Zřícenina hradu Kunětická hora je působivou dominantou v rovinaté krajině. Vrchol stejnojmenného kopce byl osídlený od pravěku, teprve založení středověké fortifikace mu ovšem dalo charakteristickou siluetu. Podzemí pod hradem přitahuje pozornost veřejnosti. Existuje totiž i teorie, že z hradu vede tajná chodba až do Pardubic!
Hrad na vrcholu Kunětické hory byl založený na přelomu třináctého a čtrnáctého století. Od konce sedmnáctého století je pevnost na vrcholu Kunětické hory uváděna jako opuštěná. Prováděly se jen nezbytné opravy.
Část hradu byla rekonstruována ve dvacátých letech minulého století. V padesátých letech se zde dokonce plánovala výstavba skokanského můstku!
Zaplavila chodbu říční voda?
Existence tajné chodby vedoucí z Kunětické hory je spojována se šlechtickým rodem Pernštejnů. Zachovala se i datace výstavby této chodby. Mělo se jednat o rok 1511. Cílem bylo získání skrytého koridoru pro vstup i rychlé opuštění hradu.
Chodba prý byla na počátku šestnáctého století dokončena. Není tak vyloučeno, že mohla navazovat na starší pardubické podzemí.
Zkázu jí však měl přinést přelom osmnáctého a devatenáctého století, kdy byla nešťastnou náhodou zaplavena vodou z řeky Labe. Vypráví se o nehodě, kdy dělníci při stavbě mostu přes Labe narušili říční dno – a s ním i strop tajné chodby pod řekou vedoucí.
Bonus v podobě pokladu
Legenda o tajné chodbě z Kunětické hory v sobě obsahuje i starší zprávu o takzvaném opatovickém pokladu, který měli benediktini z opatovického kláštera ukrýt kdesi na Pardubicku.
Cennosti velké hodnoty by tak mohly být příjemným bonusem pro objevitele tajné chodby z Kunětické hory do Pardubic. Zatím však chodba objevena nebyla. Pravdou je, že historikové jsou k její existenci velmi skeptičtí, eufemisticky řečeno.