V letech 1821-1823 zkoumal egyptolog James Burton (1786-1862) pobřeží Rudého moře. V lokalitě Gebel el-Zeit však narazil na něco velmi podivného. Nejednalo se však o cenné egyptské starožitnosti. Přesto měl tento nález vztah ke starověké říši faraonů.
Před užaslým vědcem se nacházela trojice opuštěných ptačích hnízd. Komu patřila?
Hnízda byla vyrobena z mixu různých materiálů. Pečlivý ptačí stavitel si vyhrál s klacíky a dalším přírodním materiálem. Využil i netypických zdrojů, které vyplavilo moře, a to cáry vlněné látky i úlomky dřeva. Zarážející ovšem byla velikost těchto hnízd. Jejich výška totiž přesahovala tři metry!
Symbol boha Osirise
Burtona samozřejmě velmi zajímalo, jaký pták si takové gigantické hnízdiště pořídil. Místní obyvatelé mu sdělili, že hnízda postavili obří ptáci podobní čápům či volavkám, kteří v těchto místech ještě v nedávné době žili. Egyptolog zpozorněl.
Vždyť na vlastní oči viděl při průzkumu archeologických nalezišť vyobrazení posvátných ptáků bennu, kteří ve starověku údajně hnízdili v deltě řeky Nilu a byli s oblibou Egypťany zpodobňováni!
Pták bennu je považován za posvátného ptáka Egypta a symbol boha Osirise. Má dokonce i svoje latinské pojmenování – Ardea bennuides. Předpokládá se však, že tento gigantický druh volavky vyhynul již ve starověku.
Druh obří volavky
Nález záhadných hnízd na rudomořském pobřeží v první polovině devatenáctého století by ovšem znamenal, že nějaká izolovaná populace mohla přežít do moderní doby. Bohužel, na Burtonův nález ale už žádné další objevy nenavázaly.
Jak staří Egypťané popisovali velikost ptáka bennu? Prý je vyšší než dospělý muž. Velmi skromné fosilní nálezy obří volavky byly v osmdesátých letech minulého století hlášeny z oblasti Arabského poloostrova.
Patří druhu, který postavil záhadná hnízda objevená Burtonem? Mohl posvátný pták bennu – druh obří volavky přežít do současnosti?
Na tyto otázky by mohly odpovědět nejen další nálezy archeologů a paleobiologů, ale především pozorování, či dokonce odchyt tajemného opeřence.