Bitva u Hastingsu 14. října 1066. Přes 7500 Sasů brání na jihu Anglie vpádu Normanů a nakonec boj prohrávají, si dohromady vyžádá asi 10 000 lidských životů. Slyšíme jejich hlasy dodnes?
Později je na místě, kde padl anglický král Harold II. Godwinson (1022–1066) vybudováno opatství. Podle vyprávění mnohých zdejších obyvatel to nebyl příliš šťastný nápad. Vojáci totiž prý datum svého úmrtí pravidelně připomínají.
Vždy 14. října, tedy v den výročí bitvy, je údajně možné spatřit rytíře na černém koni táhnoucího do boje. Postavy dalších vojáků se vyskytují sporadicky.
Několik mnichů v minulosti spatřilo, jak se Velkým sálem hastingského opatství prochází rytíř se zdviženým mečem, a je také zaznamenán případ, kdy tamní oltář začal znenadání krvácet. To se údajně děje i na přilehlých polích. Ta prý krvácejí po bouřce.
Vracejí se vojáci ze záhrobí? Nebo bychom měli hledat vysvětlení jinde?
Významný britský parapsycholog 20. století G. W. Lambert míní, že pozorování duchů lze přinejmenším v některých případech přičíst zjitřené mysli. K vyvolání představy tajemného přízraku prý může postačit i nečekaný šramot.
„Není pochyb o tom, že povaha zvuků a pohybů, o kterých se věří, že jsou strašidelné, mohou zapracovat v mysli svědků natolik, že začnou vidět věci,“ říká. Jsou přízrační vojáci jen halucinace, kterou náš mozek vytváří tam, kde bychom podobný obraz čekali?
PŘÍPAD 2: Zaslechli turisté občanskou válku?
Malá skupina turistů vyráží na výlet k více než 1000 let starému hradu jménem Dunster Castle, který je posazen na nevysokém kopci v hrabství Somerset.
Je červenec 1951 a návštěvníci stoupají vzhůru, když jejich pozornost zaujme zvuk, který identifikují jako pochod velkého počtu lidí. Vše působí jako blížící se skupina vojáků, není však možné spatřit ani jediného.
Hluk je nakonec tak hlasitý, že turisté z místa vystrašeně prchají a zastaví se až na úpatí kopce. Mohlo jít o bitvu občanské války, která zde proběhla v 15. století? Poblíž se v té době nekoná žádná vojenská přehlídka.
Kdo tedy mohl způsobit zřetelné zvuky pochodu početného pluku? Možná šlo o ozvěnu minulosti. V nedalekém Sedgemooru v roce 1685 probíhá bitva povstalců proti britskému králi, v níž padne asi 1400 mužů. Nebo má pochod neviditelné armády jiné vysvětlení?
Je na vině vítr?
Dunster Castle leží na pobřeží jihozápadního cípu Anglie, a proto je nutné nejprve zvážit možné přírodní zdroje zvuku. Rozbouřené moře totiž svede mnohé. Někteří badatelé v těchto případech občas zmiňují tzv. „retropoznání“.
Pokud prý někteří lidé dokáží pomocí jasnozřivosti spatřit budoucnost, retropoznání umožňuje nahlédnout do minulosti. Takový jev však nebyl dostatečně prozkoumán a důkazů existuje ještě mnohem méně než v případech jasnozřivosti.
Je však ještě jedno možné vysvětlení. Na vině může být vítr. O něm je známo, že dokáže přenášet zvuk na dlouhé vzdálenosti a za ideálních podmínek jej i mnohonásobně zesilovat.
Lidé stojící na kopci u pobřeží, které je větrem nepřetržitě šleháno, by tak mohli mít velkou šanci zaslechnout mnohem vzdálenější pohyb, než si mysleli. Je tato teorie správná?