Americké plavidlo pobřežní stráže Yamacraw se v srpnu roku 1956 plaví v Sargasovém moři v Atlantském oceánu. V jednu chvíli posádka přímo před sebou údajně spatří jakýsi ostrov, který se vznáší nad vodní hladinou.
Prý ho není možné prozkoumat silnými reflektory, když se ale přiblíží až k tajemné pevnině, projedou skrz! Na co to námořníci narazili?
Sargasové moře ležící v severozápadní části Atlantského oceánu poblíž Bermud nemá právě nejlepší pověst. Již dlouhou dobu se proslýchá, že jde o hřbitov lodí, kde by si měl každý námořník dávat co největší pozor.
Existují příběhy o potopených a opuštěných lodích, kterým se prý stalo cosi nevysvětlitelného. Zdejší příslušníci pobřežní stráže plavící se na lodi Yamacraw vše berou s rezervou. Jde o zkušené námořníky, které jen tak něco nerozhodí.
Dne 8. srpna roku 1956 ale v Sargasovém moři zažijí něco, co nažene strach i jim…
Zvláštní objekt na radaru
Operátor radaru na lodi Yamacraw si přibližně v půl druhé ráno na své obrazovce povšimne něčeho, co vypadá jako obrovská pevninská masa přímo na kurzu plavidla ve vzdálenosti asi 45 kilometrů. „To je nemožné!
Jediná zemská masa na našem kurzu je Dominikánská republika, která je od nás více než 1200 kilometrů daleko,“ prohlásí službu konající důstojník Francis Flynn. I on ale na radaru vidí to samé. A stejně tak kapitán William Strauch, kterého námořníci probudí.
Všichni cítí zvědavost. Po několika hodinách plavby se přiblíží ke gigantické mase, která se vznáší nad hladinou a táhne se jihozápadním směrem až do nedohledna.

Motor ztrácí otáčky!
Kapitán Flynn chce zdánlivý ostrov prozkoumat a rozhodne se do něj vplout. Jakmile to ale udělá, na palubě údajně zhasnou všechna světla. Jako kdyby lodi něco vysálo všechnu energii. Posádka má podle dochovaných záznamů dojem, že pluje v „nehybné mase písku“.
Po nějaké době začnou všichni pociťovat škrábání v krku. Námořníci kašlou a rovněž tlak páry ve strojích začíná povážlivě klesat. Ze strojovny navíc přijde hlášení, že motor ztrácí otáčky. Čím je to způsobeno? Kapitán nad tím nemá čas přemýšlet.
Vydává rozkaz tajemné místo okamžitě opustit. Loď nakonec s maximálním vypětím sil námořníků z oblasti vypluje. Záhadný úkaz na obrazovce radaru vidí posádka až do dalšího rána. S vycházejícím sluncem prý zmizí, aniž by po sobě zanechal jakoukoli stopu.

Okno do jiného světa?
Dodnes nikdo neví, jak záhadnou událost z roku 1956 vysvětlit. Dlouhou dobu se například předpokládá, že za všechno mohly sirné páry. Později se ale většina vědců shodne, že ty by jen těžko mohly dosáhnout takové hustoty.
Jiná verze praví, že „ostrov“ byl mrakem drobných částeček z kosmu, které spadly na Zemi. Nikde jinde však nebyly zaznamenány. Mohlo jít samozřejmě také jen o výmysl námořníků. Proč by ale něco takového dělali?
„Posádka možná narazila na vstup do jiné dimenze, ze kterého se jí na poslední chvíli podařilo odplout,“ uvádí další možné vysvětlení současná americká badatelka Marie D. Jones.
Už dlouhou dobu se spekuluje o existenci časoprostorových trhlin či oken do jiných světů. Ty se údajně mohou objevit, vtáhnout přítomné jedince do sebe a už je nikdy nevydat zpět. Unikla tomuto nešťastnému osudu na poslední chvíli posádka lodi Yamacraw?