotském jezeře Loch Ness. Podle mnoha očitých svědků má jít o tvora 15–20 metrů dlouhého. Má dlouhý asi třímetrový krk a výrůstek v podobě rohu na hlavě.
Lochneska stále odolává pokusům o odchycení nebo alespoň pořízení kvalitních záběrů, přesto mnoho badatelů věří v její existenci. Nejčastěji je zmiňována jako přežívající plesiosaurus.