Dávná civilizace jménem Rama se údajně kdysi rozkládala na území dnešní Indie. Archeologické naleziště Mohendžodaro, ležící v místech jednoho z velkých měst této říše, je dodnes plné záhad a nerozluštěných otazníků. A jak se zdá, jeho tajemství nám zůstanou skrytá i v budoucnosti.
Velké město postavené z pálených cihel je v troskách. To, co může hořet, stravují plameny a pobořené stěny se ztrácí v prachu a děsivých výkřicích umírajících lidí. Největší centrum známého světa zaniká.
Další stovky a tisíce let se bude postupně ztrácet v písku, až z něj zbydou jen ruiny. Vědecký zájem o tuto tajemnou metropoli se obnoví až ve 20. století.
Archeologové objevují zbytky předmětů, rozpadlé zdi a především tisíce let staré ostatky údajně vypovídající o podivně náhlém konci tohoto města. „Byly objeveny kostry obyvatel, roztroušených po městě, mnohé se držely za ruce, jakoby běžící po ulicích.
Jako by nějaký hrozný osud zabil obyvatele města. Zdá se, že nebyl nikdo, kdo by je pohřbil,“ píše belgický autor a záhadolog Philip Coppens (1971–2012). Zničila snad město nějaká dávná zbraň srovnatelná s těmi atomovými? A jaký osud čeká prastaré ruiny dnes?
Tajemství ukryté pod pískem
Říše Rama, jejíž součástí zřejmě město u dnešního Mohendžodara, vznikla možná už před 16 tisíci lety a velmi rychle se vyvinula do rozsáhlé civilizace, která alespoň podle uspořádání a nálezů ze zmíněných měst neměla žádné společenské vrstvy a nepoužívala chrámy a jiné náboženské stavby k uctívání bohů.
Prastaré město nacházející se na břehu řeky Indu bylo zřejmě jedním z hlavních sídel této civilizace. Pod dosud neodkrytým povrchem se podle vědců může nacházet klíč k pochopení, jak byla říše Rama velká, a především, jakými technologiemi disponovala.
Šlo skutečně o největší a nejdůležitější civilizaci dějin, jak věří někteří odborníci na zaniklé kultury? Dosavadní nálezy naznačují, že lidé z Mohendžodara disponovali pokročilými znalostmi stavitelství i vojenskými technologiemi.
Co když se pod pískem a kameny ukrývají i důkazy o existenci tajemných létajících strojů Vimana, které prý tato civilizace používala?
Bude znovu pohřbeno?
Veřejnost nedávno překvapilo zveřejnění plánu, který se chystají realizovat archeologové. Ten totiž říká, že pro záchranu města je potřeba zakopat ho několik metrů pod zem!
V současnosti se totiž naleziště vlivem velkých teplot na povrchu pomalu rozpadá a cenná historická památka by tak již brzy mohla být zcela zničena.
A co víc, do ruin se stále častěji vydávají nejrůznější lovci pokladů a ve snaze dostat se k tajemným artefaktům kamenné město ničí. Obavy panují i z islámských radikálů, kteří jsou známí tím, že devastují i ty nejcennější památky.
Pokud archeologové svůj plán naplní, bude to znamenat zásadní stopku v dalším odhalování tajemné minulosti tohoto místa. Stále totiž nevíme nic o tom, kdo ve městě žil, jak se jmenovalo nebo co se ukrývá u jeho samotných základů.
Bude nalezení odpovědí na tyto otázky záležitostí vzdálené budoucnosti? K dalšímu vykopání města by totiž došlo zřejmě nejdříve za desítky let.