11. dubna 1995: Za nevyjasněných okolností mizí básník Karel Šebek (*1941).
Domů     Na co je každá pláštěnka krátká? Když z nebes prší ryby a žáby!
Na co je každá pláštěnka krátká? Když z nebes prší ryby a žáby!
od 20.1.2024
3.2tis
Singapur, rok 1861. Právě prší ryby. Nejde o tak ojedinělý jev, jak by se mohlo zdát… Foto: CC – volné dílo
325
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Po golfovém hřišti ve městě San Juan Capistrano na jihu Kalifornie pobíhají golfoví nadšenci. Nic přitom nenasvědčuje tomu, že budou za chvíli vrtět nevěřícně hlavou.

Singapur, rok 1861. Právě prší ryby. Nejde o tak ojedinělý jev, jak by se mohlo zdát... Foto: CC - volné dílo Krasavec stejného druhu si přiletěl zahrát golf. Jak? Možností je více, ale v podstatě nevíme... Foto: Upsilon Andromedae from Chicago / CC BY 2.0 Roku 1680 prší pro změnu hadi. Foto: CC - volné dílo

Píše se 22. říjen roku 2012 a v golfovém klubu San Juan Hills se odehraje naprosto šokující událost. Na trávník, který je vzdálený více než 6 kilometrů od moře, ve 4 hodiny odpoledne místního času spadne z nebe žralok!

Ke svému přistání si přitom vybere dvanáctou jamku. Jak s údivem v očích říká ředitelka klubu Melissa McCormack: „Sem tam nám na hřiště přiběhne kojot, skunk anebo opravdu výjimečně i puma. Ale žralok? To opravdu ne.“ Co se skrývá za jeho podivuhodnou cestou?

Žralok na golfu

Na první pohled vypadá příběh o žraloku na golfovém hřišti skutečně neuvěřitelně a bláznivě. Každému nejspíš bleskne hlavou, že musí jít o trik nebo žert. Možnost, že by si někdo žraloka předem připravil a dopravil na místo, zní věrohodně a uvěřitelně.

Má však jeden háček. Živočich je totiž při nálezu živý! Jak uvádí Melissa McCormack: „Naši lidé obcházeli hřiště a našli rybu mrskající se u odpaliště.

Byla dlouhá asi 60 centimetrů, a tak ji chytili a hodili na golfový vozík.“ Po převozu do klubové budovy pak zaměstnanci zjišťují, že jde o žraloka druhu hladkoun leopardí (Triakis semifasciata), kterému jsou domovem vody Tichého oceánu od amerického státu Oregon až po Kalifornský záliv.

S jistotou určit, jak se mořský živočich dostal na pevninu, se jim však nepodaří! Jak se žralok dostal na golfové hřiště mezi jamky? Co mu pomohlo překonat vzdálenost více než 6 kilometrů od moře?

Krasavec stejného druhu si přiletěl zahrát golf. Jak? Možností je více, ale v podstatě nevíme... Foto: Upsilon Andromedae from Chicago / CC BY 2.0
Krasavec stejného druhu si přiletěl zahrát golf. Jak? Možností je více, ale v podstatě nevíme… Foto: Upsilon Andromedae from Chicago / CC BY 2.0

Ve spárech hladového dravce

Jednoduché vysvětlení nabízí Melissa McCormack. Myslí si totiž, že je za vším možné hledat nepovedený lov dravého ptáka: „Nejsme samozřejmě odborníci, ale měl na sobě rány jako po vpichu a krev.

Takhle si představujeme, že by po uchopení do drápů vypadal.“ Podle domnělého scénáře ředitelky golfového klubu se celá situace odehrála tak, že neznámý opeřenec ulovil hladkouna leopardího a vzlétl do oblak.

Po chvíli však zjistil, že je kořist nad jeho síly a upustil ji. Je tím snad záhada vyřešena? Stojí za případem létající dravec, který měl větší apetit než sílu? Nejspíš je možné odpovědět kladně. V dalších podobných případech je však cesta k řešení mnohem klikatější…

Roku 1680 prší pro změnu hadi. Foto: CC - volné dílo
Roku 1680 prší pro změnu hadi. Foto: CC – volné dílo

Více případů, více otázek

Píše se 25. únor roku 2011 a nad městem Lajamanu na severu Austrálie se rozprostírá noc. Znenadání však oblast ležící 200 kilometrů od pobřeží zasáhne podivný déšť. Z nebes přitom nepadají kapky vody, ale okounovité ryby!

