Na bitevním poli u dnešní bulharské Varny roku 1444 záhadně zmizel král Vladislav III. Jagellonský. Dvacetiletý panovník stál v čele vojska, které mělo zastavit osmanskou expanzi do Evropy. Oficiální historiografie tvrdí, že na bojišti padl.
Objevují se však i teorie, že byl zajat a později vedl v anonymitě druhý život. Co o této záhadě víme?
Bitva u Varny je pro nás zajímavá i tím, že v ní bojoval velký počet Čechů. Jednalo se o bývalé vojáky i velitele husitských polních vojsk. Jejich vojenská zkušenost byla velmi ceněna.
Ani jejich pomoc však nedokázala odvrátit porážku mnohonárodnostní křesťanské armády.
Tělo se nenašlo
Válečná vřava na břehu Černého moře propukla 10. listopadu 1444. Podle kronikářských zpráv se král Vladislav III. Jagellonský rozhodl zaútočit přímo na štáb osmanského sultána. Osobně prý vedl do boje polskou těžkou jezdeckou rotu.
Janičáři chránící sultána však tento útok odrazili, navíc měli zajmout i polského krále. Ten byl údajně popraven. Důvodem byla snaha demoralizovat vojáky křesťanské armády, kteří smrtí mladého panovníka ztratili svého vrchního velitele.
Královo tělo se ovšem nikdy nenašlo…. Zde začíná alternativní líčení dalších osudů Vladislava III. Jagellonského.
Druhý život?
Je prý možné, že král upadl do otroctví, ze kterého později unikl, nebo byl vykoupen. Buď jak buď, podle jedné portugalské legendy pobýval následně ve Svaté zemi, aby se nakonec usadil na portugalském ostrově Madeira v Atlantském oceánu.
Zde se dokonce oženil a stal se otcem dvou synů. Na Madeiře jej navštívila skupina polských mnichů. Nedokázali ho ale přesvědčit, aby se vrátil do rodné země.
Možností, že Vladislav III. Jagellonský bitvu u Varny přežil, se seriózně zabývá i portugalský historik Manuel da Silva Rosa (narozen 1961).
V jeho teorii je navíc přítomna i jedna senzační spekulace. Jaká? Vladislav III. Jagellonský byl biologickým otcem slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba (1451-1506)!