V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské rodině i církevním hodnostářům.
V roce 1277 však byla v svém domě zavražděna. Kdo mohl být vrahem?
Smrt Licoricie je stále záhadou. Spolu s ní zemřela i její služebná. V obou tělech byly nalezeny hluboké rány způsobené nožem. Původní verzí celého případu bylo, že se jednalo o náhodný násilný akt provedený během zpackaného vloupání.
Později však historikové k tomuto středověkému kriminálnímu případu zaujímají komplexní postoj.
Antisemitské nálady
Útok na Licoricii zřejmě souvisel s narůstajícími antisemitskými postoji v anglické společnosti, byť se město Winchester ve své historii často pyšnilo tím, že udrželo dobré vztahy křesťanské většiny k tamní židovské komunitě.
Samozřejmě, bylo zde i velké bohatství této židovské bankéřky, které bylo řadě lidí trnem v oku. Vražda Licoricie se však odehrála v časech rostoucí nenávisti vůči Židům.
Rovněž zde byla i jedna maličkost, která ale v období třináctého století mohla být zásadní a přispět k dvojnásobné vraždě. Licoricia totiž umožnila, aby křesťanská služebná bydlela v jejím domě. To bylo tehdy přísně zakázané. Podivné ovšem bylo, že se vraždy udály za bílého dne.
Záhada trvá
Neobjasněnou vraždu z třináctého století se už asi nikdy nepodaří vyřešit, i když paradoxně stopa neznámých pachatelů ještě zcela nevychladla. I v současném Spojeném království se o tomto enigmatickém mordu stále diskutuje a píše.
Co by mohlo rozetnout gordický uzel této mysteriózní vraždy? Snad jen nalezené přiznání pachatele-pachatelů. Zatím je zde jen příběh cílevědomé a pohádkově bohaté ženy, která půjčovala peníze i králi. Nemohl by to být právě motiv této nevyřešené dvojnásobné vraždy?!