Jak vypráví očitá svědkyně Christine Balmer: „Volala jsem to příbuzným, co žijí daleko na pobřeží, ale nevěřili mi. Prý mi přeskočilo, ale já to viděla.“ Co to má znamenat? Vědci mají v případu jasno. Vidí za ním přírodní síly.

Jak říká Ashley Patterson z Australského meteorologického ústavu: „(Ryby) mohl nahoru vynést stoupavý proud vzduchu – až do výšky 60–70 tisíc stop (18–21 km).

Anebo by to mohlo být z tornáda nad velkou vodní plochou, ale o tom žádné zprávy nemáme.“ Skrývá se snad za přeháňkami, při kterých padají z nebes ryby, působení vzdušných proudů a vírů?

Je to možná jinak…

Teorie, která počítá s vlivem větrných sil na podivuhodné deště, vypadá logicky a jasně. Je v ní ale zádrhel. Nedokáže totiž objasnit důvod, proč z oblohy padá jen jeden živočišný druh!

Je možné věřit tomu, že by vzdušný vír vyzvedl z vody jen jednu skupinu zvířat a tu pak nechal putovat po světě?

Cesty k objasnění toho, proč v červnu roku 2009 pršeli v japonské prefektuře Ishikawa z nebes pulci, nebo proč v polovině roku 2005 zasáhly srbské městečko Odzaci (120 km severozápadně od Bělehradu) proudy žab, tak zůstávají nedokončené. Nezbývá, než pátrat dál.

Foto: CC
Související články
od 10.4.2025 1.6tis
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armáda jaderné zbraně? Podle oficiálních vyjádření jednoznačně ne. Konspirační teoretikové jsou však opačného názoru. Události by prý navíc mohly vést až k mimozemské invazi!   [gallery ids="152
od 8.4.2025 2.5tis
Neprojížděla bermudským trojúhelníkem, nešlo o žádnou vzpouru a byla poměrně blízko pobřeží. Zmizení malé rybářské lodi Sarah Joe na Havaji je nenápadným, ale prapodivným případem, kterým se dodnes zabývá řada záhadologů. Jak si vysvětlují sérii podivných okolností, při kterých zmizelo pět mužů? Únor 1979. Na havajském ostrově Maui je nádhe
od 7.4.2025 3.5tis
Střední Asie je obrovským kusem země plným tajuplných míst. Mezi ně bezpochyby patří i celá řada jezer, ve kterých mají podle starobylých legend přežívat pradávné obří nestvůry. A přestože se výskyt žádné z nich zatím nepodařilo spolehlivě potvrdit, mnozí o jejich existenci nepochybují. Co se prohání na dně ledově studených vod? Záhadní tvorové ma
od 6.4.2025 3.3tis
Svědectví o tajemném mořském hadovi známe sice hlavně z historie, nepřestávají ale přicházet ani ve 20. století. Kromě výpovědí svědků se k nim navíc přidávají i další důležité důkazy – fotografie. Podle nedávné práce současného kryptozoologa Bruce Champagneho existuje na mořské hady přes 1200 odkazů! Neobvykle vysoký výskyt mořských hadů je zazna
od 6.4.2025 3.5tis
Malý Chris vylézá z vany, ještě v županu běží do obývacího pokoje a pouští televizi. Dávají zprávy a chvíli se neděje nic zvláštního. Dokud se moderátor neobrátí přímo na něj a neřekne: „Ahoj, Chrisi.“ Chlapec sebou škubne úlekem. Obraz přeskakuje a moderátor opakuje stále dokola: „Ahoj, Chrisi.“ Má snad chlapec halucinace? Je to nějaká noční můra? Nebo skutečnost? Poznat pravdu je těžší, než se z
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Na 100 jarních kilometrů správné boty
panidomu.cz
Na 100 jarních kilometrů správné boty
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím,
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz