Musela to být opravdu strašlivá bitva. Píše se rok 1680. Pět set bezdružických nevolníků nejprve vyplení zámek v Bezdružicích a pak se usadí na blízkém kopci…
Odplata na sebe nenechá dlouho čekat. Z protějšího kopce vypálí vojáci salvu a bitvu nakonec nepřežije asi 50 povstalců.
Nedlouho poté pak na jejich památku majitelka panství Marie Františka z Heissensteinu nechává na kopci vystavět kapli Smrtelných bolestí Kristových. Tyto události se sice zde na Ovčím vrchu odehrávají před staletími, jejich dozvuky jsou však patrné i dnes.
Na místě panuje zvláštní ticho, které vybízí k zamyšlení. My zde máme pocit, že by bylo krásné usednout do trávy a zavřít oči.
Také jindy hyperaktivní pes, kterého jsme vzali s sebou, zde sedí docela v klidu a sleduje jakýsi vzdálený bod mezi stromy. Je možné, že jsou tu stále duše zemřelých rolníků?
Vykládáme karty…
Vyložili jsme k tomuto místo tarotové karty. A ukazují více. Tzv. pážata, nejmladší v tarotu, představují většinou buď mladé lidi, nebo nezralost, nedospělost a potřebu se hodně učit.
Přítomnost hned dvou pážat ve výkladu by tedy mohla ukazovat znepřátelené strany a naznačovat, že obě nebyly rozumné, ani zralé. Na jedné straně jsou jistě právem naštvaní a utlačovaní rolníci, na druhé straně panstvo, kterým jejich poddaní ničí majetek.
Nikdo nechce ustoupit. Nakonec přichází útěcha v podobě Marie Františky, která oba znepřátelené tábory zřejmě skutečně usmíří stavbou rotundové kaple. Zbytek vyložených karet totiž mluví spíše o klidu a harmonii, která zde vládne a spor je zapomenut.
Karta Osmička pohárů, na níž můžeme vidět smutnou odcházející postavu, je více než výmluvná. Duše už místo své zkázy pravděpodobně dávno opustily a i my zde načerpáváme spíše pokoru než bojechtivost.