Červený obchod (indonésky Toko Merah) je budova v Jakartě, která pochází z časů nizozemské koloniální nadvlády nad Indonésií. Postavena byla v roce 1730 na území tehdejšího hlavního města Batávie.
Za deset let poté se stala dějištěm masakru, který se prostřednictvím paranormálních aktivit občas připomíná i v současnosti.
Původně byl objekt Toko Merah zamýšlen jako sídlo generálního guvernéra Nizozemské východní Indie. Později budova sloužila i studentům námořní akademie. V roce 1851 se stala místem obchodní činnosti a získala i charakteristický červený exteriér.
Z hlediska architektury upomíná na Nizozemsko, avšak s uzpůsobením stavby pro tropické klima.
Násilnosti v Batávii
Smutnou proslulost získal objekt v roce 1740, kdy došlo v Batávii k masakru etnických Číňanů. Zahynulo při něm deset tisíc lidí. Spouštěčem této tragické události byla ekonomická krize, který vyústila v útok čínské komunity na nizozemské jednotky.
Odplata ze strany koloniální správy se později rozrostla na řadu krvavých střetů mezi nizozemskými vojáky a etnickými Číňany i v jiných částech Nizozemské východní Indie. Násilnosti v Batávii však byly přesně ohraničené obdobím mezi 9. – 22. říjnem 1740.
Záhadný duch
Budova, která je nyní známá jako Toko Merah – Červený obchod se měla stát provizorním vězením, kde docházelo i k mučení a dalším násilným excesům. Řada návštěvníků-turistů, kteří chtějí nyní objekt navštívit, popisuje náhlé záchvaty úzkosti a halucinace.
Některé záznamy uvádějí i pozorování záhadného přízraku v bílém oblečení. Má se jednat o ducha svědka dávných krutých událostí.
Neměl by to však být nikdo z tehdejší čínské komunity, ale spíše Nizozemec, který mohl být očitým svědkem vraždění, kterému pak později padl za oběť i on.
Jaké by mohly být detaily tohoto smutného příběhu? Která lidská identita se zde změnila na paranormální entitu? K tomu lze říci jediné – fantazii a obrazotvornosti se žádné meze nekladou…