24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Vstala Margorie McCall z mrtvých?
Vstala Margorie McCall z mrtvých?
od 22.2.2023
3.4tis
Na hrobě Margorie McCall se lze dočíst: „Žila jednou, pohřbena byla dvakrát.“
370
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Překvapený John McCall vytřeští oči, zbledne a spadne mu brada. Ve veřejích dveří, které otevřel, totiž stojí postava, nápadně připomínající jeho ženu Margorii.

Ta má být ale mrtvá. John se zbytkem rodiny ji před pár dny pochoval na místním hřbitově. Koho tedy před sebou vidí? Jde o jeho manželku, ducha nebo má záhada úplně jiné vysvětlení?

Na hrobě Margorie McCall se lze dočíst: „Žila jednou, pohřbena byla dvakrát.“ Lurganská rodačka byla několik dní pohřbena. Pak se ale probrala k životu. Žena Margorie byla pohřbena i s drahým prstenem. Takhle se probral z rakvi.

Čísi vetchá ruka setře z náhrobku listí a vrstvu mechu. Když tak učiní, objeví se na kameni podivný nápis. „Lived Once, Buried Twice“, tedy „Žila jednou, pohřbena byla dvakrát“, je možné se na něm dočíst.

Hrob se nachází na hřbitově Shankill v severoirském městečku Lurgan. V zemi pod ním lze najít ostatky Margorie McCall, jež se narodila v 17. století.

Za manžela měla doktora Johna McCalla, s nímž přivedla na svět několik dětí. V roce 1705 se ovšem vážně rozstonala. Lékaři si s její nemocí nevěděli rady, a proto ji izolovali od ostatních.

„Její stav se rychle zhoršoval, načež Margorie záhy skonala,“ píše publicista Mark McConville. Opravdu ale zemřela, nebo nebohou ženu omylem pohřbili zaživa?

Lurganská rodačka byla několik dní pohřbena. Pak se ale probrala k životu.
Lurganská rodačka byla několik dní pohřbena. Pak se ale probrala k životu.

Krvácí jí prst

Potemnělým hřbitovem Shankill se rozléhá šeptání a zvuk lopaty zajíždějící pod zem a vyhazující hlínu. Margorie je totiž pohřbena i s drahým prstenem, který jí po smrti není možné sundat z prstu.

Informace se záhy donese k vykradačům hrobů, kteří se pod rouškou tmy vydají k místu jejího posledního odpočinku. Vykopou Margoriinu rakev, otevřou ji a chtějí jí prsten vzít.

To se jim nedaří, a tak jeden z mužů vezme nůž s tím, že jí prst uřízne. Jakmile po něm přejede ostřím, vyřine se z něj krev. „V tom okamžiku Margorie zalapala po dechu, posadila se a otevřela oči,“ popisuje další dění záhadolog Brent Swancer. Žena se následně rozkřičí a lupiči se s děsem ve tváři dají na úprk.

Žena Margorie byla pohřbena i s drahým prstenem.
Žena Margorie byla pohřbena i s drahým prstenem.

Přízrak, nebo zombie?

Ozve se zaklepání. „Kdyby vaše matka žila, přísahal bych, že to klepe ona,“ pronese John McCall ke svým dětem a vydá se ke dveřím. Když je otevře, strne hrůzou. Na prahu stojí pobledlá Margorie. Ta totiž z rakve vstane a vydá se domů.

„Řada lidí ji viděla na ulici, jak jde po cestě ve špinavých šatech a s hrudkami hlíny ve vlasech, a byli přesvědčeni o tom, že vidí ducha,“ dozvídáme se. O přízrak ovšem nejde, ani o zombie, jak si možná myslí další svědci. Co bleskne hlavou Johnovi, nevíme. Strašlivě se nicméně vyděsí, celý zesiná a s infarktem se mrtvý sveze k zemi.

Porodí několik dětí

Rakev s tělem paní McCall opět klesá pod zem. Děje se tak ovšem řadu let po jejím „zmrtvýchvstání“. Margorie se totiž po návratu domů uzdraví, později se znovu vdá a přivede na svět několik dětí. Jinak prý vede nudný, obyčejný život. Po smrti jsou její ostatky pohřbeny na stejné místo jako poprvé.

