28. března 1709: Německý alchymista Johann Friedrich Böttger odhaluje tajemství výroby a složení bílého východoasijského porcelánu.
Domů     Bermudský trojúhelník se připomíná. Na jeho dně byly objeveny trosky raketoplánu Challenger
Bermudský trojúhelník se připomíná. Na jeho dně byly objeveny trosky raketoplánu Challenger
od 14.4.2023
3.2tis
336
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Od tragické havárie Challengeru uplynulo již 37 let. Až nyní se ale podařilo čirou náhodou vypátrat jeho trosky.

Leží na dně bermudského trojúhelníku, což pochopitelně dráždí představivost nejednoho milovníka záhad. Mohou mít nadpřirozené síly nechvalně známého trojúhelníku s havárií něco společného?

Po explozi se trosky Challengeru zřítily do moře. Velkou část se ještě nepodařilo najít. Filmaři pátrající po zmizelém letadle našli jeden z největších kusů trosek raketoplánu. Raketoplán Challenger explodoval v roce 1986 tesně po startu. Byla to opravdu nehoda nebo zinscenována havárie?

Když v lednu 1986 těsně po startu explodoval raketoplán Challenger, sledovaly to v přímém přenosu na televizních obrazovkách miliony Američanů. Zpočátku se zdá, že start probíhá podle plánu.

„Všechno v pořádku, jedeme na plný plyn!“ hlásí velitel mise z kabiny. Tři vteřiny poté se ale ozve výkřik a kolem raketoplánu se objeví dým. „Zřejmě došlo k vážnému selhání,“ informuje nervózně oficiální hlasatel Steve Nesbitt.

Pak, pouhých 73 sekund po startu, Challenger zachvátí plameny doprovázené několika výbuchy a hořící trosky raketoplánu padají do Atlantského oceánu.

Havárie, při níž zemřelo všech sedm členů posádky, je často označovaná za nejdramatičtější událost 20. století a dodnes je předmětem nejrůznějších spekulací. Jejich spektrum se po nedávném objevu ještě rozšiřuje o možný vliv bermudského trojúhelníku.

Mohly tajemné síly oblasti, v níž beze stopy mizejí lodě a letadla, v této tragédii sehrát nějakou roli?

Po explozi se trosky Challengeru zřítily do moře. Velkou část se ještě nepodařilo najít.
Po explozi se trosky Challengeru zřítily do moře. Velkou část se ještě nepodařilo najít.

Chybějící trosky

Ihned po havárii začíná rozsáhlá pátrací a záchranná akce, největší, jakou kdy námořnictvo a pobřežní stráž USA provedly. Do operace se zapojí tisíce lidí, 16 plavidel, výzkumná ponorka s jaderným pohonem, několik robotických ponorek i ponorek s posádkou.

Prohledáno je více než 1666 kilometrů čtverečních oceánského dna v hloubkách od 3 do 365 metrů.

Přesto se velkou část trosek během sedmiměsíčního pátrání nepodaří lokalizovat, což později přiživuje spekulace o možné sabotáži a jiné konspirační teorie spojené s havárií.

Zlom nastává až v roce 2022, kdy se dokumentárnímu štábu kanálu History Channel podaří jeden z nejnepravděpodobnějších objevů posledních let. Filmaři při potápění u pobřeží Floridy nacházejí kus chybějících trosek raketoplánu.

„Při prohlížení záběrů, které tým poskytl, můžeme vidět úsek o rozměrech zhruba 4,5 krát 4,5 metru. Všimli jsme si však, že předmět zasahuje hlouběji do písku, takže skutečnou velikost je v tuto chvíli těžké určit.

Jsem si však poměrně jistý, že se jedná o jeden z největších kusů Challengeru, které kdy byly nalezeny,“ prohlašuje Mike Cianelli z NASA. Podaří se díky novému nálezu rozptýlit některé z přetrvávajících pochybností?

Filmaři pátrající po zmizelém letadle našli jeden z největších kusů trosek raketoplánu.
Filmaři pátrající po zmizelém letadle našli jeden z největších kusů trosek raketoplánu.

Hledali letadlo, našli raketoplán

Sami dokumentaristé jsou nečekaným objevem překvapeni, pátrání po troskách Challengeru totiž nebylo součástí původní mise.

