Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě“ vznikla?
Římský císař Marcus Aurelius (121-180) byl vzdělaným a moudrým mužem. Osud jej však postavil i do role válečníka a polního velitele, který byl nucen řešit mnoho problémů na hranicích Římské říše.
Jedno z válečných tažení jej zavedlo i na území dnešního Slovenska. Zde vznikla i kniha jeho úvah „Hovory k sobě“.
Psáno v zemi Kvádů
Proč si jsou vědci tak jistí, že právě na současné slovenském území byla tato kniha napsána? Důkaz poskytl sám císař, když na konci první kapitoly učinil lakonickou poznámku: Psáno v zemi Kvádů nad Granuou.
Je to právě výraz „Granua“, který nepřipouští pochybností, že se jednalo o území dnešní Slovenské republiky. Jako Granua byla totiž nazývána dnešní řeka Hron. Pramen Hronu je v Nízkých Tatrách. Řeka se vlévá u Štúrova do Dunaje, neopouští tak slovenské území. Pokud byly „Hovory k sobě“ psány nad Granuou, bylo to na dnešním Slovensku.
Kdesi „nad Granuou“
Již mnohem obtížnější je snaha určit místo, kde dílo, nebo alespoň jeho podstatná část, vzniká.
Poznámka o zemi Kvádů nad Granuou“ je totiž z geografického hlediska velmi mlhavá v porovnání s druhou částí knihy, kterou autor – Marcus Aurelius pevně ukotvil na antické i soudobé mapě Evropy. Opatřil ji totiž poznámkou: Psáno v Carnuntu.
V antice se jednalo o legionářský tábor, později dokonce o hlavní město římské provincie Horní Panonie.
Na mapě Carnuntum najdete i nyní. Jde o Petronell-Carnuntum, městys v dolnorakouském okrese Bruck an der Leitha. Kde však hledat konkrétní místo v obecném konstatování „nad Granuou“?
Přesné místo, v jehož kulisách kniha „Hovory k sobě“ vznikala, je stále zahaleno rouškou tajemství. Odborníci soudí, že jako nejslibnější se jeví pomyslná spojnice slovenských měst Štúrovo a Levice. Ale kde přesně? To snad vědí jen antičtí bohové, co říkáte?!