S karibským ostrovem Jamajka je spojena záhada papouška druhu ara jamajský (Ara gossei). Navzdory tomu, že tento pták má svoje místo v přírodovědné klasifikaci, všechno kolem něho je jaksepatří tajemné. Je otázka, zda někdy existoval. Pokud ano, kam tedy zmizel?
Jamajský folklor nedá na záhadného papouška dopustit a tvrdí, že kdysi byli tito krásní a pestře zbarvení ptáci na ostrově velmi hojní.
Přísní vědci však stále nemají jasno, takže můžeme hovořit o tom, že ara jamajský patří mezi kryptidy, jejichž existenci není možné doložit tradičními vědeckými důkazy.
Duch předků
Legendy se zmiňují o tom, že ara jamajský byl posvátný tvor ztělesňující duchy předků původního obyvatelstva ostrova. Poslední zprávy o výskytu papouška se vyskytly v osmnáctém století. A co později? Velká záhada! Papoušek zmizel. Co bylo příčinou?
Existoval vůbec? Někteří kryptozoologové stále doufají, že se jim podaří izolovanou populaci papouška objevit.
Zároveň byly formulovány teorie, co mohlo stát za zmizením celého ptačího druhu. Ano, mohl to být člověk, odlesňování krajiny a další faktory. Objevily se však i názory, že ara jamajský prohrál svůj existenční boj s velemocnými přírodními silami. Jakými?
V podezření hurikány
Za vymizením populace ary jamajského mohly být hurikány, které pravidelně postihují právě karibskou oblast. Ornitologové argumentují tuto hypotézu příkladem vymizení jiného druhu papouška, kterého decimovaly tropické bouře na Kubě.
Byl to ara kubánský (Ara tricolor). Záhada kryptidního papouška z Jamajky však stále trvá.
Jak bylo řečeno, vlastně ani není jisté, zda někdy existoval. Jediný hlášený exemplář měl být zastřelen na Jamajce v roce 1765. Od té doby uběhlo již hodně vody a oblastí se navíc prohnalo i mnoho hurikánů, co říkáte?!