Potápěčský tým v nechvalně známé oblasti severního Atlantiku ve skutečnosti natáčí scény pro připravovaný seriál Bermudský trojúhelník: V prokletých vodách a na několika místech provádí sérii průzkumných ponorů.

Jejich původním záměrem je hledání vraku záchranného letounu Martin PBM Mariner, který beze stopy zmizel 5. prosince 1945 při pátrání po pěti pohřešovaných bombardérech amerického námořnictva.

Kromě tohoto letounu v oblasti za nevyjasněných okolností mizí mnoho jiných letadel a lodí. Mohl být Challenger jednou z obětí bermudského trojúhelníku?

Teorie je to jistě lákavá, ale několikaměsíční vyšetřování již v roce 1986 za příčinu havárie označuje závadu těsnění, vinou které došlo k požáru a následnému výbuchu.

Raketoplán Challenger explodoval v roce 1986 tesně po startu.
Raketoplán Challenger explodoval v roce 1986 tesně po startu.

Byla havárie zinscenována?

Stejně jako v případě jiných známých tragédií, i po explozi Challengeru se objevuje řada konspiračních teorií s alternativní verzí události.

Podle jedné z nich bylo vše součástí propracovaného plánu na pozastavení vesmírných misí, k němuž po havárii skutečně došlo. Jedním z důvodů měly být peníze.

Do NASA a jejího vesmírného programu tou dobou teče nevídaný objem financí ze státního rozpočtu, přestože vesmír byl již dobyt a Spojené státy svému rivalovi ve studené válce jasně ukázaly, že mají navrch.

Byla to opravdu nehoda nebo zinscenována havárie?
Byla to opravdu nehoda nebo zinscenována havárie?

Panují ovšem obavy, že by náhlé přerušení misí NASA mohlo vyvolat nežádoucí reakci veřejnosti, která si vesmírné lety velmi oblíbila. Havárie podle konspiračních teoretiků mohla být jednou z možností, jak mise utnout a nenarazit přitom na rozhořčení občanů. Byl by ale někdo schopný za tímto cílem obětovat životy sedmi astronautů?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org, flickr.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.3.2024 265
Vodopády byly odjakživa úchvatným přírodním úkazem. Víte ale, že se k mnohým z nich vážou nejrůznější legendy a záhady? Zapomeňte na poklady, realita je často ještě mnohem podivnější! Nad vodopádem u kanadského jezera Ontario bývá často zataženo. Když však za deště vyjde slunce,
od 27.3.2024 1.9tis
Jedna z nejstřeženějších oblastí Spojených států amerických. Tak se často mluví o komplexu bunkrů, letišť, výzkumných center a podzemních chodeb, který se nachází uprostřed nevadské pouště. Před několika měsíci bylo nad Oblastí 51 zaznamenáno UFO. Dokazuje to, že má lokalita něco společného s návštěvníky z vesmíru?
od 25.3.2024 2.5tis
Americký chlapec jménem Sam se narodí v rodině, jež na něco, jako je reinkarnace, nikdy nevěřila. To se však záhy změní...     Když mu je 18 měsíců a rodiče mu zrovna mění plenky, chlapec se ke svému otci údajně nahne a poví mu: „Když jsem byl ve tvém věku, také jsem ti měnil plíny…“ Ve čtyřech letech pak Sam narazí na staré rodinné fotoa
od 25.3.2024 3.0tis
Delfíni jsou mořští savci, kteří si již ve starověku získali pozornost člověka. Zasloužily se o to jejich hravost a inteligence. Mohlo by se tak zdát, že například v oblasti Středozemního moře, kolébce antické civilizace, už nás nic – v kontextů světa delfínů – nepřekvapí. Opak je pravdou! V roce 1971 se poprvé objevilo hlášení o pozorování neznámé
od 24.3.2024 2.9tis
Rapa Nui, běžněji známý jako Velikonoční ostrov, je zvláštní a tajuplné místo. To se týká i zdejších soch moai. Jsou totiž nesmírně těžké a navíc byly na své místo dopravovány ze vzdálených míst. Jak to dělali lidé, kteří neměli k dispozici žádnou moderní techniku?   Český technik a experimentální archeolog Pavel Pave
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za