Každé významné události i mnohých osobností se zuby nehty drží více či méně věrohodné konspirační teorie. Mnohé však zdaleka nemají zuby a nehty tak ostré, jak by jejich autoři a příznivci chtěli. Platí to i pro ty nejznámější, které už se většinou pod tíhou důkazů dávno rozdrolily a zbortily. Pojďte si s společně s EPOCHOU prosvištět ty nejznámější.
Nejprve navštívíme geniálního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, kterého prý z duše nenáviděl jeho konkurent Salieri, a to tak moc, že ho nakonec otrávil. Omyl – teorii rozdmýchá hlavně film Amadeus, ale vyšetřování z roku 1997 nic takového neprokáže. Podobné je to i s přistáním na Měsíce. Existuje dav lidí, který si myslí, že k ničemu takovému nedošlo a vše bylo nahráno v hollywoodských studiích. Podle odhadů by ale muselo být do spiknutí zapojeno asi 400 000 lidí, kteří by celý život museli tajemství udržet. Je to vůbec reálné? Navíc jsou v roce 2009 vyfoceny sondou Lunar vyšlapané cestičky, které astronauti na Měsíci po sobě zanechali. A pak tu máme ještě 11. září. Událost, která si na sebe nabalila obrovské množství konspirací. Vědci je postupně smetávají ze stolu, jako v případě, že mělo jít o řízenou demolici. Stačí znát jen základy fyziky.
Za korunou i nosorožcem
Konspirační teorie ale nejsou jediné, které v EPOŠE s pořadovým číslem 19 najdete. Lupou se podíváme na Svatováclavskou korunu, kde budeme hledat nejen vzácné kameny, ale i údajný trn z Kristovy koruny. Seznámíme se s tragickými osudy dětských panovníků, kteří vládnou v době, kdy si jejich vrstevníci hrají, a osud jim nerozdal zrovna dobré karty. Utíkat budeme před nemotorným, ale nebezpečným nosorožcem, který může metat rychlostí až 55 km/h, páří se jako Casanova a jeho roh je cennější než zlato, tedy alespoň v tradiční čínské medicíně. Dotkneme se i kontroverzního tématu eutanazie a představíme Matku Terezu v trošku jiném světě. EPOCHU 19/2022, která vychází poslední srpnový den, byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Titul objednávejte ZDE