Když vám nevyjde u moře počasí ke koupání, hledáte si náhradní cíl. Pokud máte ambice vyšší, než dostat do pomyslného zaměřovače přesnou pozici hotelového baru, pořád vám ještě zbývá ta tenká linie mezi mořem a pevninou.
Jestliže se budete procházet po pobřeží u tuniské Mahdie, budete mít pocit, že stojíte u bran dávné Atlantidy!
Mahdia ve středním Tunisku leží na pobřeží Středozemního moře v historické arabské oblasti zvané Sahel. Nejstarší část městské zástavby se nachází na úzkém poloostrově. V průběhu dějin Mahdia fungovala jako důležitý fénický a později i římský přístav. V sedmém století pak město dobývají Arabové.
Podmořská archeologie
Na počátku 20. století v Mahdii pracuje francouzský archeolog a historik Alfred Merlin (1876-1965). Jeho jméno je spjato i s počátky nové vědní disciplíny – podvodní archeologie.
Je to on, kdo v roce 1907 prosadil podmořské vykopávky antického vraku nalezeného nedaleko Mahdie.
Artefakty tvořící původně náklad římské obchodní lodi plující z některého z přístavů starověkého Řecka, nyní najdete v Národním muzeu Bardo v metropoli Tunisu.
Na stopě Atlantidy
Se jménem Alfreda Merlina je ovšem spojeno i pojednání, které se týká teorie, že Mahdia je vodítkem k nalezení bájné Atlantidy.
Původně se badatelé domnívali, že Merlin chtěl teorií o tuniské Atlantidě pouze vyprovokovat akademiky v Paříži k podpoře technicky obtížných vykopávek již zmíněného antického vraku.
Ukazuje se ovšem, že Merlin svoje závěry vedoucí ke ztotožnění Mahdie s pozůstatky legendární Atlantidy, spojoval i s výzkumy zdejšího dávného fénického přístavu.
Záhadná nekropole
I o více než století později je pobřeží u Mahdie stále uhrančivé. Nachází se zde totiž větší množství pozůstatků staveb z různých historických období, na něž znovu a znovu útočí mořské vlny.
Navíc, torza staveb, pevnostních zdí i dávných komunikací, které nyní najdete na mořském dně, potvrzují též geologickou aktivitu celé oblasti. Alfred Merlin nebyl jediný, kdo spojoval tuniské pobřeží s připomínkou bájné Atlantidy.
V případě současné Mahdie zde však existuje i tajemná spiritualita tohoto místa, která protíná epochy dlouhé tisíce let. Jedná se o fakt, že značná část poloostrova se proměnila v obrovskou nekropoli – město mrtvých. První fénické hroby se zde objevují již před dvěma a půl tisíci lety.
Otázky bez odpovědí
Objevily se tak spekulace, že využívání poloostrova jako pohřebního místa je nějakým způsobem spojeno s dávnými událostmi, které se stále odrážejí v nevědomé části kolektivní paměti zdejších obyvatel.
Rozsáhlé pohřebiště tak může být reflexí na dávnou živelní katastrofu. Je to v podvědomí zasutá vzpomínka na bájnou Atlantidu?
Kdoví… Učinil snad Alfred Merlin během průzkumu starověkého přístavu v Mahdii nějaký zásadní nález, který byl stopou po ztraceném legendárním ostrově?
To je záhadou, protože později se už ke spojení Mahdia-Atlantida nevrátil. Jako by si ústa i kalamář zamkl na sedm západů. Obří nekropole v Mahdii, stejně jako množství staveb rozkročených na pomezí moře a souše, si podržely svá tajemství. Otázky, které bychom rádi Alfredu Merlinovi položili, zůstanou bez odpovědí.