„A vy poznáte pravdu, a pravda vás osvobodí,“ říká citát z Bible vytesaný do mramoru ve vstupní hale komplexu CIA v americkém Langley. Slavný nápis byl po mnohá desetiletí tradičním uvítáním pro každého, kdo vchází do centrály tajné služby.
V roce 1988 ale zahajuje CIA výstavbu nového křídla areálu a hledá něco, čím by prostor oživila. Nakonec se organizace domluví s americkým umělcem Jimem Sanbornem, který má vytvořit daleko víc než jen obyčejnou sochu. Vůbec ale netuší, co rozpoutá…
Umělec původem z Washingtonu vytvoří venkovní měděnou skulpturu ve tvaru zvláštní vlny, kterou nazývá řeckým slovem Kryptos, v překladu „ukrytý“.
A objekt se rychle stává nejslavnější dominantou celého areálu CIA. Proč se o něj dnes zajímají snad všichni odborníci na kryptografii?
Čtvero tajných zpráv
Žádný starobylý text, žádný mimozemský vzkaz. Kryptos dokazuje, že záhady mohou vznikat i na první pohled obyčejným způsobem. Jim Sanborn svou skulpturu poskládal z celkem 865 chaoticky rozesetých písmen poskládaných do čtyř sekcí.
Každá z nich je zakódovaná podle vlastního klíče. Tři se podařilo několika lidem rozluštit po sedmi letech. Ukázalo se, že i výsledek je velmi zajímavý:
první část ukrývá poeticko-filozofickou větu, druhá odkazuje na místo v sídle CIA nedaleko skulptury a třetí zase vzpomíná na vstup slavného archeologa Howarda Cartera (1874–1939) do Tutanchamonovy hrobky. Co to všechno znamená?
Dá nám snad odpověď čtvrtá část? Podle samotného Sanborna ano. Jde prý zdaleka o nejtěžší část šifry, ostatně pracoval na ní i s největšími experty na šifry a s úzkým vedením CIA.
Jsou nápovědy skutečné?
O vyřešení záhady se už 25 let pokouší nejen kryptografové z celého světa, ale i řada zaměstnanců americké tajné služby. Mnozí ze zaměstnanců CIA se prý o rozluštění nápisu pokoušeli a stále pokoušejí hlavně během poledních přestávek. Bez úspěchu.
„Nikdy by mě nenapadlo, že rozluštění bude trvat tak dlouho,“ prohlásil před několika lety Sanborn, který dal zoufalým luštitelům už několik nápověd.
Jenže někteří konspirátoři věří, že i to je součástí mystifikace a že poskytnuté nápovědy mají ve skutečnosti všechny pouze zmást. Čtvrtá část skulptury totiž prý nemá být nikdy rozluštěna.
Ti, co tomu věří, poukazují na to, že ačkoliv Sanbornovi se čtvrtou částí pomáhali odborníci, výslednou šifru včetně kompletního klíče k ní vymyslel on sám zkombinováním několika metod. Podaří se i přesto nakonec celé záhadě přijít na kloub?