Ebstorfská mapa je unikátní výtvarné dílo vrcholného středověku. Jedná se de facto o oltářní obraz, který vznikl na počátku třináctého století. Jedna část mapy se však ztratila již před staletími. Co mohla zobrazovat? Kdo tuto část z mapy odstranil?
Působivé obří dílo je takzvanou kruhovou mapou – o průměru 356 centimetrů. Její kompletace proběhla sešitím třiceti samostatných pergamenů. Ve středu mapy byl, jak jinak, biblický Jeruzalém.
Originál zničen při náletu
Nutno předeslat, že originál Ebstorfské mapy se do současnosti nedochoval. Mapa byla v závěru druhé světové války zničena během spojeneckého bombardování německého Hannoveru.
Naštěstí byly k dispozici kvalitní barevné kopie, které umožnily věrně uchovat podobu zničeného originálu.
Předpokládá se, že autorem Ebstorfské mapy byl anglický právník, historik a geograf Gervasius z Tilbury (1150-1235), který působil jistý čas právě v Hannoveru.
Záhada chybějící části
Při pohledu na mapu upoutá její chybějící část v pravém horním kvadrantu. Proč? Je zřejmé, že se nejedná o náhodné poškození. Nezdá se ani, že by zde úřadovaly zuby hlodavců.
Mnohem pravděpodobnější je, že někomu, kdo měl přístup k mapě, vadilo určité konkrétní vyobrazení. Snad uráželo jeho náboženské cítění, nevíme. Jisté je, že se tuto část nepodařilo zrekonstruovat.
Charakteristikou středověkých map je spojení kartografie se symbolikou a řadou záhadných výtvarných motivů.
Na chybějící části byly s jistotou oba prvky – mapa i kresby. Který z nich pobouřil dávného neznámého, že tuto část definitivně z mapy odstranil, a kdy?
Tato otázka je stejně marná, jako bychom chtěli vědět, odkud pocházela myš, která si pochutnala na jiných částech tohoto pergamenu, co říkáte?!