24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Neobjasněné události
3 x horory podle skutečných událostí: Do jaké míry se drží reality?
Michaela Vondrušková
od Michaela Vondrušková 1.12.2017
4.9tis
676
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Natočit opravdu děsivý horor, to není nic jednoduchého. Přesto existují filmy, které diváka vyděsí natolik, že nemůže v noci spát. Často to jsou snímky, které prý vznikly podle skutečných událostí.

EnigmaPlus vybrala 3 horory, jež mají mít reálnou předlohu. Opravdu se někdy tyto příběhy staly, nebo nás jen jejich tvůrci tahají za nos?

Paranormal Activity

Rok: 2007

Podle skutečnosti: ze 60%

Přestěhujete se do nového domu, ale záhy zjistíte, že tu nejste sami. Společnost vám dělá neznámá bytost, která se neváhá hrůzostrašně projevovat. To je zápletka snímku Paranormal Activity od izraelského režiséra ORENA PELIHO (*1970).

Hlavními postavami jsou MICAH a jeho přítelkyně KATIE. A právě na ni se zaměřila zlá bytost. Pronásleduje ji údajně už od mládí a v novém obydlí se její činnost ještě zintenzivní. Samy od sebe se zde otevírají a zavírají dveře, hýbou se předměty, na schodech jsou slyšet neznámé kroky, a mladý pár je dokonce fyzicky napadán. Co to řádí v jejich domě?

STRACH Z NEZNÁMA

Z filmu se dozvídáme, že zlá „věc“ je ve skutečnosti démon a chce posednout nevinnou ženu. Nakonec se mu to podaří a celý mrazivý příběh končí smrtí protagonistů. Po celý snímek divák zažívá neustávající napětí, které pramení spíše z očekávání toho, že se „něco“ stane, než ze sledování děsivých scén.

Právě takový druh strachu je však o to reálnější. Ve svém životě ho totiž zažil snad každý (ať už během noci v opuštěném bytě, nebo venku v potemnělé uličce). Mnoha lidem tak vytane na mysli otázka: Co když se útoky neznámé bytosti dějí i ve skutečnosti? Měli bychom se bát?

Vzkaz na okně, jenž obyvatele domu nabádal, aby dům opustili, byl pro Emmu Keeitch poslední kapkou.

KDYŽ V DOMĚ ŘÁDÍ DUCH

Přestože se zdá, že snímek Paranormal Activity je natočen podle skutečné události, žádný konkrétní reálný příběh v jeho pozadí nestojí. Ovšem, že se jedná o pouhou fantazii tvůrců, to rovněž nelze říci.

Je známo mnoho případů lidí, kteří tvrdí, že byli neznámou bytostí ve svých domech opravdu ohrožováni. Slavným případem je tak například řádění údajného poltergeista (hlučného ducha) v londýnské čtvrti Thornton Heath.

V roce 1970 se v domku jedné nejmenované rodiny začínají dít nevysvětlitelné jevy. Jedné srpnové noci je vzbudí rádio, které se samo od sebe zapnulo. Jeho hlasitost je na maximum a naladěna je jakási cizojazyčná stanice. A další úkazy na sebe nenechají dlouho čekat…

SVĚDECTVÍ PŘIBÝVAJÍ

Rodina je opakovaně terorizována. Některé zdroje popisují události takto: „Vánoční stromek se náhle začal divoce třást. Na Nový rok se pak v ložnici objevily čísi šlápoty, ačkoli tam nikdo nebyl…“ Jevy se stupňují až do té míry, že dokonce začnou vzduchem létat předměty.

Rodina se musí odstěhovat. Další podobný případ zažívají lidé kolem roku 1981 v anglickém Birminghamu. Zde se útoky soustředí hned na několik domů stojících vedle sebe. Jejich obyvatelé tvrdí, že jim jakási neznámá bytost vrhá kameny na střechy a do oken.

Policie je bezradná. „Vždy se to dělo, když jste usínali… Dostalo se to až do bodu, kdy nemůžete spát, jen čekáte, až se něco stane,“ líčí jedna ze svědkyň, NATALIE HOLFORD. Co za událostmi stálo? To se zjistit nikdy nepodařilo.

