Právě vyšlo letošní třetí číslo vašeho oblíbeného časopisu Můj čas na kafíčko pro vaše hobby a volný čas.
A stejně jako obvykle, je i nyní plné zajímavých článků ze světa hobby, kreativity a zahradničení. Tentokrát jsme se zaměřili na probouzející se zahradu a vítání jara. Přinášíme vám inspiraci, jak vylepšit zahrádku, která možná není tak úplně podle vašich představ a nechybí samozřejmě ani pořádná porce kreativních nápadů a dekorací, které rozzáří váš domov, vše doplněné o skvělé recepty a péči o domácí mazlíčky.
Dozvíte se například, proč jsou vyvýšené záhony pro vaši zahradu skvělou volbou. Zatímco většina je považuje za dokonalý designový prvek, který oživí každou zahradu, jiní na ně nedají dopustit kvůli jejich praktickým výhodám. Pokud totiž váš pozemek nedisponuje kvalitní půdou, na které byste bez starostí pěstovali oblíbené plodiny, tyto záhony tento problém hravě vyřeší.
Ocení je navíc i ti, které trápí bolesti zad a kloubů. Podle vašich preferencí totiž můžete nastavit jejich výšku, což vám značně usnadní práci. Vyvýšený záhon ale není rozhodně jen jeden. Úplně jinak mohou vypadat v moderní zahradě a zcela jinou tvář zase mívají na zahradách přírodních.
Dřevo je základ
Mezi nejoblíbenější materiál pro „zarámování“ záhonu patří určitě dřevo, jenže i to může vypadat různě. Cenově dostupné je především dřevo měkké, tedy smrkové, ale to se dlouhodobě nevyrovná s deštěm, střídáním horkého a studeného počasí a v zimě pak se sněhovou nadílkou a mrazem. Proto je měkké dřevo nutné nejlépe namořit proti houbám a ještě ho natřít ochranným nátěrem. Trochu jiné možnosti pak nabízí tvrdé dřevo, tedy český dub nebo modřín. Obě dřeva si skvěle poradí s jakýmikoli povětrnostními podmínkami dokonce i bez moření a nátěru. I tak je ale naprosto stěžejní zamezit jeho kontaktu se zeminou. Dřevěné záhony stejně tak nesmí být na zemině ani postaveny, proto se doporučuje položit je buď na vrstvu štěrku, nebo na podklad z cihel.
Záhony bez dřeva
I takové existují a na zahradě jim to náramně sluší. Třeba v anglické zahradě perfektně vyniknou záhony z cihel, ale jako stavební materiál se dá použít i štípaný nebo přírodní kámen. Finančně náročnější variantou je pak slitina corten, která nejlépe zapadne do moderní nebo minimalistické městské zahrady. Dřevo je ale i tak jedničkou mezi materiály, ze kterých lze vyvýšený záhon postavit. Navíc se hodí do každé zahrady.
Jako okrasný prvek zahrady
Za vyvýšené záhony se rozhodně nestyďte, stane se z nich totiž velmi důležitý prvek zahrady. Právě proto je neskrývejte, ale naopak je postavte na dobře viditelné místo. Zeleninové záhony sice patří i tak do užitkové zahrady, ale jeden vyvýšený záhon si můžete dovolit i u terasy, kde na něm vypěstujete zdravé bylinky na grilování.
Záhony z recyklovaných materiálů
Vyvýšený záhon se dá postavit i z materiálů, které dříve sloužily k jinému účelu. Pokud vám přebývají palety, i z nich toho hodně vyrobíte. Kromě pohodlného zahradního nábytku se z nich dají vykouzlit i záhony. Palety stačí jen upravit na výšku záhonů a spojit je vruty. Mezery mezi prkny je možné vyplnit dřevem z rozebraných palet, ale propadávání zeminy zabrání i nopová fólie, která by měla ochránit vnitřní stranu záhonu.
Dřevo můžete ponechat v původní podobě, nebo ho můžete zbrousit a natřít barevným nátěrem, díky kterému možná ani nepoznáte, že se kdysi dávno jednalo o palety. Staré dřevo Na výrobu záhonů se hodí vlastně jakékoli dřevo, které jste získali třeba při rozebrání jiné stavby. Mělo by být každopádně zdravé, aby na zahradě vydrželo hezkých pár let. V případě, že tomu tak není, bude třeba ho dostatečně ošetřit. Dobrou volbou budou i starší podlahová prkna. Staré, již jednou využité dřevo ovšem bude nutné pořádně obrousit a také natřít.
Nebojte se využít vrbové proutí
Nízké vyvýšené záhony zarámujete také haťovým systémem. Budete k němu ale potřebovat velké množství vrbových proutků. Ty musíte navzájem proplést, takže se vytvoří odolné hatě. Tento systém se v minulosti často používal například na stavbu plotů nebo na zpevnění cest v blátivém terénu. V současné době se s ním setkáte hlavně v přírodních zahradách, na kterých se preferuje použití ryze přírodních materiálů. A nutno podotknout, že vypadají vskutku báječně.
V aktuálním vydání se však dozvíte mnohem více. Třeba to, kam vyrazit za zábavou. A věřte, že výletem za neodolatelnou čokoládou jistě nikdo nepohrne. Poradíme vám také, jak správně pečovat o mramor, aby byl stále jako nový nebo jaký pěstební substrát bude pro vaše rostliny a plodiny ten pravý. Časopis můžete koupit za pouhých 34,90 Kč.
Předplatné titulu objednávejte ZDE