23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Vstala Margorie McCall z mrtvých?
Vstala Margorie McCall z mrtvých?
od 22.2.2023
3.4tis
Na hrobě Margorie McCall se lze dočíst: „Žila jednou, pohřbena byla dvakrát.“
370
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Překvapený John McCall vytřeští oči, zbledne a spadne mu brada. Ve veřejích dveří, které otevřel, totiž stojí postava, nápadně připomínající jeho ženu Margorii.

Ta má být ale mrtvá. John se zbytkem rodiny ji před pár dny pochoval na místním hřbitově. Koho tedy před sebou vidí? Jde o jeho manželku, ducha nebo má záhada úplně jiné vysvětlení?

Na hrobě Margorie McCall se lze dočíst: „Žila jednou, pohřbena byla dvakrát.“ Lurganská rodačka byla několik dní pohřbena. Pak se ale probrala k životu. Žena Margorie byla pohřbena i s drahým prstenem. Takhle se probral z rakvi.

Čísi vetchá ruka setře z náhrobku listí a vrstvu mechu. Když tak učiní, objeví se na kameni podivný nápis. „Lived Once, Buried Twice“, tedy „Žila jednou, pohřbena byla dvakrát“, je možné se na něm dočíst.

Hrob se nachází na hřbitově Shankill v severoirském městečku Lurgan. V zemi pod ním lze najít ostatky Margorie McCall, jež se narodila v 17. století.

Za manžela měla doktora Johna McCalla, s nímž přivedla na svět několik dětí. V roce 1705 se ovšem vážně rozstonala. Lékaři si s její nemocí nevěděli rady, a proto ji izolovali od ostatních.

„Její stav se rychle zhoršoval, načež Margorie záhy skonala,“ píše publicista Mark McConville. Opravdu ale zemřela, nebo nebohou ženu omylem pohřbili zaživa?

Lurganská rodačka byla několik dní pohřbena. Pak se ale probrala k životu.
Lurganská rodačka byla několik dní pohřbena. Pak se ale probrala k životu.

Krvácí jí prst

Potemnělým hřbitovem Shankill se rozléhá šeptání a zvuk lopaty zajíždějící pod zem a vyhazující hlínu. Margorie je totiž pohřbena i s drahým prstenem, který jí po smrti není možné sundat z prstu.

Informace se záhy donese k vykradačům hrobů, kteří se pod rouškou tmy vydají k místu jejího posledního odpočinku. Vykopou Margoriinu rakev, otevřou ji a chtějí jí prsten vzít.

To se jim nedaří, a tak jeden z mužů vezme nůž s tím, že jí prst uřízne. Jakmile po něm přejede ostřím, vyřine se z něj krev. „V tom okamžiku Margorie zalapala po dechu, posadila se a otevřela oči,“ popisuje další dění záhadolog Brent Swancer. Žena se následně rozkřičí a lupiči se s děsem ve tváři dají na úprk.

Žena Margorie byla pohřbena i s drahým prstenem.
Žena Margorie byla pohřbena i s drahým prstenem.

Přízrak, nebo zombie?

Ozve se zaklepání. „Kdyby vaše matka žila, přísahal bych, že to klepe ona,“ pronese John McCall ke svým dětem a vydá se ke dveřím. Když je otevře, strne hrůzou. Na prahu stojí pobledlá Margorie. Ta totiž z rakve vstane a vydá se domů.

„Řada lidí ji viděla na ulici, jak jde po cestě ve špinavých šatech a s hrudkami hlíny ve vlasech, a byli přesvědčeni o tom, že vidí ducha,“ dozvídáme se. O přízrak ovšem nejde, ani o zombie, jak si možná myslí další svědci. Co bleskne hlavou Johnovi, nevíme. Strašlivě se nicméně vyděsí, celý zesiná a s infarktem se mrtvý sveze k zemi.

Porodí několik dětí

Rakev s tělem paní McCall opět klesá pod zem. Děje se tak ovšem řadu let po jejím „zmrtvýchvstání“. Margorie se totiž po návratu domů uzdraví, později se znovu vdá a přivede na svět několik dětí. Jinak prý vede nudný, obyčejný život. Po smrti jsou její ostatky pohřbeny na stejné místo jako poprvé.