A útoky neznámých sil popisují lidé i v moderní době. Například EMMA KEEITCH z britské obce Hull v roce 2011 tvrdí, že se jí z jejího domu snažila opakovaně vyštvat neznámá bytost. Nakonec prý zanechala na jejím okně tajemný vzkaz:

„Odejděte!“ Jsou tyto historky pouhými výmysly lidí dychtících po pozornosti? Nebo fenomén útoků neznámých entit skutečně existuje, jak předkládá i fi lm Paranormal Activity?

Texaský masakr motorovou pilou

Rok: 2003

Podle skutečnosti: ze 30%

Americký snímek Texaský masakr motorovou pilou režiséra MARCUSE NISPELA (*1963) nepatří mezi duchařské horory. Jak už název napovídá, v tomto případě jde o krvavé řádění sériového vraha, který své oběti rozřezává motorovou pilou.

Ve filmu nese jméno THOMAS HEWITT, má znetvořenou tvář a žije se svojí rodinou v domě v americkém Texasu. Touží po mrtvých tělech, která stahuje z kůže a z ní si pokrývá svůj ohyzdný obličej. Filmový děj se odehrává v roce 1973, kdy do rukou vraha padne parta mladých lidí, kteří projíždějí Texasem.

Děsivě vypadající Hewitt vraždí jednoho po druhém, a to dokonce za tichého souhlasu místního šerifa! Příběh je divákovi naservírován coby rekonstrukce skutečných událostí, které se měly před desítkami let v Texasu odehrát.

Nechybí ani záběry „autentických“ policejních záznamů či dobových novinových titulků. Ovšem nejde pouze o mystifikaci filmařů?

Ed Gein byl u soudu uznán za nepříčetného.

MASAKR VE WISCONSINU

Všichni „fanoušci“ postavy Hewitta přezdívaného Leatherface (v překladu Kožená tvář) budou realitou zklamáni. Žádný vrah, kterého by s ním bylo možné ztotožnit, neexistuje. Respektive nikdy nežil nikdo, kdo by v Texasu vraždil motorovou pilou a kvůli svému znetvoření si pokrýval obličej kůží z mrtvol.

Přesto existoval jistý muž, jenž se fiktivnímu Hewittovi podobal. Píše se rok 1957 a ke statku ve vesnici Plainfield v americkém Wisconsinu přijíždějí policejní vozy. Strážníci vyskáčou ven a jdou prohledávat pozemek patřící místnímu podivínovi EDU GEINOVI (1906–1984).

Když vniknou do starého domu, oněmí hrůzou. Ze stropu visí tělo ženy, která je později identifikována jako BERNICE WORDEN. Její kotníky a zápěstí jsou přivázány ke speciální konstrukci, tělo je svlečené a bez hlavy. Policisté právě narazili na první hrůznou oběť šíleného vraha…

DOPLŇKY Z LIDSKÉ KŮŽE

Jak se záhy ukáže, Ed Gein má na svědomí celou řadu brutálních vražd. V jeho domě policie mimo jiné nalezne čtyři uřezané nosy, celé kusy lidských kostí, devět masek vytvořených z lidské kůže, pásek sešitý z ženských bradavek či stínítko na lampu vyrobené z kůže lidského obličeje.

Vyšetřovatelé zjistí, že děsivá sbírka pochází nejen z obětí, které Gein sám zabil, ale i z mrtvých těl, jež vykopal z nedalekých hrobů. Nakonec jsou Geinovi dokázány pouze dvě vraždy. Poprvé měl zabít majitelku nedalekého motorestu MARY HOGAN, jako druhou měl usmrtit vedoucí místního železářství BERNICE WORDEN.

Obě ženy nejprve střelil do hlavy a poté jim znetvořil těla. Šílený Ed Gein je navíc zřejmě i kanibal a nekrofil a u soudu je prohlášen za nepříčetného. Zbytek života tak stráví v zařízení pro mentálně choré doživotně odsouzené zločince.

Dodnes se však neví, kolik lidí vlastně zabil. V jeho blízkosti totiž došlo ke dvěma zmizením žen, jejichž těla nebyla nikdy nalezena. U Geinova statku policisté vykopali ostatky, jež se nepodařilo identifikovat.

Měl snad šílenec na svědomí mnohem více zrůdností? Proti jeho příběhu se Texaský masakr motorovou pilou může zdát jako slabý odvar.

