Snad každý, kdo se trochu více zajímá o záhady či jihoamerickou historii, zná slavnou lokalitu Puma Punku plnou tajuplných staveb z pečlivě opracovaných kamenů.
Jenže přinejmenším stejně zvláštním a magickým místem z dokonalých kamenných bloků je i incká pevnost Sacsayhuamán.
Proč už celá desetiletí provokuje pozornost archeologů i lovců tajemna?
Na mohutné zdi pevnosti dopadají paprsky poledního slunce. Na vrcholku jedné ze tří věží zvané Kalla Marca stojí incký kněz. Zpěvavým hlasem něco volá a následně vztahuje ruce k nebi v prosbě o pomoc nejvyššího boha. Je provedena oběť a rituál pomalu končí.
Jeho stopy rychle mizí, stejně jako nakonec mizí i Inkové. Zůstává po nich jen množství tajuplných historických památek a archeologických nalezišť.
Sacsayhuamán, ležící poblíž peruánského města Cuzco, které bylo hlavním městem Inků, patří mezi nejúchvatnější z nich. Dílo tvoří tři nad sebou terasovitě postavené hradby, z nichž každá je dlouhá přes 365 metrů. Většina badatelů se shoduje:
Šlo o mohutné opevnění a zároveň monumentální duchovní centrum náležící právě k nedalekému městu Cuzco. Dokládat to mají tři velké věže, z nichž dvě dle poznatků sloužily k prastarým inckým rituálům. Co se o této lokalitě dosud podařilo odborníkům zjistit? A jaké záhady se k ní pojí?
Dílo ďáblovo?
Pachacuti Yupanqui. První historicky doložený vládce incké říše. A také muž, který dává v 15. století pokyn k vytvoření úchvatné pevnosti Sacsayhuamán.
Ve své době je to neuvěřitelné dílo, na jehož stavbě trvající přes 70 let se podílí několik desítek tisíc dělníků. Dodnes není úplně zřejmé, jakým způsobem práce probíhaly.
Jak tehdejší stavitelé dokázali přesunovat mnohatunové bloky bez technologie, kterou máme dnes k dispozici? Jak je dokázali s neuvěřitelnou precizností otesat a zasadit do sebe bez použití spojovací hmoty?
Říká se, že jsou tak dokonalé, že mezi ně nelze prostrčit ani žiletku. Mezi nejtajemnější kameny komplexu pak patří ten, který obsahuje zvláštní žulové schody, které jako by běžely obráceným směrem.
Podle některých vědců jde o náznak toho, že zde kdysi došlo k nějaké neznámé pohromě, která musela daleko překračovat běžné zemětřesení. S tím si totiž zdi této pevnosti dokázaly poradit.
Jaké je skutečné stáří?
Sacsayhuamán nefascinuje pouze nás, úžas a hrůzu vyvolávalo i u prvních španělských dobyvatelů, kteří v 16. století přišli do této oblasti. Ti dlouho odmítali uvěřit, že něco takového mohli vytvořit lidé.
Rychle se tak mezi nimi, vzhledem k jejich víře, rozšířila pochopitelná teorie – vše je dílem ďábla. Ten prý vystavěl nejen tuto stavbu, aby tak ochránil nedaleké město Cuzco, které bylo považováno za doupě pohanského zla.
Jenže indiánské legendy hovoří trochu o něčem jiném. Základy celé stavby – ve skutečnosti prý náboženského chrámu – měli podle mýtů postavit předkové Inků vedení mocným bohem jménem Viracocha, který sestoupil z nebes.
„Ten údajně vlastnil hůl, se kterou dokázal zapálit skálu. Tento oheň prý i dokázal zlehčit kameny tak, že je uzvedl i jeden člověk. Toto zlehčení trvalo jen nějaký čas a pak se zas kameny vracely na svoji původní hmotnost,“ uvádí český záhadolog Libor Čermák.
Místo se silným magnetismem?
I někteří záhadologové upozorňují, že přinejmenším některé části pevnosti Sacsayhuamán by mohly být mnohem starší, než se obecně předpokládá. A ani to není vše.
Když před časem spisovatel Alan Landsburg vložil do jedné dutiny ve zdi kompas, jeho střelka se začala zběsile otáčet. To jen přispělo k tvrzení senzibilů a záhadologů, že stavba stojí na energeticky silném místě s velmi zvláštní aurou.
Jde snad o nějakou magnetickou anomálii? Nebo je to pozůstatek působení neznámé technologie mimozemského původu?
Dle mnohých ufologů je Sacsayhuamán dalším důkazem potvrzujícím, že v dávných dobách některé prastaré národy navštívily bytosti z hvězd vydávající se za bohy.
Podporovat to mají i údajná spojení mezi tímto komplexem a dalšími velkými stavbami starého světa – třeba pyramidami v Gíze. Potvrdí nějaká tvrzení pokračující archeologický průzkum?