„Na základě výzkumu, který jsem provedl, věřím, že je příběh pravdivý,“ upozorňuje renomovaný historik Jim Conway. Že by lurganská rodačka vstala z mrtvých, odmítá. Podle něj byla za mrtvou považována omylem.

Lékařská věda byla v plenkách a doktoři si zřejmě nevšimli slabých životních funkcí. Margorie ale pod zemí strávila několik dlouhých dní. Je to vůbec možné, nebo šlo přece jen o zázrak?

Takhle se probral z rakvi.
Takhle se probral z rakvi.

Také se probral v rakvi

Z honosné hrobky se linou zvuky podobné škrábání. „Bůh nás ochraňuj,“ křižují se věřící. Mnichům o tom neřeknou, a tak je hrob otevřen až po třech dnech.

„Bylo však už pozdě,“ poznamenává historik Julius Košnář (1862–1934). Jen pár let poté, co se v rakvi k životu probrala Margorie, došlo k podobnému případu také u nás.

V prosinci roku 1712 byl v pražském kostele sv. Jakuba Většího pohřben kancléř Jan Václav Vratislav z Mitrovic (1670–1712). Z místa jeho posledního odpočinku se záhy začal ozývat lomoz.

Když mniši po třech dnech odklopili mramorovou desku, našli otevřenou rakev a tělo s rozervanými šaty.

Kancléř byl zřejmě pohřben v bezvědomí, z něhož se probral. Z krypty se ale na rozdíl od Margorie nemohl dostat. Že tak skončí, prý kancléř tušil. Třikrát se mu zdál sen o pohřbení zaživa.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 22.2.2024 1.5tis
50 diváků v publiku zalapá po dechu. Právě jsou svědky toho, jak se z podlahy do vzduchu sám od sebe vznáší stůl! Jezdí ze strany na stranu, cosi neviditelného do něj klepe a celé to zachycují televizní kamery! Jde jen o povedený kouzelnický trik, nebo kanadští badatelé v 70. letech prolomili hranici nemožného?     Kanadský doktor psyc
od 21.2.2024 2.1tis
Je láska silnější než smrt? Všichni doufáme, že odpověď na tuto otázku zní ano. A najdou se i lidé, kteří tvrdí, že je to jisté. Zažili totiž na vlastní kůži situace, kdy jim jejich mrtví milovaní dali znamení ze záhrobí. Podlehli jen vlastní touze po tom, aby úmrtím člověka nic nekončilo? Nebo se takové tajemné romantické příběhy někdy doopravdy dějí?   Bill a Judy Guggenheimovi jsou au
od 19.2.2024 2.6tis
Při návštěvě obce Koněprusy ve Středočeském kraji bývá cílem většiny turistů prohlídka známých krápníkových jeskyní. Ty však zdaleka nejsou jedinou zdejší zajímavostí. Zaujmout by mohl například i neobvyklý název vrchu Kotýz v blízkosti obce, který je opředen nejednou legendou, a to často již z dob keltského osídlení... Starobylý kult koně Pohybujeme se přib
od 19.2.2024 3.4tis
Slečna J. M. Biggs se roku 1908 prochází u řeky Stour v anglickém Hampshiru, když si všímá postavy muže naklánějícího se nad vodu. Asi vyhlíží loď, myslí si, ale jakmile se k němu přiblíží, málem omdlí. Ten člověk nemá hlavu! Přízrak zmizí, a slečna Biggs se třese ještě v roce 1939, kdy o něm vypráví do novin...     Může to znít zvláštně, ale jako kdyby byla Anglie pro bezhlavé duchy tou
od 17.2.2024 3.0tis
V souvislosti s fenoménem UFO se nejčastěji hovoří o případech v USA, Kanadě, Rusku či Velké Británii. Ale jak jsme na tom my? Bývají i nad naší republikou pozorována záhadná světla a podivné vyspělé stroje? Odpověď zní „ano“! Přinášíme 5 nejslavnějších a dosud neobjasněných pozorování z našich krajin.   Neidentifikovatelné létající objekty jsou častým jevem i v České republice. Ačkoli
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty,
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd