V českých zemích nejsou však jen místa, spojená s tragickými událostmi, zlými duchy a strašidelnými úkazy. Jsou zde i mystická místa, která jsou doslova proslulá svým pozitivním působením na návštěvníky. Jedním z takových míst je i Panenský Týnec.
CHRÁM S NEJVĚTŠÍ MAGIÍ
Nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci je prý nejmagičtějším místem u nás. Už jeho samotná návštěva stojí zato.
I kdyby zde žádná pozitivní energie neproudila, pohled na mohutné gotické pilíře, vyrůstající z travnatého koberce, zapůsobí na každého návštěvníka, jako úžasná pohádková kulisa.
Lidé, kteří chrám navštívili, se prý cítili jako znovuzrození, plní optimismu a radosti ze života. Psychotronici doporučují návštěvu chrámu lidem s depresemi, nedostatkem sebevědomí či jinými psychickými problémy.
STAVBU PROVÁZELY POHROMY
Stavba gotického chrámu byla zahájena někdy kolem roku 1371 a podle historiků se na ní podílela proslavená huť Petra Parléře. Stavbu přerušil v roce 1382 velký požár a po jejím obnovení přišla další pohroma, husitské války. Chrám už pak nikdy dostavěn nebyl.
V roce 1420 byl husity vypálen i přilehlý klášter klarisek, které pak odešly do Anežského kláštera v Praze. Po roce 1443 byl klášter obnoven pány ze Žerotína a jeptišky se mohly vrátit. V roce 1782 byl dekretem císaře Josefa II klášter definitivně zrušen.
SKRÝVÁ SE ZDE HROB SV. ANEŽKY?
Jednou z dosud nezodpovězených otázek české historie je ta, kde jsou ukryty ostatky sv. Anežky České. Mnoho indicií nasvědčuje tomu, že by se mohly nacházet právě pod kostelem v Panenském Týnci.
Archeologové dokonce provedli před několika lety v kostele geofyzikální průzkum a přístroje jim ukázaly neznámou komoru, nacházející se pod centrálním kněžištěm, zhruba v hloubce 4 metrů.
Nalezený objekt má rozměry asi 40 x 50 x 60, což by odpovídalo pohřební schránce. Zatím se však nikdo neodhodlal provést na místě průzkumnou sondu.