„Na základě výzkumu, který jsem provedl, věřím, že je příběh pravdivý,“ upozorňuje renomovaný historik Jim Conway. Že by lurganská rodačka vstala z mrtvých, odmítá. Podle něj byla za mrtvou považována omylem.

Lékařská věda byla v plenkách a doktoři si zřejmě nevšimli slabých životních funkcí. Margorie ale pod zemí strávila několik dlouhých dní. Je to vůbec možné, nebo šlo přece jen o zázrak?

Takhle se probral z rakvi.
Takhle se probral z rakvi.

Také se probral v rakvi

Z honosné hrobky se linou zvuky podobné škrábání. „Bůh nás ochraňuj,“ křižují se věřící. Mnichům o tom neřeknou, a tak je hrob otevřen až po třech dnech.

„Bylo však už pozdě,“ poznamenává historik Julius Košnář (1862–1934). Jen pár let poté, co se v rakvi k životu probrala Margorie, došlo k podobnému případu také u nás.

V prosinci roku 1712 byl v pražském kostele sv. Jakuba Většího pohřben kancléř Jan Václav Vratislav z Mitrovic (1670–1712). Z místa jeho posledního odpočinku se záhy začal ozývat lomoz.

Když mniši po třech dnech odklopili mramorovou desku, našli otevřenou rakev a tělo s rozervanými šaty.

Kancléř byl zřejmě pohřben v bezvědomí, z něhož se probral. Z krypty se ale na rozdíl od Margorie nemohl dostat. Že tak skončí, prý kancléř tušil. Třikrát se mu zdál sen o pohřbení zaživa.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 23.9.2023 1.4tis
Nesčetná svědectví vyprávějí o podivných úkazech a hrůzostrašných zvucích, které děsí výletníky i za bílého dne. Oblast kolem texaského mostu Old Alton přitahuje vyšetřovatele nadpřirozených jevů z celého světa. Může za to legenda vyprávějící o afroamerickém farmáři, který byl na mostě kdysi oběšen, ale jeho tělo prý ze smyčky zmizelo a nikdy se nenašlo.
od 22.9.2023 2.1tis
O skutečnosti, že některá místa snad mohou přitahovat negativní energii a opakovaně tak na nich dochází k tragickým událostem, lidstvo ví již odedávna. Často jimi jsou například nejen bývalá bojiště, ale i takové silnice... Nebezpečné Makotřasy V České republice můžeme vražedných silnic najít hned několik. V mnoha případech se však nejedná o nepřehledný řidi
od 22.9.2023 2.7tis
Strašidelná panenka George, vytvořená z vlasů a očí zemřelého muže, údajně lidem ve své blízkosti způsobuje bolesti hlavy. Totéž při sledování březnového vysílání pořadu Lovci pokladů, v němž se George objevuje, pociťuje i řada diváků. Kvůli bolestem hlavy pak hromadně vypínají televizory. Dokáže panenka působit potíže i na dálku? Oblíbený pořad britské t
od 20.9.2023 2.8tis
Ty nejslavnější a nejdramatičtější případy možná pocházejí z druhé poloviny 20. století, hluční duchové jsou však aktivní i v současnosti. Záhadné síly stále terorizují své oběti v jejich domech a poltergeisti nejsou o nic méně zákeřní. Případy z posledních deseti let naopak dokládají, že jejich projevy ani síla se nemění. Poltergeist ze Zim
od 19.9.2023 2.7tis
Ještě na začátku roku 2009 je dvaadvacetiletý Brit Rob Ball obyčejný student, který si čas od času vyrazí za zábavou. Při jedné takové příležitosti je ale brutálně napaden a s těžkým poraněním hlavy skončí v nemocnici. Nějaký čas poté, co se probudí z kómatu, si najednou uvědomí, že dokáže předvídat budoucnost různých lidí.     Mladý A
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Takový vztah jsem nikdy nezažila
skutecnepribehy.cz
Takový vztah jsem nikdy nezažila
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
epochaplus.cz
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Hroutí se jí nadobro vztah?
nasehvezdy.cz
Hroutí se jí nadobro vztah?
JITKA SCHNEIDEROVÁ (50) to má údajně s partnerem LUKÁŠEM PITTEREM (43) hodně nahnuté. Objevil se v jejich vztahu nečekaně někdo třetí? V seriálu Ulice se jí daří. Jitka Schneiderová (50) tam září, co
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
epochaplus.cz
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu.
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t