Rekordních 908 dnů strávil ve vesmíru malý nepilotovaný raketoplán Boeing s označením X-37B. Mezi lidmi, kteří se zabývají konspiracemi, je tento stroj stejnou legendou jako mezi těmi, které zajímají prostě jen lety do vesmíru.
Důvod je jednoduchý: Poslání raketoplánu X-37B je totiž tajné a o jeho úkolech toho víme jen velmi málo.
Raketoplán poprvé vzlétl v roce 2010 a od té doby absolvoval už šest letů. Všechny přitom pod hlavičkou amerického letectva, které je však – podle některých konspirátorů – jen zakrytím faktu, že za projekty raketoplánu stojí výzkumná agentura DARPA.
Ta je řízena a placena přímo z Pentagonu (americké ministerstvo obrany – pozn. red.) a bývají jí přisuzovány nejrůznější tajné projekty.
Právě DARPA má mít na svědomí různé sledovací programy a někteří lidé věří, že se také snažila ovlivňovat počasí skrze dnes až mytický projekt HAARP. Ať už je to tedy se zadavatelem úkolů pro raketoplán jakkoliv, jisté je, že jeho mise jsou povětšinou drženy v tajnosti a veřejnost se toho o nich dozvídá jen velmi málo.
Obecně se má za to, že hlavní úkoly raketoplánu jsou v rovině nejrůznějších experimentů. Na orbitu údajně vynáší různé přístroje, jejichž úkolem je především pozorovat, shromažďovat informace a data a analyzovat je.
Má jít především o různé optické a infračervené senzory nebo o přístroje zkoumající vlastnosti materiálů ve vesmírném prostředí. „X-37B posouvá hranice experimentování.
Schopnost provádět experimenty na oběžné dráze a bezpečně výsledky přivézt domů je velmi cenná pro letectvo i vědeckou komunitu,“ tvrdí americký plukovník Joseph Fritschen. Jenže testy jsou podle všeho jen jedna strana mince.
Raketoplán do kosmu také vozí nemalé množství nákladu. Jde prý často o přístroje, nebo dokonce o malé družice nejasného účelu. Podivné je v tomto směru hlavně utajení. Pokud by šlo totiž čistě o výzkumné projekty, nebyl by k němu přílišný důvod.
A tak stále existuje mnoho lidí, podle kterých raketoplán do kosmu vynáší protidružicové zbraně, nebo podle kterých tam možná dokonce sám plní nějaké výzvědné či záškodnické funkce. Ostatně jak jinak si vysvětlit, že ho Američané nechali na orbitě 2,5 roku?