Ve folkloru původních obyvatel Srí Lanky se dochovalo mnoho zmínek o záhadném chlupatém tvorovi pojmenovaném nittaewo. Žil v menších skupinách, pohyboval se vzpřímeně. Říkalo se, že k dorozumívání používá i svůj vlastní jazyk.
Mohlo by se jednat o neznámého hominida, o jehož reálné existenci zatím nemáme standardní vědecké důkazy?
Římský spisovatel Plinius Starší ve svém díle zmiňoval námořní výpravu uskutečněnou za vlády císaře Claudia (41-54). Ta se prý dostala až na ostrov Taprobané (dnešní Cejlon). Co tam objevila? Děsivá chlupatá stvoření podobná lidem. Byl to tvor nittaewo?
Skutečnost, nebo mytologie?
Poslední tvorové nittaewo byli údajně vyhubeni v 18. století. Spekuluje se dokonce o cíleném vyhlazování záhadného kryptida ze strany původních obyvatel. Ti se jej velmi obávali.
Takové informace se začaly dostávat do světového tisku na počátku 20. století, v době před první světovou válkou. Jsou to skutečné příběhy, nebo jen mytologie?
Faktem je, že v šedesátých letech 20. století pátrala po tvorech nittaewo i speciální armádní jednotka Srí Lanky. Nalezeny však byly pouze ulity měkkýšů a krunýře želv. V obou případech mělo jít o pozůstatky z jídelníčku tvora nittaewo.
Teorie a hypotézy
K jedinému pozorování tvora nittaewo v moderních časech mělo dojít v roce 1984. Objevila se i svědectví z roku 2019. Jejich věrohodnost byla ovšem zpochybňována. Jaké teorie navrhli vědci k vysvětlení záhady okolo tvorů nittaewo? Mohlo se prý jednat o záměnu s medvědem nebo lidoopem.
V prvním případě se naděje vkládaly do druhu medvěda pyskatého (Melursus ursinus), ten se však jen velmi zřídka pohybuje vzpřímeně. Co zbývá? Teorie o tom, že na území současné Srí Lanky možná stále přežívá neznámý druh raného hominida!