Pokud se budete plavit po moři na plachetnici a zaskočí vás bouřlivé počasí, koho z toho obviníte? Možná meteorologickou službu, že vydala špatnou předpověď? Snad toho, kdo vám půjčil tu špatně postavenou bárku, jejíž palubu máte pod nohama?
Pokud už budete mít královský původ, viník se snadno najde… Za všechno mohou čarodějnice!
Byl podzim roku 1589. Na severu Evropy nepanovaly právě dobré podmínky pro dlouhou plavbu po moři. Anna Dánská (1574-1619), novopečená manželka skotského krále Jakuba I. však na moře musí, je to ve státním i jejím zájmu.
Ve Skotsku na ni čeká korunovace skotskou královnou. Schyluje se však k tragickým událostem. Jakým?
Do Skotska přes Norsko?
Dnes bychom to možná považovali za dobrý vtip. Anna a její dvůr vyplouvají z Dánska. Jejich cílem bylo Skotsko. Místo toho ale skončili v Norsku. Tam se nakonec musel vypravit i král Jakub I. Oba novomanželé se poté přeplavili do Dánska.
Poslední etapa jejich putování je už zdárně zavedla do Skotska. Tím by tento příběh mohl skončit.
Snad jen kronikář-vtipálek by cosi inkoustem utrousil ve smyslu toho, že cesty do manželství jsou nevyzpytatelné – chcete z Dánska do Skotska, tak to vezmete přes Norsko.
Šestnácté století však vtipnou kaši nejedlo… Zcela vážně se řešilo, jaká to démonická síla zavála, a to doslova, dánskou královskou flotilu do Norska.
Čarodějnické procesy
Viník se našel. V Dánsku začaly čarodějnické procesy, ve kterých byla obviněna velká skupina žen z toho, že způsobily bouři, která zahnala dánské lodě do Norska. Soud v roce 1590 vynesl hrdelní tresty.
Podobné čarodějnické procesy se brzy odehrály i ve Skotsku. Zde domnělé čarodějnice čelily obviněním, že vyvolaly bouři při návratu královského páru z Dánska do Skotska. Bizarní je popis, jak toho prý čarodějnice dosáhly.
Do prázdných sudů zavřely malé démony. Sudy spustily na vodu. Když ty se dostaly do blízkosti lodí, démoni se vyšplhali na palubu konkrétního korábu. Následně se však přemístili pod lodní kýl, kde vytvářeli velké vlny, nebo naopak plavbu lodi zdržovali. Záhada bouří tím prý byla vysvětlena…
Epilog
Zůstává však poslední, největší historická záhada. Bylo šestnácté století, věk mořeplavby a zámořských objevů, kdy lidé moři i jeho zrádnému počasí celkem rozuměli.
Záhadou tak je, jak velkého „švába na mozku“ museli mít všichni ti, kteří domnělé čarodějnice za takové skutky soudili a posílali na popraviště!