Záhada Blair Witch

Rok: 1999

Podle skutečnosti: z 10%

„V říjnu 1994 zmizeli v lesích blízko Burkittsvillu v Marylandu tři studenti při natáčení dokumentu. O rok později byly nalezeny jejich záznamy.“ Takto začíná dnes již kultovní americký snímek nesoucí název Záhada Blair Witch.

Zápletka je jednoduchá: Tři studenti se vydají do lesů v blízkosti vesnice Burkittsville (dříve nesoucí název Blair) a chtějí tu natočit dokument o údajné čarodějnici, která měla žít ve zdejších lesích.

Od místních se dozvídají, že přilehlé končiny jsou poznamenány hrozivou událostí. Jistý RUSTIN PARR tu prý kdysi unášel děti do svého domu v lesích, kde je zabíjel. Později tento čin vysvětluje tak, že ho k němu nutila jistá zlá čarodějnice.

Trojice mladých lidí ve filmu neváhá a vybavena kamerami se vydává do míst, kde se dříve umíralo. Odhalí pravé pozadí tajuplného příběhu?

Filmové záběry působí autenticky. Ke snímku údajně neexistoval pořádný scénář.

ZÁBĚRY, JIMŽ UVĚŘÍTE

Záhada Blair Witch je hororem, a u takového žánru by bylo pošetilé očekávat dobrý konec. Ani ústřední trojice tohoto snímku se jej nedožije. Nedlouho poté, co vkročí do rozlehlých lesů, zjistí, že čarodějnice zde zřejmě dodnes opravdu žije.

Dává jim o sobě vědět prostřednictvím strašidelných symbolů a mladí lidé se z lesa nedokážou dostat. Několik dní bloudí stále dokola a nakonec zlé čarodějnici padnou do osidel. Snímek je děsivý zejména proto, že je podáván jako dokument a vystupují v něm samotní tvůrci.

Vypadá to, že se jedná o amatérské, a tudíž skutečné záběry. Je logické, že takové zpracování budí pochybnosti o tom, zda to, co sledujeme, je realita, či pouhá fikce.

PŘÍBĚH PANA BELLA

Jakkoli přesvědčivý je um filmařů, příběh představený ve snímku se nikdy nestal. Jediné, co lze považovat za inspiraci tvůrců, je starodávná legenda o „čarodějnici Bellových“ (v originále Bell Witch).

Tento příběh se má odehrát na počátku 19. století ve městě Adams (Tennessee, USA). Jistý JOHN BELL se vypraví do lesa na lov. Prochází houštinami, když najednou mezi stromy spatří cosi, co připomíná zpola zvíře, zpola bytost podobnou člověku.

John na tvora vystřelí, ten však zmizí tak rychle, jako se objevil. Když se Bell vrátí domů, začne teror. V jeho obydlí se ozývají podivné zvuky a rány a celou rodinu ohrožuje neviditelná síla. Vyšetřování odhalí, že Bellovy proklela čarodějnice.

Ovšem nikdo neví, jak se jí zbavit. Její útoky nakonec údajně vyústí až v Johnovu smrt. Tolik legenda.

V domě rodiny Bellových měla řádit zlá čarodějnice. A neváhala prý i vraždit! Ispirovali se tvůrci filmu právě tímto případem?

DŮKAZY CHYBÍ

Pověst o čarodějnici Bellových je prý v Americe považována za jeden z nejprůkaznějších případů existence paranormálních jevů. A jako předloha k filmu Záhada Blair Witch poměrně sedí. Ovšem někteří lidé zpochybňují i pravdivost této legendy.

První zmínky o ní údajně pocházejí z konce 19. století a stanou se základem pro vyprávění pozdější. Jenže jejich obsah je postupně měněn, a zdá se dokonce, že v původní verzi čarodějnice ani nebyla nikterak zlá.

Celá věc tedy působí spíše jako zcela smyšlená bajka. Jak uvádí americký spisovatel BRIAN DUNNING (*1965): „Protože neexistuje žádná spolehlivá dokumentace, že by se některá z událostí stala, není už po čem pátrat.“ Vzhledem k tomu, že se příběh rodiny Bellových prokázat nedá, snímek Záhada Blair Witch možná žádnou skutečně reálnou předlohu nemá.

Foto: mirror.co.uk+ archiv Enigmy
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.5tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.4tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.6tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.5tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]