Na světě je řada různých památek po našich předcích, nad nimiž zůstáváme v němém úžasu. Jedním takovým je i chrám Kailas, který se nachází v indickém komplexu jeskyně, zvaném Éllóra.
CHRÁM KAILAS
Chrám byl zasvěcen Šivovi a je to místo, které je i dnes obestřeno tajemstvím a celou řadou nevysvětlitelných úkazů. Je neřešitelným oříškem pro vědce i techniky, neboť podle jejich mínění by ani dnešní technologie jeho výstavbu nezvládla.
A přesto byl vytesán z jediné skály před 1200 lety. Nachází se ve státě Maháráštra v západní Indii a patří k nejpůsobivějším starověkým hinduistickým chrámům.
Je součástí jeskynního komplexu Éllora, která na více než dvou kilometrech obsahuje 34 klášterů a chrámů. Podle odborných odhadů bylo při výstavbě komplexu odvezeno asi 400 000 tun horniny. Zajímavé je, že toto obrovské množství horniny nebylo nikde nalezeno. Kam se podělo, je další záhadou.
Jeho pojmenování bylo odvozeno od hory Kailas, sídlo boha Šivy, To proto, že při jeho objevení byl celý chrám schován pod nánosy bílé omítky a vypadal přesně jako zmíněná hora naproti.
Chrám Kailas má hloubku 50 m, je široký 33 m a vysoký 30 m, tedy jeden z největších monolitů na světě.
O hloubce, místo výšky, mluvíme proto, že stěny chrámu byly „vyřezávány“ s maximální přesností, a to směrem odshora dolů.
VÝZDOBA
Obrovské monolitické sloupy na nádvoří, které lemují vstup do chrámu z obou stran, jsou obzvláště pozoruhodné.
Práce zde trvaly po staletí, neboť stěny chrámu i nádvoří jsou zdobeny obrovským množstvím sochařské výzdoby. Jsou to nejen sochy oblíbených zvířat, jakými jsou sloni, lvi nebo různí mořští tvorové.
Mezi sochařské prvky patří také velká plejáda mužských a ženských erotických postav, podle různých pověstí.
ZÁHADY PŘETRVÁVAJÍ
I když archeologové věnovali výzkumu této lokality maximální úsilí, dodnes nevědí, kdo chrám vlastně postavil a za jakým účelem.
Ale o tom, že chrám Kailas je ukázkou pozoruhodné, až neuvěřitelné dovednosti našich předků, není vůbec pochyb. Dokázali vytvořit tak obrovskou monolitickou strukturu pouze s použitím ručních nástrojů, jako jsou kladiva, dláta a krumpáče. Ovšem zase na to měli čas řadu stovek let.