reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Pravdy, nebo mýty o Adolfu Hitlerovi…
Pavel Beneš
od Pavel Beneš 11.11.2021
3.3tis
329
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Nikdo se neptá, kde vzal Stalin knír. Jídelníček Kim Ir-Sena nikoho nezajímá. Ani Kaddáfího drogy. Na rozdíl od toho nervního ukřičeného nácka, jehož život je plný bizarních faktů, mýtů i perliček.

 …knírek

Odkud se vzal kartáček pod nosem, charakteristický rys jeho vzhledu? Přes nápadnou shodu není poctou Charlie Chaplinovi (1889-1977), jak se občas tvrdí. Spíš torzem původní chlouby, kterou míval pod nosem.

Jako mladý totiž nosí mohutný knír. Pečlivě si ho voskuje, špičky kroutí nahoru, a je na něj patřičně hrdý. Pyšní se jím ještě na počátku první světové války, ale z fronty se už vrací bez něj.

Ke změně však nevelí módní trendy, jak se dlouho věřilo, ale velitel jeho jednotky. „Oholit! Ten knír musí dolů,“ nařizuje a jeho ztrátu nese Hitler velmi těžce. Není však zbytí. Na frontu dorazila novinka.

Bojové plyny. A jeho navoskovaná chlouba by mu překážela v nasazené plynové masky. Vysvětlení objeví historici ve vzpomínkách jeho spolubojovníka, německého spisovatele Alexandera Moritze Freye (1881–1957).

Mohutný knír musel shodit za 1. světové války a už u toho kartáčku zůstal(Bundesarchiv, Bild 146-1974-082-44 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)

…vegetariánská strava

Pokud lze označit Hitlera za vegetariána, je jím z donucení, nikoli z přesvědčeni. Rozhodně není žádný útlocitný milovník zvířátek, který by se kvůli nim zřekl masa. Ve skutečnosti miluje šunku, kaviár, játrové knedlíčky a také plněná holoubata.

„Byla jeho oblíbenou pochoutkou a často si je u nás v hotelu dopřával,“ vzpomíná ve své knize slavná anglická kuchařka Dionne Lucasová (1909–1971). K vegetariánské stravě ho nežene láska ke zvířátkům, ani strach z rakoviny, a už vůbec ne pohled na pitvu jeho milenky Geli Raubalové (1908–1931), jak tvrdí ve své knize John Toland (1912–2004).

Taková citlivka Hitler rozhodně není. Důvodem jsou spíš prdy. Přesněji řečeno žaludeční problémy. Už od mládí ho totiž trápí křeče v břiše, časté říhání, a také silná plynatost. Kvůli těmto zdravotním potížím nejen bere velké množství léků, ale také se musí krotit v jídle, což mu jako požitkáři dělá značné potíže.

Hitler je zapřisáhlý vegetarián, jeho pes však nikoli. (Bundesarchiv, B 145 Bild-F051673-0059 / CC-BY-SA, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

…pervitin

Hitler drogy odsuzuje. Zejména kokain, který označuje za „židovskou drogu“. Jenže nakonec sám na drogách končí, o což se postará jeho osobní lékař Theodor Morell (1886-1948). Mastičkář a šarlatán, kterému Hitler bezmezně věří a nechá do sebe horem, dolem i jinudy, cpát cokoli, co mu vnutí.

Podle lékařských záznamů, které se podaři získat americké rozvědce, užívá Hitler v průběhu války přes 70 různých léků. Mimo jiné také posilující koktejly tvořené z velké části návykovými látkami, mezi nimiž nechybí efedrin, kodein, ale hlavně metamfetamin, alias pervitin.

Od srpna srpna 1943, kdy nacisté prohrají tankovou bitvu u Kursku a Spojenci se vylodí na Sicílii, kdy potřebuje být vyčerpaný Hitler fit a plný energie, také koktejl Pervitinu a Eudokalu, léku na utišení žaludečních křečí, jeho základem je, stejně jako u heroinu, morfin.

„V době poslední ofenzívy, už byl pod jejich vlivem každý den a koncem války už byl zcela mimo realitu.“ tvrdí novinář Norman Ohler (*1970). Podle mnohých není třes rukou, patrný na jeho záběrech z posledních dnů války, způsoben Parkinsonovou chorobu, ale abstinentními příznaky poté, co mu došly zásoby „léků“.

A4 je zapřishlý nepřítel drog, většinou vypadá jako pořádně sjetý a navíc i jako narkoman končí. (Bundesarchiv, Bild 102-10460 / Hoffmann, Heinrich / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)
Foto: viz popisky
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.7.2022 1
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.5tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.3tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]